birdwatcher.cz

22.4.2018: Odpoledne v lese

Včerejšek byl náročný a tak trochu rozlámaný jsem i dnes ráno po probuzení. Mám k dispozici skoro celý den, ale za birdingem se mi nikam daleko pouštět nechce. Venku je krásně. Stále ještě panuje falešné léto. Rozhoduji se pro les na svém zájmovém území mezi Soběšicemi a Útěchovem, kde kroužkuji v rámci projektů RAS. Zkusím se podívat, jestli se mi nepoštěstí ještě nějaký ten šoupálek dlouhoprstý a králíček ohnivý. Do přehrávače jsem si také nahrál zpěv budníčka lesního, který by se mohl hodit.

Když vystupuji na parkovišti u Buku, z lesa ke mně právě dolétá drnčivý hlas budníčka lesního. Zkouším natáhnout síť a do několika minut v ní visí. Tento druh budníčka je v porovnání s ostatními našimi běžnými budníčky nádherný, zelenožlutý a mohutný. Podél lesní cesty dlouhé asi 260 m zpívají hned tři samci a všechny je postupně kroužkuji. Zdá se, že jsou všude a já koketuji s myšlenkou přidat budníčka lesního coby třetí druh do projektu RAS. Uvidíme.

Les postupně ztrácí svoji přehlednost, mezi stromy se vytváří zelená clona nového listí. Tato změna přišla náhle, dostavila se teprve během posledních dní. Je to velký rozdíl oproti průhlednému lesu na konci zimy, kdy jsem začátkem března začínal se šoupálky.

V místech, kde jsem dříve pozoroval králíčka s kroužkem, který neměl zájem se nechat chytit a který mohl být jediným letošním retrapem, chytám králíčka jiného, nového, 2K samce. Pak jdu dlouhou cestu k tmavému porostu douglasek. Mezi stromy se vznáší příjemná vůně silic uvolněných hřejivým sluncem. Místní králíček názor nemění a okázale a hlasitě mě ignoruje z vyšších poloh.

Pak se přesouvám do světlého dubového lesa, kde bych chtěl vyzkoušet šoupálky. Na nahrávku opravdu jeden brzy reaguje. Už podle divoké reakce tipuji na loňského mladíka. Chytá se a je to přesně tak, jak jsem předpokládal. Budníčci lesní se zdají být všude. Zkouším jednoho kousek od šoupálka a bez problémů ho chytám. Z křoví v průseku pod elektrickým vedením zpívá pěnice hnědokřídlá.

Poslední vzrostlý smíšený porost přináší retrap letos kroužkovaného šoupálka a nového králíčka. Jsou tři po poledni. Zouvám sandály žluté pylem a bosý se vracím k autu. Nakonec to bylo opravdu prima nedělní odpoledne.

Krásně zbarvený budníček lesní (Phylloscopus sibilatrix).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *