Jsou dny, kdy rád vyrazím v plné polní na lokality, které navštěvuji už dlouhé roky. Je v tom kus nostalgie, něčeho důvěrně známého, snad i hledání svého mladšího já, vzpomínek a dnů, které jsou dávno v trapu. Je to zvláštní, ale většinou jde o nádrže a rybníky a jejich okolí, kde se toho dá vidět dost v průběhu celého roku. Na eBirdu a jiných platformách se takovým místům říká hotspoty, jsou známá široké veřejnosti a často se na nich nepravidelně vídám s řadou dalších ptákomilců.
Jsou však i dny, kdy jdu jen nalehko, s dalekohledem na kšandách a foťákem přes rameno, kdy se vydávám do míst, kde jsem nikdy nebyl, která nejsou prvoplánově atraktivní, kde si užívám pozorování těch nejběžnějších druhů, v klidu, sám se sebou nebo s někým blízkým, v pomalém tempu a beze strachu, že budu vtahován do konverzací, o které právě nestojím. Někdo to tak má celý život. Znám pár lidí, kteří jsou venku nejraději sami, o svá pozorování se nedělí, nikde je ani nezvěřejňují a čerpají radost ze samoty v přírodě. Chápu je, zvláště teď, když mé kroky zpomalují roky a témat k přemýšlení je mnoho.
Tento víkend to mám půl na půl, chvíli na tovačovských hotspotech, chvíli v polích u mě neznámých vesnic, a tak trochu naslepo. Páteční zbytek dne patří vodním plochám u Troubek a Annína. U Troubek překvapí trojice husic nilských, u Annína pak dvojice kaholek a turpan hnědý.
V sobotu se vydávám do polí k Hlušovicím. Na kraji vesnice chvíli čekám v autě, než přejde sněhová chumelenice, ale pak se obloha v některých místech čistí, a dokonce se objevuje slunce. Sluneční paprsky a čerstvě napadlý sníh, krása. V ruderálu postávají volavky bílé a popelavé, tu a tam sedí na berličce nebo na poli káně, brzy pozoruji nádherného samce pilicha a chvíli poté i samici. Z pole se zvedne dvojice lindušek lučních a nedaleko se prohání stohlavé hejno konopek.
Během krátké procházky u Černovírského slatiniště koukám na ledňáčka a podruhé během dvou dnů pozoruji strakapouda malého, druh, který je všude a nikde a jehož pozorování je nepředvídatelné.
Nedělní výlet do kopečků nad Olomoucí mi připomíná návštěvu jiného ročního období. Krajina si navlékla sněhovou deku, větve stromů v lese bílé rukavice a vysoké bělostné papachy. Bučiny kolem jsou tiché a ožívají jen přeletem smíšeného hejna pěvců – čtyři druhy sýkor, králíček obecný, brhlík a šoupálek. Občas se ozve křik strakapouda velkého nebo teskné volání datla. Mezi stromy přeletuje jestřáb. Jsem člověk nížin, ale krátký výlet do zimy může mít své kouzlo. Uznávám.