birdwatcher.cz

29.4.2018: Vlasatice z Vlasatic

Včera v podvečer jsem si sice udělal takový menší okruh po rákosinách vytipovaných z leteckých snímků, ale na noc jsem se vrátil domů s tím, že ráno vyjedeme celá rodinka za birdingem. Slunce už svítí vysoko na modré obloze, když vycházíme z domu. Teploty dnes mají vyšplhat až k 28°C. Tím prvním překvapením je trojice rorýsů, která několikrát i s typickým křikem přelétá nad naší ulicí . To je krásný začátek.

Projíždíme pak staré známé i nové lokality. Některé jsou už řadu let právem tajeny, o jiných se nejspíš ani neví, protože jsem na ně přišel náhodou teprve nedávno. Pohybujeme se po okresech Brno-venkov a Znojmo. A den je to nádherný a birdersky štědrý. Na obou okresech pozorujeme pisily čáponohé a na tom znojemském i tenkozobce a jespáka křivozobého. Z větrolamů v polích už se už ozývají žluvy a v hliněných stěnách si budují hnízda břehule. Při tom rodinném cestování zastavujeme i u malého rybníčka na severu Vlasatic, abych se podíval do mapy. Kluci běží podnikat nějakou nekalost k vodě, Pepe jim něco říká a já si všímám malé světlé volavky vzlétající od potoka do korun vrb. Prohlížím ji a nestačím se divit, je to nádherně zbarvená volavka vlasatá v dokonalém svatebním šatě. Pepe si může připsat lifera pro ČR. Před pár lety jsme za ní jeli k sádkám u Hlohovce, ale Pepe ji tam už nezastihl. Teď si to vynahrazuje pozorováním jedince vzdáleného jen několik desítek metrů.

Jednou ze zastávek před odjezdem na oběd je také idylicky umístěný a opečovávaný Miroslavský rybník. Sedáme na lavičku na břehu a v klidu pozorujeme jeho hladinu. Na plovoucím ostrůvku odpočívají čtyři rybáci obecní, na štěrkovém ostrůvku sedí desítka racků chechtavých a pár racků bělohlavých. Kolem plavou v párech husy. Tady by se mi líbilo třeba na týden postavit na hráz Lolka a jen si před něj každý den sednout na židličku a pozorovat okolí. Kdoví, čím by mě okolí překvapilo být tak trochu pánem času.

Po obědě v Ivani jen na chvilku zastavujeme u výtažníků u Vrkoče. Konečně slyším prvního letošního moudivláčka. Příjemně unavení se vracíme do Brna.

Volavka vlasatá (Ardeola ralloides) z Vlasatic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *