birdwatcher.cz

17.10.2015: Kolem rybníků u Lednice

Spánek mi něco náhle odfouklo a já po páté koukám z postele do tmy za oknem. Nemá cenu se jen tak povalovat. Oblékám se podle teploměru na balkóně a nedělám moc dobře. To však ještě netuším. Venku je stále tma, když projíždím Brnem k jihu. Dálniční sjezd na Lednici je uzavřen. Musím až do Břeclavi. Světla pomalu přibývá, ale stále je ještě šero, když zastavuji na hrázi Mlýnského rybníka.
Rybník je upuštěný a zvláště v jeho západní části jsou rozsáhlejší plochy bahna a mělčiny. Ty jsou strakaté racky a volavkami. Čekám, až bude dostatečně světla k prohlídce hejna hus plujících téměř u ostrůvku. Kolem mě s křikem prolétá ledňáček a na hladině jsou desítky roháčů. Je pěkná zima a fouká poměrně čerstvý a ledový západní vítr. Navlíkám se do všeho, co v autě najdu. Obloha je zatažená. S přicházejícím dnem se rozletují k východu desítky velkých rackůHusy jsou velké, ale pokud je na mělčinách něco zajímavého, je to daleko. Musím se přesunout blíže pozorovatelně. Odsud už mám pěkný přehled. Mezi husami jsou téměř tři desítky běločelekvolavek bílých je víc než stovka a racků chechtavých minimálně stovek šest. Na kraji vody postává mezi racky tenkozobec opačný a v jihozápadním cípu rybníka je ještě trojice vodoušů tmavých.
Vracím se k autu a objíždím Mlýnský rybník směrem k Prostřednímu. Ten je kompletně na bahnech. Kolem hráze jsou ve zbytcích vody další stovky chechťáků a slabá stovka velkých racků. Prohlížím je, ale jejich druhové určení je pro mě stále spíše subjektivní než abych si pamatoval konkrétní znaky. Nad rákosím se honí šest sýkořic doprovázených hlasem moudivláčka a nad hlavou mi stále přeletují větší i menší skupinky kormoránů. Je kosa jak z nosa.
Oblačnost se trhá a překvapivě se objevuje modrá obloha. Míjím Hlohovecký rybník na plné vodě a kolem výtažníků u Včelínku pokračuji k Nesytu. Nejvíc ptáků se zdá být až u Sedlece, proto se rozjíždím k pozorovatelně na „pláži“. Nad polem loví jedna zapomenutá vlaštovka. Lezu na pozorovatelnu a snažím se tělo nastavit slunečním paprskům. Podél rákosí je 340 hus velkých a mezi kachnami se dají vidět 4 zrzohlávky, samec ostralky, 4 lžičáci, několik čírek obecných a kopřivek. Při odjezdu posedává u cesty ťuhýk šedý a asi stovka havranů a kavek. Ani nevím, jestli jsem během několika minut někdy viděl havrany a vlaštovku.
Zastavuji se u pustého Nového rybníka a pak ještě v Klentnici, abych se mrknul do lomu. Vláďovi Teplému se vrátil před několika dny na továrenské zdi v Merklíně jeho ochočený zedníček, tak proč by se neukázal nějaký i tady? Pokud tu už nějaký je, tak asi někde jinde. Nad lomem krouží tři káně a blízko se ozývá křivka. Soutěsku kvůli zlodějům neriskuji. Na parkovišti by totiž bylo jen moje auto. Ještě chvíli jedu pod slunečnou oblohou, ale před Brnem vjíždím zase pod šedivou oblačnost.

Dvojice racků chechtavých (Chroicocephalus ridibundus předvádí lysce (Fulica atra) synchronizované plavání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *