birdwatcher.cz

3.10.2015: Ptačí festival

První říjnový víkend je ve znamení Ptačího festivalu a pro nás to již tradičně znamená výlet k Lednickým rybníkům. Nejprve se vždy zastavujeme na váhovně u Nesytu, kde má program pro veřejnost Jožka Chytil, pak přejíždíme k Rybničnímu zámečku, kde končí opékáním špekáčků exkurzi terénem Vilém Vyhnálek a Vlastík Sajfrt, většinou prohlédneme rybníky a znovu se vracíme k Nesytu.
Tentokrát se nám daří vyjet už po osmé. Obloha je čistě modrá, teplota po ránu startuje někde na desíti stupních, pofukuje mírný JV vítr a vypadá to na vydařený den babího léta. U Nesytu jsme před devátou, Jožka sedí na louce u stolu s propagačními materiály obklopen hroznem posluchačů, kroužkuje ptáky a provází to výkladem. Zdravíme se s Jardou Závorou a několika známými tvářemi a v dáli nad rákosinami pozorujeme vzdušné přemety pochopa a několik desítek lovících vlaštovek. Do koruny strom nám za zády přilétá strakapoud malý.
Před desátou se sbíráme, přejíždíme kolem upuštěného Hlohoveckého rybníka a parkujeme přímo u Rybničního zámečku. Teplota narůstá, slunce svítí z modré oblohy, ale čerstvý vítr mává větvemi stromů a vlní rákosím. Scházíme k Prostřednímu rybníku a prohlížíme jeho hladinu. Nejvíc je tu roháčů (55 ex.), pak jen několik lysekkachenpotápek malých a přeletujících kormoránů. V JZ cípu plave u břehu sedm vodoušů tmavých.
Na hrázi mezi Mlýnským a Prostředním se objevuje skupinka lidí s dalekohledy. Exkurze je tady. Zdravíme se a prohlížíme upuštěný Mlýnský s mělčinami a nově vzniklým ostrůvkem. Dost daleko od nás se na hladině pohybuje černý plovoucí ostrov složený z těl tří set kormoránů, na ostrově odpočívají dva dospělí orli mořští a na nízkém ostrůvku postávají volavky bílé a popelavé. Bahňák žádný. I Vilém říká, že je to letos bída. Exkurze odchází na prohlídku Rybničního zámečku, kluci krmí čtveřici labutí, které jim ozobávají i prsty a my s Pepem prohlížíme vzdáleného vodouše šedého, který skrytý za trsem vegetace a v bočním světle chvíli připomínal vodouše malého.
Pak už si jdeme opéct špekáček a natáhnout se na chvíli do trávy. Slunce připéká a my si libujeme, jak nám už několikátý rok po sobě vyšlo na Festival ptactva dokonalé počasí.
Volá nám Jarda Závora, že Nesyt ani nemusíme prohlížet. Ráno tam sice bylo asi 600 hus velkých, ale teď jsou vidět už jen lysky a kachny. Jedeme tedy rovnou k váhovně. Pokecat, posedět, ochutnat burčáku… Je tu fajn. Počasí je dokonce na tričko a sandály. Co více si začátkem října ještě přát?

Jožka líčí návštěvníkům pohnuté osudy holub stěhovavého, který byl lidmi vyhuben.

Orel mořský (Haliaeetus albicilla) nad Prostředním rybníkem u Lednice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *