birdwatcher.cz

15.11.2014: Za šera a větru

Za šera a větru – tak by se dal nazvat můj dopolední výjezd do terénu. Odpoledne jedeme do Pístovic na prodloužený víkend a tak si krátký výlet k Pohořelicím neodpustím. Zajímalo by mě, jestli jsou tam nějaké husy. Nad krajinou se pod mraky vznáší šero a fouká silný, nárazový JV vítr.
Jedu po staré silnici a nad Smolínem odbočuji vlevo na pole k letišti. Na vadnoucí řepce tu sedí velcí racci – 96 racků bělohlavých. Kousek ode mě loví nádherný samec pilicha a kus dál je i samice.
Nad skládkou u Žabčic se ve vzduchu točí asi 400 racků chechtavých a 60 racků bělohlavých. Buldozer právě rozhrnuje hromady smetí a racci čekají na příležitost, kdy budou moci sednout.
Pak zajíždím k polnímu hnojišti pod Pohořelicemi. Naslouchám a rozhlížím se, jestli se někde neozvou husy. Nikde nic. Jen vítr sviští kolem a nade mnou letí hejno konopek.
Tím nejzajímavějším bude dnes zřejmě upuštěný Novoveský rybník, ke kterému přijíždím výjimečně od severu. Krásně se odsud dají přehlédnout mělčiny v jeho západní části. Kromě 450 čejek je tu také jeden jespák bojovný a dvojice kolih velkýchČírek obecných pluje v nehluboké vodě přes šest stovek, jsou mezi nimi k nalezení kopřivky a ostralky. Po husách není ani památky, pokud nepočítám sedm hus velkých a jednu naříkající husu běločelou, která přilétla od západu a bez přistání pokračovala dál.
Další zastávka je u Starého rybníka. V závětří, podél východního břehu, je rozprostřeno 1350 kachen. Dá se mezi nimi vidět asi 40 čírek obecných, nějaký ten lžičák a roháč. Na Vrkoči zvedá prudký vítr vysoké vlny. Tady není vidět v podstatě vůbec nic.
Poslední zastávkou je i dnes hráz mezi horní a střední nádrží VDNM. Na horní nádrži plují dvě menší hejna chocholaček, mezi kterými je také osm hoholů. Objevuje se orel mořský. Na druhé straně silnice, před ostrůvky Věstonické zdrže, plave jen 30 hus velkých a pár stovek kachen. Kdoví, kde jsou dnes husy?

Za šera nebylo co fotit a ani mi to nešlo, takže aspoň hejnko chocholačeka hoholů na VDNM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *