birdwatcher.cz

26.12.2018: Procházka na Pálavě

Dnes vyrážím do terénu se synkem Františkem. Nebude to primárně o ptácích. Chtěli bychom se projít, vylézt na Sirotčí hrádek, na Stolovou horu, pokochat se rozhledem po okolí a Franta chce vyzkoušet svoji novou akční kamerku. Pršet by nemělo, snad se dokonce ukáže i slunce. Jen vítr je hlášen dost silný. Uvidíme.

Chvíli trvá, než se František vypraví. Na všechno má čas. Pak už jedeme rovnou k Dolním Věstonicím. Prohlížíme stovky kachen v závětří ostrůvků střední nádrže a přejíždíme kousek dál po břehu směrem k Pavlovu. Na vodní hladině nádrže dolní se pohupují stovky poláků velkých a dále od břehu pak početné skupiny hoholů. Pod nohama nám skřípou naplavené lastury sláviček. Obloha je zatažená a fouká studený Z vítr. Většina poláků pospává. V křoví za zády se kontaktními hlasy svolávají mlynaříci. Vlastně by se tu dalo pobýt dost dlouho. Vzít si sebou skládací židličku, termosku s čajem, nabalit se a přes dlouhé sklo pozorovat cvrkot kolem. Ptáčkař by se tu nenudil. Být pánem času má své kouzlo.

Přejíždíme pak do Klentnice a pouštíme se do kopce směrem k Sirotčímu hrádku. Obloha je stále víceméně kryta mraky a na exponovaných místech ostře fučí vítr. Nízko nad Pastorkovým lomem jsou vidět přeletovat menší skupiny hus běločelých. Šplháme na zříceninu. Franta většinou balancuje někde nad kolmou skalní stěnou a já nemám se sevřeným zadkem odvahu se na něj dívat. Potkáváme jen pár lidí. Ani ptáků moc není. Jen nějaké koňadry, brhlík… Mraky se trhají a v mezerách se objevuje modrá obloha. V krátkých intervalech je zřícenina hrádku zalévána slunečními paprsky. Její vápencové stěny se vždy zářivě rozsvítí. Přesouváme se na Tabulovou horu. Odsud působí masiv Pavlovských vrchů impozantně. Krajinou putují sluncem nasvícená místa. Občas takhle zasvítí jen vzdálené Děvičky a Sirotčí hrádek. Je to nádherná podívaná. Slunce přibývá a během půl hodiny je celá obloha nad námi modrá. Objevuje se dvojice orlů mořských. Jeden z nich má na zádech vysílač. Povalujeme se v suché trávě a rozhlížíme se po okolí.

Když pak scházíme dolů do Klentnice, potkáváme další pěvce – modřinky, brhlíky, šoupálka dlouhoprstého. Svačíme v autě a jdeme se projít ještě do Pastorkova lomu. Nad lomem přeletují další dva orli mořští a krkavci. Lom je prázdný. Jsme pěkně vyfoukaní, ale spokojení. Franta už se těší, až si na počítači prohlédne záběry z kamery. Vítr byl sice nepříjemný, ale jinak super!

Jedna mobilovka Pálavy ze Stolové hory s rozsvíceným Sirotčím hrádkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *