birdwatcher.cz

18.- 19.8.2016: Slavík tmavý

Táhnou slavíci tmaví, do dnešního dne jich bylo třeba jen na Červenohorském sedle v Jeseníkách okroužkováno 27. Pavel Kverek zkoušel po tři noci odchyt slavíků protahujících kotlinou Dolnobousovska a během dvou nocí ze tří chytil a kroužkoval 4 slavíky tmavé. Zajímalo by mě, jestli se dá tento druh zastihnout jen na určitých tahových koridorech, nebo se pohybuje přes naše území v široké frontě a může být odchycen v podstatě kdekoli. Proto se rozhoduji dnes u své osmnáctky jižně od Vyškova hrát od půlnoci čistě jen hlas slavíka tmavého.
Na obvyklé místo v polích přijíždím už něco po šesté večer. Nad strništi poletují minimálně čtyři motáci lužní, po drátech elektrického vedení posedávají hřivnáči a špačci a obloha je téměř čistá. První se odchytává takové nedomrlé mládě krutihlava. Pak dlouho nic a až v osm pěnice hnědokřídlá s mým kroužkem a pěnice černohlavá. Den se zkracuje skokově. Před dvěma týdny se stmívalo po deváté a dnes už o půl hodiny dříve. Záhy šplhá na oblohu obrovský žlutavý koláč měsíce v úplňku. Při každé z následujících kontrol ozařuje krajinu jako obrovský světlomet. Padá rosa, je chladno a při tom intenzivním světle skoro ani nejsou vidět hvězdy. Od půlnoci pouštím zpěv slavíka tmavého. Jeho tóny lahodí uchu. Podřimování mezi kontrolami je tak mnohem příjemnější než při překřikování imaginárních rákosníků, které tu obvykle pouštím.
První ptáky překvapivě nacházím v síti už ve dvě v noci. Je to pěnice slavíková a slavík, kterého drží síť jen za nožku. Nechybělo mnoho a vymotal by se. Nad sítí opakovaně přeletuje dvojice kalousů ušatých. Pak už se až do šesté ranní chytají jen čtyři pěnice černohlavé.
Tentokrát žádný rákosník. Za šera při ranním zpracování těch několika odchycených ptáků překvapivě zjišťuji, že onen v noci chycený slavík je mladým slavíkem tmavým. Mám z toho radost. Zdá se, že by se tento druh dal opravdu chytit kdekoli, protože stanoviště, na kterém odchyty provádím, neleží na nějaké tahové cestě, která by ptákům mohla extrémně vyhovovat svojí morfologií. Už teď se těším na další pokus, na který si ale budu muset alespoň týden počkat.
Ráno už před sedmou balím poté, co se v síti téměř hodinu neukazuje ani pírko. Spěchám do práce.

Mladý slavík tmavý (Luscinia luscinia) zastižený během nočního tahu jižně od Vyškova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *