birdwatcher.cz

18.6.2022: Nejen birdingem živ je birder

Minulý týden jsem naposledy zkusil lejsky malé. Tentokrát opět s negativním výsledkem. Škoda, letošní sezóna mi tak přinesla jediného samce, kterého jsem kontroloval v lesích kolem Adamova. To bylo v sobotu ráno. Abych si spravil náladu, sedl jsem na motorku a rozjel se na malý motovandr. Nádherné počasí, úzké silničky mezi ztracenými vesnicemi. Cílem byl lom Vycpálek u Vápenné kousek za Jeseníkem. Jako děcko jsem tam jezdil několik roků po sobě s rodiči. Byl jsem zvědavý, jak se to tam změnilo. Překvapivě zůstalo vše při starém. Průzračná voda a okolí lomu je stále přístupné veřejnosti. Bez omezení. Sešli jsme se tam s kamarádem Jurou, udělali ohníček, opekli buřty, popili trochu vína, přespali pod širákem a ráno jsme se zase každý rozjeli svou cestou. Na zápis na web to ale nebylo a tak zůstal dva týdny bez aktualizací. Čo už, nejen birdingem živ je birder.

Ani tento víkend nic zásadního neplánuju. Občas mívám takové období, kdy má aktivita kolem ptáků polevuje. Zvláště za horkých slunečních dní. Komu by se chtělo? Slíbil jsem si ale návrat do keřů k Lulči, kde jsem před měsícem v podvečer kroužkoval pár opeřenců. A protože v pátek po příjezdu do Pístovic na lokalitu nachystat koridory nezajíždím, musím vstávat trochu dřív teď, v sobotu ráno. Když mi ve 4:20 vyzvání budík, chvíli bojuju s tím, jestli se mi vůbec někam chce. Nakonec vyhrávám nad leností. Jsem vyspaný a stejně bych už nezabral. Nechce se mi přijít o krásné ráno.

Někdy před pátou už brodím krajem vysokého obilí ke svým dvěma průsekům. Rosa je vydatná, za chvíli jsem úplně promočený. Vegetace za ten měsíc pěkně poskočila, stačí ale několikrát máchnout mačetou a můžu natahovat sítě. Ještě se musím vrátit k autu pro stolek, skládací židličku a kufřík s kroužky. Je bezvětrné ráno, slunce je brzy na obloze a všude kolem se lesknou kapky rosy. Z kopřiv mezi keři zpívají dva nebo tři rákosníci zpěvní, na pole se slétají hřivnáči a z nedalekého ostrůvku rákosí se ozývá strnad rákosní. Sedám na židličku a vystavuji se slunci, abych co nejdříve proschnul. Prvním kroužkovaným ptákem je stará samice brhlíka chycená nad potůčkem. Následují dva rákosníci zpěvní a hned při druhé kontrole tíží jednu ze sítí tři kosi, z nichž jeden má můj loňský kroužek.

Většinu ptáků chytá jen jedna ze sítí natažená mezi uschlými keři a kopřivami přes potok, druhá, v hustých křovinách, zachycuje jen jednoho drozda. Vypadá to na pěkně vypečený den. Obloha je vymetená a teplota pěkně narůstá. Brzy mám kalhoty vyschlé a nohy v gumácích teď pro změnu vlhnou potem. Ale je příjemně. Posedávám vedle keřů, koukám po okolí a občas si přinesu nějakého opeřence. Druhým dnešním retrapem je pěnice hnědokřídlá, která dostala svůj kousek hliníku s unikátním kódem před měsícem. Samice v sítích mají hnízdní nažiny. Mé kontroly jsou ale časté a ptáci se v sítích nezdrží déle než několik minut.

Začíná pofukovat a do aktivnější sítě teď pere naplno slunce. V otevřeném prostoru je až moc vidět. Kolem deváté to balím. Teď už slunce pálí. Dvě cesty krajem pole, než všechno odnesu zpět do auta. Pak zastávka ve vyškovském Lidlu a hurá zase na chaloupku, pěkně do stínu jabloní na zahradě. Tady je teď s knížkou v ruce nejlíp a ten pohled do zeleně, mírný větřík čechrající listí… zkrátka idylka. 🙂

okroužkované druhy: brhlík lesní, rákosník zpěvný (5 ex.), pěnice černohlavá (2 ex.), pěnice hnědokřídlá (2 ex., 1x retrap), kos černý (3 ex., 1x retrap), drozd zpěvný, dlask tlustozobý (2 ex.) – 16 ptáků 7 druhů

Jeden z nově chycených rákosníků zpěvných (Acrocephalus palustris).

Hnědka, pěnice hnědokřídlá (Sylvia communis) s mým měsíc starým kroužkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *