birdwatcher.cz

2.-4.8.2019: Bez signálu

Jeden víkend kdesi uprostřed prázdnin věnujeme tradičně návštěvě švagrové na chatě na Vysočině. Většinou se jdeme podívat po houbách, když je teplo, kluci se koupou v Milovském rybníce, trochu se projdeme po okolí, omrkneme Rychtářky a odpočíváme. Je tam klid, žádný signál, večer se opečou buřty na ohni, popije se víno, podebatuje…

A přesně takový víkend máme za sebou. Zatímco jedni dobírají druhy, dotahují se či překračují královskou třístovku a druzí v nesmyslných facebookových debatách bez vší logiky napadají smysl kroužkování ptáků, my se kocháme oproštěni od všech podobných informací barevností lučního kvítí v meandrech Svratky, pozorujeme rákosníky zpěvné šplhajících po stoncích tavolníků, listujeme stránkami knih, zpovzdálí sledujeme klikatou čáru na hřbetě vyhřívající se zmije, koukáme do oblohy, odkud zmizely siluety rorýsů, poleháváme v trávě a já čas od času přinesu ze sítě natažené na chvíli za chatou králíčka ohnivého, obecného nebo nádhernou parukářku, abych jim dal kroužek.

Říkám si jaký klid, pomalý rytmus a uklidňující pohodu přinášejí chvíle, kdy se můžete alespoň na moment odříznout od neklidu a lidské svárlivosti kolem. Čím jsem starší, tím je mi to bližší. Bohudík tedy za ten kratičký víkend, který mi to vše nabídl.

Starý samec sýkory parukářky (Lophophanes cristatus).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *