birdwatcher.cz

3.3.2019: Neděle s šoupálky

Do konce února se mi podařilo v rámci projektu RAS okroužkovat v lesích svého zájmového území severně od Brna již 10 šoupálků dlouhoprstých. Přišlo mi to až podezřele snadné. Žádný z šoupálků, kterého jsem potkal, nedělal žádné drahoty a chytil se. Stoprocentní úspěšnost.

Páteční odpoledne nadcházejícího víkendu a celou sobotu trávím ve společnosti učených pánů z Faunistické komise ČSO a na terén mi bohužel času nezbývá. Naštěstí mám před sebou ještě neděli. Předpověď počasí slibuje nějaké dopolední srážky, ale to by nemuselo vadit. Už se těším na šoupálky.

V osm jsem v lese, je zataženo a cestou opravdu mírně sprchlo. Z korun stromů se ozývá bubnování strakapoudů a křik žlun zelených. Vzduch je vlhký, ale zima není. Kousek od studánky Jaromíra Tomečka chytám během deseti minut od příjezdu prvního 2K šoupálka dlouhoprstého. Mám radost. Kéž by to takhle pokračovalo i nadále. Hned další pokus je ale neúspěšný. Pták se přilétá podívat, několikrát se ozývá a pak už mizí. O nahrávku nemá zájem. Zaznamenávám polohu do mapky a pokračuji hledat dále. Kolem drnčí pěnkavy a pohvizdují brhlíci. Dalšího ptáka mám hodinu po tom prvním, tentokrát je to +2K samec ve smíšeném porostu, kde se vždy nějaký šoupálek najde.

Nad stromy se krátce rozezpíval skřivan. Procházím starým bukovým porostem a hned na kraji vedlejší nepříliš staré doubravy narážím na dalšího ptáka. Když čekám schovaný kousek od sítě, pozoruji nahánějící se žluny i pátravý let krahujčího samce. Nade mnou provozují své zásnubní lety káně lesní. Šoupálek se chytá. Je nekroužkovaný.

Mezi stromy začíná svítit slunce a síť musím na následujícím okrsku stavět do stínu. Šoupálkovi se dolů moc nechce. Měním nahrávku na typ, který se mu podobá, a mám ho. Tentokrát je to samec kroužkovaný předloni a kontrolovaný i v loňském roce téměř na stejném místě. Je jedenáct hodin. Začíná se zvedat vítr.

Dlouho pak ťapu po okolí a prohlížím staré hnízdní okrsky. Reakce se dočkávám až o hodnou chvíli později. Jsem v řídkém starém porostu, kde to pěkně profukuje. Síť se nadouvá a šoupálek z ní při prvním pokusu vypadl. Přestavuji ji o kus dál a následuje další, neúspěšný pokus. Až na potřetí držím v ruce dnešního pátého šoupálka, tentokrát vloni kroužkovaného jedince. Je téměř jedna po poledni. Vzhledem k sílícímu větru asi nemá cenu pokračovat. Pět ptáků je dost a vyrovnal jsem tím své nejlepší dny. Po pěti hodinách v terénu to balím. Doufám, že během příštího týdne se zase najde vhodné odpoledne k výjezdu.

Jeden z nově kroužkovaných 2K samců šoupálka dlouhoprstého.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *