birdwatcher.cz

27.-28.7.2019: Noční odchyty začínají

Už jsem si začínal myslet, že mi to o víkendu nevyjde. Stále jsem sledoval proměnlivou předpověď počasí, v níž figuroval hlavně silný vítr a bouřky. První noc z pátku na sobotu jsem odepsal, ale už od sobotního dopoledne ukazuje Aladin pro Vyškov a nadcházející noc nejen slabý větřík, ale i oblohu bez srážek. Uvidíme. V druhé polovině července totiž začíná moje oblíbená sezóna nočních odchytů v průseku vedeným napříč dlouhým pásem keřů a nízkých stromků, který se táhne v polích jižně od Vyškova. Večer tu vždy natáhnu jednu pěvčí osmnáctku a většinou si odchyt zpestřuji i dravcovkou vedle na poli. Když počasí přeje a ptáci táhnou, trávím tu až do konce října nepravidelně zhruba patnáct nocí.

Do Pístovic jedu za rodinkou v sobotu v prudkém přívalovém dešti, který ještě dlouhé hodiny doznívá v podobě drobných srážek. Rozhoduji se věřit předpovědi a kolem páté odpoledne vyrážím do polí. Obloha je zatažená a tu a tam je v okolí vidět dešťové pometlo, kterým obloha vymetá krajinu. Srážek ale ubývá a nakonec ustává i ten lehký deštík. Upravuji si průsek keři, který přes léto pěkně zarostl, natahuji obě sítě a jsem zvědav, jak to bude probíhat. Občas kolem přeletí straka a nad polem loví káně a pochopi. Z obou stran mého pásu keřů jsou strniště po obilí, která jsou poseta desítkami mrtvých hrabošů. Nevím, jestli je to následek aplikace nějakého rodenticidu, protože i živých hrabošů kolem pobíhá a píská značné množství.

Pouštím slabý mix několika pěnic a brzy si přináším černohlávka, pěnici hnědokřídlou a nepozorného mladého kosa. V půl sedmé objevují Arnošta (plastová atrapa výra) u dravcovky poštolky a v rychlém sledu se tři chytají. Jedna má kroužek. Následují další černohlávci, strnad obecný, vrabec polní a drozd. Pozvolna se stmívá. Mezi mraky není vidět ani hvězda. Země i vzduch jsou vlhké. Sedím na skládací židličce a tradičně pocucávám červené. Pak si vedle auta chystám spacák a celtu. Po setmění stahuji pěvcovku a chodím kontrolovat jen dravcovku, ve které se před půlnocí objevuje kalous ušatý.

Po půlnoci opět pěvcovku roztahuji pouštím pod ní mix rákosníků. To už svítí hvězdy. Odněkud sem poryvy mírného větru přinášejí tucání z nějaké diskotéky. Jinak je ticho, pískají jen hraboši a bzučí komáři. Prvního rákosníka velkého přináším ve tři ráno. Hvězdy už zase nejsou vidět a síť je vlhká nepříliš hustou mlhou. Svižně fouká od východu a síťovina se svezla k závětrnému konci sítě. Ve čtyři přináším rákosníka obecného. Po páté ranní pak začínají do sítě padat ptáci v rychlém sledu. Díky sílícímu větru se jich určitě část jen odrazí, ale i tak kroužkuji mezi pátou s šestou asi 30 ptáků. Převažují rákosníci obecní a početní jsou i rákosníci velcí. V půl osmé už se skoro nic nechytá. Trojicí mladých koňader odchyt ukončuji. Svoji hliníkovou občanku dostalo 55 ptáků, což je na jednu osmnáctku pěkný výkon. Balím svých pět švestek a ranní promáčenou krajinou jedu pod trhající se oblačností za rodinkou. Už se těším na kafe.

odchycené druhy: pěnice hnědokřídlá, pěnice slavíková, pěnice černohlavá (8 ex.), kos černý, drozd zpěvný, poštolka obecná (3 ex., 1 retrap), strnad obecný, vrabec polní, kalous ušatý, rákosník velký (13 ex.), rákosník obecný (16 ex.), rákosník zpěvný (3 ex.), rákosník proužkovaný, cvrčilka zelená, budníček menší, sýkora koňadra (3 ex.) – 56 ptáků 16 druhů

Jedna ze tří poštolek obecných (Falco tinnunculus), které po útoku na Arnošta uvízly v síti.

Kalous ušatý (Asio otus) odchycený chvíli před půlnocí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *