birdwatcher.cz

6.7.2013: Je dobré mít svoje jistoty

Začaly prázdniny. Rodinka odjela na chaloupku a ze mě se stal „slaměný vdovec“. Ne však na dlouho, hned první víkend máme díky svátku prodloužený o pátek. Ve čtvrtek jedu za nimi a jsme domluveni, že v sobotu ráno zmizím na ptáky s návratem v neděli dopoledne. Chci si udělat takový větší okruh jižní Moravou. Nadšení se mi po podivném předchozím víkendu vrátilo. Už se na to těším.

Příjemné teploty páteční noci se se sobotním ránem brzy vytrácejí. Slunce šplhá na oblohu a jeho přísný pohled je znát. Beru kšiltovku, abych se mu trochu vyhnul. Na první lokalitě jsem po šesté ráno. Sedám do trávy a pozoruji cvrkot kolem. Podél rákosí stojí voda, ale většinu plochy kryje vysoká vegetace. Kolem poletují konipasi luční a teprve po delší době se vzdálené hlasy sýkořic mění v zorném poli mého dalekohledu v šest mladých ptáků přeletujících nad rákosím.

Lednice ožívá turisty. Krajnice silnic se začínají hemžit cyklisty. Nad loukou u parku točí termiku luňák červený. Hladina Mlýnského rybníka se zdá být až na roháče a kachny prázdná. Stejně tak Prostřední rybník ožívá krom roháčů snad jen poláky velkými a chocholačkami. U hráze Hlohoveckého rybníka odečítám labuť velkou se žlutým límcem označeným 96PA. Zbytek je zklamáním. Mělčiny rybníka teď, před nadcházejícím tahem bahňáků, zmizely. Škoda. Ještě v parku pod kostelem pozoruji drozda zpěvného rozbíjejícího o zem ulitu velkého hlemýždě. Zjevně mu překáží jeho lepivý sliz, který si stále otírá o trávu. Nakonec ale hlemýždě zdolává. Přes rákosí se snažím spočítat mohutnou školku husic liščích, o které se stará jeden pár dospělých. Opakovaně mi vychází 29 mladých.

Na hrázi Nesytu potkávám Luboše Nováka s Majkou, kteří tu tráví víkend na kolech. U řeky pozoruji v blízkosti rybářů dva letošní mladé snad racky bělohlavé s odečítacími kroužky. Z povzdálí je hlídají dospělí. Jsem zvědavý, odkud tito ptáci jsou.

Na další lokalitě jsem až daleko po polední, ale konečně mě tu čeká příjemné překvapení. A nejedno. Napřed upoutaly moji pozornost pisily. Jsou tu dva páry. Jeden pár se drží v blízkosti dvou vzletných mláďat. Pak jsou tu dva páry tenkozobců. Jeden má vzletná 3 mláďata a druhý dvě malá kuřata. Nádhera. Nechci tu rušit, zběžně prohlížím okolí a mimo jiné si poznamenávám 19 jespáků bojovných a 13 husic liščích a s křepelčím počítáním mizím. Končím opět u rybníků, ale vysoký stav vody moc dobrého neslibuje. Myslím, že plány se mají podle situace měnit. Měním i ty své a vracím se k rodince. Je dobré mít svoje jistoty.

Drozd zpěvný (Turdus philomelos) udolávající mohutného hlemýždě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *