birdwatcher.cz

24.2.2013: Krátká pokalamitní projížďka

Sobotní kalamitní předpověď počasí vyšla – chumelenice, silný vítr a dobrých 10 cm nového těžkého sněhu. Jet do terénu mě ani nenapadlo, když jsem viděl husté sněhové vločky honící se za oknem všemi směry. Proto jsem byl zvědavý, jak to dopadne dnes ráno. Nesněží, teplota nad nulou a včerejší bílá nadílka velice rychle taje. Není se co divit, když vše skrápí drobný déšť. Na ulici je čvachtanice, do které se ozývá zpěv pěnkav.

Beru to po dálnici k jihu. Někde před Velkými Němčicemi vidím k severu letět nízko nad poli dospělého orla mořského. V Hustopečích sjíždím a pokračuji po okreskách. K dešti se bohužel přidává houstnoucí mlha. V poli před Velkými Bílovicemi potkávám husy. Díky mlze dokážu detailněji prohlédnout jen nejbližší řady. Mám tu před sebou asi 3000 ptáků. Další minimálně pětistovka je ještě dál za strouhou, keři a rákosím. Na druhé straně silnice je pak po ploše velkého lánu rozprostřeno asi 1300 husí. Převážnou většinu tvoří běločelky. Z celkového počtu je hus velkých jen asi 200 a stejný počet mají i husy polní. Rozbředlá mléčná mlha se převaluje krajinou a kontury ptáků se ztrácejí. Nemá cenu se tu déle zdržovat. Za slunečného počasí by to bylo něco jiného.

Přes Rakvice a Přítluky se dostávám k Novomlýnským nádržím. Všude podél krajnic jsou hromady mokrého sněhu. Netroufám si zajíždět mimo silnici, abych neuvízl. Objíždím Novomlýnskou zdrž. Pod Pavlovem jsou vidět kachny, poláci velcí, chocholačky a hoholi, ale jen v malých počtech. Až směrem ke Strachotínů jejich počty narůstají. Poláků velkých je tu asi 330, chocholaček zhruba stovka a šedesát hoholů. Mezi kachnami je také párek kopřivek, krásný samec zrzohlávky, dvě hoholky a dva roháči ve svatebním. Za hrází trhá na ledě kořist orel mořský za asistence tří drzých šedivek. Jsem tu ve chvíli, kdy trochu povolila mlha, jinak by toho moc vidět nebylo.

Podél vinohradů, v jejichž řadách už leží hromady ostříhaných výhonů, se dostávám na hlavní silniční tah Brno-Mikulov. Ještě než najíždím na hráz, tak si všímám hejna hus na blízkém poli. Neváhám a na nejbližším možném místě stavím. Opět se jedná převážně o husy běločelé (800 ex.) doplněné stovkou hus velkých a dvěma husami polními. Škoda, že takhle vidět nebyla hejna u Velkých Bílovic.
Na hrázi zastavuji v okamžiku, kdy celé okolí zavalila šedá hustá mlha. V okolí stejně není až na pár kachen a morčáků velkých nic vidět. Nebylo by to lepší ani kdybych vytáhl stativák. Krátký výjezd zakončuji. Vzhledem k vývoji počasí bude příští týden už po sněhu. Blíží se jaro.

Jedna starší fotka kvíčaly (Turdus pilaris), aby bylo čím dnešní příspěvek doplnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *