birdwatcher.cz

6.6.2021: 310 – ouhorlík stepní

Ještě, než po poledni opouštíme Pístovice, napadne mě projít si dnešní maily. Překvapeně zírám na zprávu od Pavla Shromáždila starou jen několik minut, kterou posílal na emailovou konferenci Klubu 300.

Ahoj všem, právě teď na polní louži mezi Chropyní (Zářičí) a Troubkami 1 ex. ouhorlíka. Zatím bez druhového určení. Už teď má ale dokladové foto Zdeněk Němeček. Hezkou neděli, Pavel Shromáždil 

Pavel letos hýří překvapivými pozorováními. Jeho objev, racek tenkozobý, mi kvůli covidu unikl jen o pár dní, ale na ouhorlíka prostě musíme. Vždyť je to v podstatě stále ještě naše domácí teritorium.

Pístovice tedy opouštíme trochu jiným směrem, než jsme zvyklí. Frčíme po dálnici na Kroměříž, pak odbočka na Kojetín, Chropyni a opouštíme Záříčí. Přesně nevím, kde hledat, ale spoléhám na intuici a postavičky v poli, které jistě budou ouhorlíka sledovat. Moc tomu ale nedávám. Tahový pták může být během několika minut pryč. Ani na plyn moc nešlapu.

Jsme kousek nad Plučiskem, když skutečně v poli vpravo zaznamenávám postavičky v poli. Pepe kontroluje stativáky v jejich blízkosti. Paráda, našli jsme. Nechávám Pepeho s Jožkou v autě, že jim zavolám, jestli bude ouhorlík přítomen. Vítají mě známé tváře a Pavlův stativák namířený tím správným směrem. Je tam. U louže v poli sedí ouhorlík. Vzduch se nízko nad terénem chvěje, ale pták brzy vzlétá, dělá kolečko po okolí a sedá zase na to stejné místo. Teď už je jasné, že jde o ouhorlíka stepního. Kaštanově zbarvená spodina křídel na slunci skoro svítila.

Trousí se další postavičky. Pepe si přichází taky prohlídnout vzácného hosta. Fotky na zemi jsou díky horku jen dokumentační, za letu trochu ostřejší. Probíhají telefonáty s tradičními lovci druhů, kteří jsou na cestě z Čech. Pavel říká, že ouhorlík už několikrát třeba i na čtvrt hodiny zmizel, ale vždy se zase objevil. Jeden takový delší přelet se koná právě, když se s ostatními po skoro hodince pozorování loučím. Musel bych pozorně sledovat oblohu, abych si tohoto druhu všiml ve větší výšce, ale nízko nad terénem je jeho silueta jedinečná, vidličnatý ocas, úzká dlouhá křídla rybáka, bíle svítící kostřec. Krása, jsem rád, že jsme ho mohli vidět.

Podle zpráv, které přicházejí na Klub, setrval ouhorlík na lokalitě až do večera. Třeba se ještě zdrží. V ČR jde o třetí záznam tohoto druhu, pro mě má číslo 310.

Ouhorlík stepní (Glareola pratincola) krytý silně se chvějícím vzduchem.

A ještě jedna dokumentační letovka – ouhorlík stepní (Glareola pratincola).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *