birdwatcher.cz

25.4.2015: S rodinkou u Záhlinic

Ráno popoháním rodinku, abychom už konečně vypadli. Den je totiž jako korálek. Obloha bez mráčku a hned po ránu příjemná teplota. Fouká mírný J vítr. Stačí sandály a dlouhým kalhotům vykasat nohávy, svléct se do trika a užívat si jarního, květy vonícího ovzduší. Jedeme z Brna, a protože chceme odpoledne na chajdu, míříme teď na lokalitu, kterou máme téměř „cestou“ – k rybníkům u Záhlinic.
Němčický rybník je stále upuštěný, konečně si prohlédneme zase větší počty bahňáků. Vzduchem se míhají vlaštovky s jiřičkami, ptáci zpívají, tmavé kostry stromů a keřů se ztrácejí pod světle zeleným závojem nového listí. Na bahnech se pohybují jespáci bojovnívodouši bahennívodouši šedí a kulíci říční. Vidět je i nějaký ten vodouš rudonohý a tmavýpisík a mezi nimi svítí tenkozobec. Záhlinice teď mezi birdery „jedou“ a znát je to i na březích, kde postávají postavičky v zeleném upřeně hledící do stativových dalekohledů nebo do hledáčků digitálů s dlouhými skly. Na vyschlém blátě se vyhřívá párek bělořitů šedých, přilétají dvě husice liščí a seznam bahňáků se rozrůstá o bekasinu otavnívodouše kropenatého a čejky. Když pohlédneme k hrázi Pláňavského rybníka, tak se nad keři právě pohybuje chumel racků malých a rybáků černých. Racků je asi padesát a než k hrázi přicházíme, mizí kdesi vysoko na obloze. Také část rybáků černých se ztrácí a jen asi dvacítka jich zůstává nad hladinou. Je tu krásně, z rákosí se ozývá cvrčilka slavíkovárákosník velký a několik proužkáčů. Když se vracíme po druhé straně Němčického rybníka, zachytím ze vzduchu stále stejný opakovaný trylek. Patří malému bahníkovi s bílými postranními ocasními pery. Je to jespák šedý. Radost nám dělá krásný samec motáka lužníka. Po dvou hodinách se už vzduch pěkně tetelí. Odcházíme.
Na chvilku zastavujeme na severní straně pískovny u Hulína. Na hladině je vidět jen jedna kachna, dvojice odpočívajících rybáků obecných a překvapivě turpan hnědý.
Poslední zastávkou je Zámecký rybník v Chropyni. V parčíku se krátce ozývá slavík a opakovaně drnčí z keře pěnice pokřovní. Nad vodou poletuje kromě racků chechtavých také 14 racků malých a v okolí ostrůvku s racčí kolonií počítáme 10 potápek černokrkých. Je čas na oběd v Kojetíně u rybníka. Pospávající rodinku pak odvážím na chajdu.

Krásný samec motáka lužního (Circus pygargus) při přeletu nad Němčickým rybníkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *