birdwatcher.cz

21.3.2020: Drop malý

Při zběžné prohlídce avifu na mě vyskočilo dost neuvěřitelné pozorování. Lukáš Brezniak zastihl 20.3. v odpoledních hodinách na poli u letiště v Hranicích dropa malého. Sice si zapomněl vzít paměťovou kartu do foťáku, ale pozorování bylo dosti výmluvně dokumentováno fotkou pořízenou mobilem přes stativák. Neuvěřitelné. Tento druh byl naposledy zaznamenán v podobě mrtvého ptáka kdesi u Polanky nad Odrou v letech 1958/59.

Hranice nejsou zase tak daleko, abych se tam zkusmo neotočil. Bohužel se hodně pokazilo počasí. Jarní slunečné dny s vysokými teplotami náhle vystřídal přechod fronty, který přinesl prudké poryvy větru, teploty držící se kolem nuly a dešťové přeháňky se sněhem. Přesto se v sobotu dopoledne balím a jedu.

Silnice jsou téměř prázdné, prudký vítr zmítá autem. Už po příjezdu k letišti zdálky vidím několik postaviček s foťáky a stativáky pohybující se v polích. Přejíždím k jejich zaparkovaným autům. Objevuje se Zdeněk Němeček a jak jinak, i Honza Studecký. Všichni máme šátky nebo roušky přes obličeje. Od rána tu dropa hledalo už několik lidí, ale bez úspěchu. Co chvíli prší nebo drobně sněží. Pole jsou bahnitá. Okolí propátrává i teď několik osádek projíždějících aut, jiní birdeři šněrují polní cesty na kolech.

Plocha travnatého letiště je plná špačků a kvíčal. Příchodem studené fronty se tah ptáků zastavil. Ti teď pobíhají všude po polích. V závětří větrolamu zvedám několik rehků domácích a červenek. Drop se neukazuje a žádný ze zpravodajců nepřináší optimističtější informace. Procházím se po okolních polích, která jsou plná rehků domácích. Po třech a půl hodinách to balím a vyjíždím k domovu. Škoda, takového druhu se u nás už asi nedočkám.

Po několika dnech od výjezdu nacházím na avifu nová pozorování dropa malého. Po dvou dnech od prvního pozorování (22.3.) byl náhodně nalezen na poli u Lešné (GPS: 49°31’53.080″N, 17°55’10.054″E) nedaleko Valašského Meziříčí. Už tři hodiny po zveřejnění tohoto pozorování je celé okolí prohledáváno a drop je nalezen víceméně náhodně až odpoledne při prohlídce dvojice pasoucích se jeřábů popelavých. Kdo stíhá zareagovat na telefonáty spřízněným birderům, může si dropa připsat do seznamu, protože jeho pohyb je stále monitorován. Mezi šťastlivci je i Honza Studecký, který se rozhoduje na místě nocovat, aby mohl od rána pokračovat v jeho sledování a aby mohl pomoci dalším zájemcům, kteří jsou na cestě, dropa najít.

Následujícího rána bohužel už po dropovi není ani stopy, tedy stopy ano, ve zbytcích sněhu, který napadl předchozího dne. Honza tyto stopy fotí a v blízkosti nachází i stopy psíka mývalovitého. Peří ale v místě nálezu není. Drop se posunul neznámo kam. Birdeři, kteří ho v průběhu dne hledají, mají už smůlu. Jsem zvědav, jestli se ještě někde objeví, ale jak píše Honza, tihle ptáci mohou za noc ulétnout až 600 km.

Drop malý (Tetrax tetrax) ze španělské Extremadury.

Pestré zbarvení křídel dropa malého (Tetrax tetrax) viditelné za letu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *