birdwatcher.cz

6.12.2015: Náhradní termín

Včera mi to povinnosti nedovolily a tak teď vyjíždím do terénu v náhradním, nedělním termínu. Vzhledem k počasí to bude spíš zoufalství než birdwatching. Je totiž zataženo, mlha, světla jen poskrovnu, a občas mží tak hustě, jako by pršelo. Čo už, nějak to dopadne.
Jedu rovnou k Novoveskému rybníku. Už když přijíždím k severnímu břehu, jsou v pološeru na hladině znát hejna ptáků. Překvapivě jsou to většinou husy, které hned po rozletu z Novomlýnských nádrží musely přistát tady. Jinak by totiž byly už na pastvě. Je před osmou. Kdoví proč tu zastavily. Na vodě sedí přibližně 4600 hus, převážně běločelých. Netrvá ale dlouho a přece jen se vydávají k SZ do polí, aby se jich část zase vrátila. Teď už znám i důvod. Po odlétnutí se ozvala někde od severu kanonáda. Myslivci jsou na číhané. S trochou světla navíc počítám u protějšího břehu 500 čírek obecných a mezi kachnami (2700 ex.) svítí i jedna husice liščí.
Pokračuji ke Starému rybníku, který je vypuštěný. Chvíli koukám na prázdné bahnité dno. Když se od jihu začnou ozývat husy. Jde o další hejno zvedající se nejspíše z Vrkoče a opět je provází střelba. Je jich přibližně 2100. Část letí k Pohořelicím a část sedá na pole mezi oběma rybníky. Jdu si je prohlédnout – je to 530 běločelek a 80 hus velkých. Na dvě Starého rybníka se mezitím ukazuje 19 čejek, 40 racků bělohlavých a 15 racků chechtavých.
Rád bych se podíval i k Vrkoči, ale nechci se tam motat mezi střelci. Jedu tedy směrem na Drnholec. Silnice už je opravená, ale v polích vidět nic není. Ze strniště se zvedá jen káně rousná.
Zastavuji v místech, kde se Dyje vlévá do Mušovské zdrže VDNM. Na nádrži počítám 29 roháčů, 22 morčáků velkých, ale hlavně 380 chocholaček a 200 lysek. Mezi chocholačkami je také 7 kaholek (2M) a do blízkého lesa s křikem zalétá dvojice tokajících orlů mořských.
Projíždím Brod nad Dyjí a Dolní Dunajovice, pak Pernou a na kraji Klentnice parkuji. Mlha je tu pěkně hustá. Vidět je sotva na třicet metrů. Přesto se jdu projít do lomu, kde je mlha ještě hustší. Jeho stěny se v ní z větší části ztrácejí. Je tu ticho, slyšet jsou jen kapky zkondenzované mlhy dopadající z holých větví na zem. Pak se náhle ozývá teskný zpěv. Jen jednou, ale tuším, komu patří. Hledám v mobilu a dvakrát ho pouštím zpět do ticha. Odpovědi se nedočkám, ale zedníček je tu někde skryt v mlze. Zdá se, že letošní zima sem zavála zedníčků hned několik, jak je patrno z pozorování zveřejněných na birds.cz.
Sjíždím pod Pavlov k Novomlýnské zdrži a opouštím mlhu držící se jako čepec ve vyšších polohách. Vodní hladina je poměrně klidná. V zátoce počítám 53 morčáků velkých a 30 kopřivek. Mezi roháči (27 ex.) se zdržuje i jedna potápka rudokrká. Kousek dál na poli sedí dva orli mořští. U Nových Mlýnů se pouštím po břehu nádrže směrem na Šakvice. Potkávám další menší hejna morčáků velkýchkachen a větší skupinu lovících kormoránů. Až u Šakvic nacházím napřed jednu, pak druhou potáplici severní a nakonec ještě trojici ptáků držících se pohromadě. Mezi roháči jsou tu také tři potápky rudokrké. Stále je šero a začíná citelněji foukat. Už se mi moc ven nechce. Poslední zastávkou bude břeh Novomlýnské zdrže u Strachotína. Jdu se projít podél vody až za přečerpávačku, kde potkávám tři sněhule. Pozoruji je ze značného odstupu a odcházím až poté, co se zvedají a odlétají dál k východu. Na vodě loví 40 hoholů. Je hodinu po poledni, když se s prázdnou nádrží vracím do Brna.

Jen dokumentační fotka tří sněhulí severních (Plectrophenax nivalis) pořízená za šera a ve větru na vysoké ISO.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *