birdwatcher.cz

15.8.2016: Na skok za bahňáky

Pepa pracuje na projektu, potřebuje se odpoledne zbavit kluků, počasí je dobré, tak je i přes mírný odpor toho nejmladšího cpu do auta a jede se na ptáky. Pole se většinou změnila na strniště a na nich posedávají desítky dravců. Už dlouho jsem si za klasickým birdwatchingem nevyrazil. Až mě to už začalo mrzet, že letos ani neuvidím některé bahňáky, kteří naším územím právě protahují. Proto mířím k osvědčené lokalitě, která sice většinou potěší, ale dokáže i zklamat. Uvidíme.
První lokalita je vyschlá, ale trochu bahýnka se tu po deštích udělalo a teď na něm pochodují desítky bahňáků. Nejpočetnějších vodoušů bahenních je asi 70, kulíků říčních 12 a následuje několik kousků vodoušů šedých, jespáků bojovných, bekasin otavních a pisíků.
Poté přejíždíme k dalším nádržím. Kluky upozorňuju na to, aby se chovali tiše, a oni tomu překvapivě rozumí a po celou dobu o nich skoro není vědět. Já nejprve nahlížím přes korunu hráze nejbližší vodní plochy. Opakují se druhy z předešlé lokality, ale nacházím také dva jespáky malé, jespáka křivozobého, čtyři vodouše kropenaté, osm vodoušů tmavých, čejky a také pisily. Nejprve dva dospělé ptáky se čtyřmi mláďaty, později se okružním letem objevuje další pár se dvěma mláďaty a ještě dva dospělí ptáci. Při společném pozorování se na chvíli scházíme s Petrem Šrámkem, který se sem přijel rozloučit s ptáky před dovolenou.
Je slunečno, teploty jsou příjemné a mělčiny přede mnou jsou dokonale nasvíceny a přehledné z vyvýšeného místa, na které přecházím. Bahňáci přeletují a každý druh se ozývá svým charakteristickým hlasem. Objevuje se ostříž a nad polem v dáli téměř stovka čejek. Zajímaví jsou vodouši tmaví. Někteří za letu skrývají nohy, které jim běžně vyčnívají daleko za ocas, a připomínají siluetou spíš bekasiny. Půldruhé hodinky uteklo jako nic.
Na kraji městečka se hodnou chvíli snažíme odečíst kroužek na pravé noze jednoho ze dvou čápů bílých hledajících potravu na povláčeném poli. Kroužek je černý a znaky jsou psány velice tence. Navíc je kroužek ze všech stran zabělen trusem, jen na jediném místě je snad kód PR305. Zkouším ho i fotit, ale odečtem si jistý nejsem. Krásným podvečerem se za zpěvu starých Greenhornů vracíme do Brna.

Dvě mladé pisily čáponohé (Himantopus himantopus) předvádějí plavbu vzduchem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *