Nizozemsko 2013

14.2. – 18.2.2013

Za berneškami na ostrově Schiermonnikoog.

Pohodlná městská kola jsou symbolem Nizozemska. Proč je tedy nevyužít při cestách za ptáky?

Nizozemsko jsme naposledy s kamarády navštívili před třemi roky. Tehdy byl naším cílem ostrov Texel a překvapila nás tam i na místní poměry nezvyklá zima. Tentokrát jsme si řekli, že by to chtělo zopakovat pro změnu návštěvu ostrova Schiermonnikoog, kde jsme byli před pěti lety. Pro mě to tehdy byla první návštěva Nizozemska a na písčitý ostrůvek nacházející se na východě řetězce Západofríských ostrovů oddělujících mělké watové moře od Severního velice rád vzpomínám. Opět volíme zimní období, kdy se tu dají vidět tisícová hejna bernešek a desetitisíce bahňáků zimujících podél pobřeží. Už ani nevím, kdy jsem byl u moře v létě, ale už jsem si zvykl, že vyznavači birdwatchingu nejsou s ohledem k navštěvovaným destinacím a době, kterou k těmto výletům volí, zrovna konvenční. Vše je totiž přizpůsobeno přítomnosti cílových druhů na lokalitě. A procházet se po opuštěné písečné pláži v zimě má také svoje kouzlo.

Členové výpravy:
Robert Doležalwww.birdwatcher.cz
Luboš Doupal
František Kopeckýfrantakope.rajce.idnes.cz
Petr Podzemnýwww.petrpodzemny.cz
Jirka Ševčík


14. února 2013

A jede se na výlet. Je sice zima, ale na hory nemířím. Bude to k moři. Kam jinam v zimě? Vždyť jde o birdwatcherskou akci. Po dvou letech se chceme s několika kamarády mrknout do Nizozemska. Tři dny bychom měli trávit na Schiermonniikoogu. Letenka s easyJet vycházela do Amsterdamu docela levně, než si ji člověk rezervoval a zjistil, že za každé zavazadlo se navíc platí 600 Kč. Když už jsme ale domluveni, tak nás tato drobnost od cesty neodradí. Chceme na to vyzrát tím způsobem, že se po dvojicích balíme do jednoho společného kufru a na zádech máme jen příruční zavazadlo s optikou. Když jdu ráno do práce, tak krom svého fotobáglu táhnu v ruce kufr obsahující stativy a oblečení moje a Petra Podzemného.

V jednu už oba sedíme v buse Student Agency směr Praha. V půl páté bez problémů vstupujeme do odletové haly terminálu 2 ruzyňského letištěl, nyní letiště Václava Havla. Tam už na nás čeká Luboš Doupal jen s malým příručním zavazadlem. Na rozdíl od nás nefotí a tak mu stačí sváča a binokulár. Šťastný to člověk. Jirka Ševčík a Franta Kopecký nás trochu napínají. Přijíždějí půl hodiny před uzavřením našeho gejtu. Naše nízkonákladová společnost povoluje zavazadla na jednoho pasažéra o celkové hmotnosti 20 kg. Naštěstí nám neváží naše fotobágly. Za 1 kg nadváhy bychom platili 250 Kč (v mém případě společného zavazadla a fotobáglu by to bylo 2500 Kč navíc). Letadlo má stejně zpoždění. Namísto v sedm, odlétáme téměř v osm večer. Za okénky je tma. Cesta s čtečkou Pocket Book v ruce ubíhá rychle. Dnešní Valentýn se rozhodl být bezproblémovým. Naloďujeme se do auta (VW Touran), které jsme si měli vyzvednout před dvěma a půl hodinami. Navigace Barča se probouzí tak akorát, aby nás vyvedla správným směrem a po půlhodince nacházíme po troše kroužení ulicemi prázdné parkovací místo u našeho hotýlku Leidse Square (necelých 30 € za noc a osobu včetně snídaně), kde na nás čekají dva pokoje a zítra snídaně. Děláme si pohodlí a degustujeme první vzorek slivovice, který dodává Petr. Po půlnoci se jde spát.

Racek stříbřitý (Larus argentatus) na lampě v přístavu Lauwersoog.


15. února 2013

Rozednívá se pozdě. To už máme v uchu první ptačí hlasy pronikající k nám pootevřeným oknem. Koňadry, vrkání hřivnáčů a vzdálený křik přeletujících alexandrů malých. Na protějším stromě jsou u hnízda dvě straky. Obloha je spíše zatažená, ale venku je nad nulou. Objevují se první cyklisté na vysokých městských kolech. Elegantní dámy a pánové vzpřímeně se vezoucí na pohodlných mohutných velocipédech. Už se těším na své zahájení sezóny.

Bohatýrsky snídáme a kolem deváté hotel opouštíme. Chvíli jedeme za duhou. Barča zahajuje navigaci k 35 km dlouhé hrázi oddělující vnější watové moře od vnitřního IJsselmeer o ploše 1100 km2. V polích severně od Amsterdamu se pasou husy velké, ale vidět jsou i další větší ptáci – husice ličí a nilské, hvízdáci, volavky bílé, kachny a lysky. Dohlednost je občas mizerná. Záleží na mlze, která je místy docela hustá. Pak už jedeme po hrázi. Vnitrozemské moře splývá nedaleko od nás s mlhou. Občas se ale objevuje slunce zlatící jeho hladinu. Sluneční lázeň netrvá dlouho. Mlha houstna a poprchává.

Amsterdam – z okna hotelu
7:30 – 9:00
pozorované druhy: straka obecná (2 ex., u hnízda), sýkora koňadra (3 ex.), holub hřivnáč (3 ex.), racek stříbřitý (4 ex.), kos černý (3 ex.), alexandr malý (5 ex.), racek chechtavý (2 ex.), volavka popelavá, holub domácí, kavka obecná, hrdlička zahradní (2 ex.), racek bouřní

Amsterdam – Dokkum
pozorované druhy: hvízdák eurasijský (10x), husice liščí (10 ex.), husice nilská (10 ex.), husa velká (500 ex.), husa běločelá (50 ex.), káně lesní, volavka bílá (5 ex.), kachna divoká (100x), lyska černá (100x), kormorán velký (100 ex.), pěnkava obecná, labuť velká (2 ex.), špaček obecný (15 ex.), čejka chocholatá, polák chocholačka (100x), polák velký (100x), hohol severní (30 ex.)

Narůstají počty poláků velkých a chocholaček na vodě. Objevují se i špačci. Jaro je tu blíž než u nás. Ani sněhu moc není. Pole a pastviny jsou svěže zelené. Je ale znát, že sníh slezl nedávno. Od jihu objíždíme Leeuwarden a míříme na Dokkum. Nedaleko před jezerem Lauwersmeer to začíná. Konečně. Už jsme si mysleli, že jme tu zase v tak extrémní a neobvyklou zimu, že tu nejsou skoro žádní ptáci. Na polích kolem nás se objevují bernešky bělolící. Tisíce pasoucích se ptáků. Zastavujeme u krajnice. Bernešek bělolících je tu asi 8 tisíc. Stranou od nich ozobávají ozim labutě – stovka labutí zpěvných. Tohle si zaslouží vytáhnout stativáky. A vyplácí se to – mezi zpěvankami je také 6 labutí malých a kousek od nich prvních šest bernešek tmavých. Dalším velice početným druhem je racek bouřní. Bílé pole na zeleném lánu jich čítá asi 6 tisíc. Musíme spěchat. Za půl hodiny nám odjíždí z přístavu Lauwersoog trajekt na ostrov. Předtím ještě míjíme další dva tisíce bernešek bělolících.

Morra
11:35 – 12:00
pozorované druhy: labuť zpěvná (98 ex.), labuť malá (6 ex.), berneška bělolící (10000 ex.), racek bouřní (6000 ex.), berneška tmavá (6 ex.), husa velká (100 ex.), husa bělolící (20 ex.), racek žlutonohý (4 ex.)

Parkujeme v přístavu a 15 minut před odjezdem nastupujeme na trajekt Monnik (odjezd 12:30, cena za osobu 12,30€, platí i pro zpáteční jízdu). Nad hladinou se v přístavu ukazuje tuleň, přibývají racci mořští a kajky.

Lauwersoog – Schiermonnikoog
12:20 – 13:15
pozorované druhy: morčák malý (2M+F), kajka mořská (70 ex.), hohol severní (40 ex.), racek mořský (2 ex.), kamenáček pestrý, ostralka štíhlá (100x), hvízdák eurasijský (10x), koliha velká (100x), husice liščí (10x), racek bouřní (100x), racek chechtavý (10x), racek stříbřitý (50 ex.)

Po čtyřiceti minutách nás na ostrově vítají stovky ostralek a hvízdáků. Busem se za 3€ (platí i pro zpáteční jízdu) necháváme odvézt do vesnice k turistickému středisku. Cestou míjíme jen v několikametrové vzdálenosti hejna pasoucích se bernešek bělolících. Zatímco domlouváme ubytování (nějakou chvíli to trvá), zvládáme nákup i drobná pozorování kavek, hřivnáčů a podobné havěti. Chatka Tante´s Hus za kterou platíme na tři noci pro pět lidí 285€, je k dispozici až ve čtyři odpoledne. Necháváme bagáž u ní a jdeme se krátce projít po okolí. Zítra si půjčíme kola, což trochu děsí Luboše. Pro pěší putování je ostrov přece jen moc rozlehlý.

Schiermonnikoog
14:30 – 16:00
pozorované druhy: stehlík obecný (2 ex.), králíček obecný (2 ex.), moták pilich (F), vrabec domácí (6 ex.), špaček obecný (25 ex.), koliha velká (hlasy), kavka obecná (50 ex.), holub hřivnáč (30 ex.), berneška bělolící (3000 ex.), husa velká (20 ex.), čejka chocholatá (7 ex.), bažant obecný, poštolka obecná, husice nilská, racek stříbřitý (10 ex.), racek chechtavý (20 ex.)

Chajda je odemčená. Zabydlujeme se, svačíme, koštujeme další vzorek slivovice. Venku se šeří a začíná pršet. Uvidíme, jestli to zítra bude na kolo. Jura vytahuje DVD s filmem Big Year. Je to stylové, parta ptáčkařů e baví sledováním stejně postižených lidí. Dnes už jiný program nemáme. Jsme doma.

Bernešek bělolících (Branta leucopsis) se na ostrově Schiermonnikoog zdržovalo odhadem 25 tisíc.


16. února 2013

Zvenčí jsou slyšet kavky a zpěv střízlíka. Rozednilo se, ale je tam mlha. Dohlednost asi 30 m. Snídáme a pak si jedeme za informační centrum půjčit kola (jednorychlostní pohodlný kostitřas za 3,5€ na den, s přehazovačkou za 5€). Až na Juru máme černé jednorychlostní araby značky Gazelle. Půjčovnu tvoří obrovská stodola plná bicyklů, stovky kol nejrůznější konstrukce včetně třímístných rodinných tandemů nebo nákladního kola s korbou tvaru dřeváku. Lubošovi se do toho nejprve nechce, ale nakonec je naše družstvo cyklobirdwatcherů kompletní.

Venku panuje téměř bezvětří. Mlhu nemá co rozfoukat, přesto řídne. S plnou polní se kolem deváté vydáváme do terénu. Nejprve k západu po Westerburenweg a přes duny na mořský břeh. Je odliv a moře je až kdesi daleko. Oblačnost se trhá, vysvítá slunce. Nedaleko od nás je dlouhá mělká laguna, kterou od nás dělí pás podmáčené suché travní vegetace. Laguna je plná ptáků – husice liščí, ústřičníci, bahňáci. Slunce máme v zádech a bahňáci se pod jeho dohledem postupně mění na jespáky písečné, malé a obecné, vodouše rudonohé, kulíky bledé, ústřičníky a kolihy velké. Podél pobřeží letí břehouši rudí. Nízko nad zemí se ozývají skřivani polní a daleko za lagunou si čistí peří sokol. Dohlednost se stále zlepšuje. Trávíme tu téměř dvě hodiny.

Schiermonnikoog: Westerdunnen
9:15 – 10:40
pozorované druhy: sýkora modřinka, zvonek zelený (20 ex.), střízlík obecný, bažant obecný (4 ex.), ústřičník velký (58 ex.), jespák písečný (15 ex.), jespák malý (70 ex.), kulík bledý (6 ex.), jespák obecný (15 ex.), vodouš rudonohý (6 ex.), sokol stěhovavý, břehouš rudý (16 ex.), berneška tmavá (9 ex.), ostralka štíhlá (20 ex.), racek stříbřitý (30 ex.), racek bouřní (100 ex.), racek chechtavý (30 ex.), kachna divoká (50 ex.), vrána černá (15 ex.)

Podél pobřeží vržeme na kolech k jihovýchodu a pak k zátoce u přístaviště lodí. Husic liščích jsou tu stovky, stejně jako kolih velkých. Z vyvýšeného místa na západním břehu zátoky pak sledujeme okolí. Začíná příliv a ptáci se blíží z rozsáhlých mělčin k nám. Nad hlavami nám přeletuje kolpík a těsně kolem břehu hledá potravu asi 200 kamenáčků. Mezi racky se objevují mořští a žlutonozí a v zátoce přibývají bernešky tmavé přiletující v řadách nízko nad mořskou hladinou. Za pobřežním valem oddělujícím od moře obdělávaná pole uvnitř poldru se čas od času s křikem zvedne početné hejno bernešek bělolících.

Husy velké (Anser anser) mají zvláště v divočejší východní části ostrova spoustu vhodných míst k zahnízdění.

Schiermonnikoog: Eilanderrede
10:50 – 13:30
pozorované druhy: koliha velká (1000 ex.), kamenáček pestrý (200 ex.), husice liščí (400 ex.), stehlík obecný (50 ex.), kolpík bílý, linduška luční (10 ex.), kopřivka obecná (7 ex.), racek mořský (6 ex.), racek stříbřitý (30 ex.), racek bouřní (200 ex.), racek žlutonohý (3 ex.), strnad rákosní, hvízdák eurasijský (20 ex.), kulík zlatý (300 ex.), linduška skalní, berneška tmavá (65 ex.), ústřičník velký (300 ex.)

Mezi kolihami rozeznáváme stále ještě daleko od břehu asi 300 kulíků zlatých. Slunce zase zahaluje oblačnost. Zkoušíme fotit pár krotších bernešek tmavých a neposednou lindušku skalní. Poté pokračujeme dál k východu až k přístavišti trajektů. Na zelených polích poldru jsou za pobřežním valem tisíce bernešek bělolících – odhadem snad 25000 ptáků. Jen nepatrnou příměs v nich tvoří bernešky tmavé (cca 200 ex.). Na polích se ukazují čejky, špačci, hřivnáči, ojedinělý doupňák a hlavně kavky a vrány černé. Východně od přístavního mola lemují břehy stovky ostralek, ústřičníků a husic liščích. Je zajímavé pozorovat odpočívající ústřičníky sunoucí se před přílivem ke břehu. Zdánlivě nehybné hejno se stále přemísťuje. Krajní ptáci ve směru přílivu putují na mělčí místa, zatímco ti blíže břehu se nehýbou. Ale i na ně přijde řada. Děje se tak poskakováním po jedné noze, aby byla vynaložená námaha co nejmenší.

Pobřežní cesta pak uhýbá k severu, aby se vyhnula divoce působící jihovýchodní části ostrova protkané vodními kanály a tvořené zvlněnými podmáčenými travnatými plochami, křovinami a hluboce do ostrova zasahujícími malými zálivy. Sem pojedeme zítra. Ještě chvíli sleduji sokola a pak se vracím po hlavní silnici procházející pastvinami plnými bernešek k naší základně. Městečko je plné víkendových turistů a parkujících kol. Ostatní nechávám za sebou.

Schiermonnikoog: Banckspolder
13:30 – 15:15
pozorované druhy: berneška bělolící (25000 ex.), berneška tmavá (200 ex.), lžičák pestrý (6 ex.), poštolka obecná, sokol stěhovavý, holub hřivnáč (20 ex.), holub doupňák, špaček obecný (30 ex.), čejka chocholatá (7 ex.), kavka obecná (60 ex.), ústřičník velký (800 ex.), mlynařík dlouhoocasý (2 ex.)

Později přijíždí Jura s fotkou zajímavé husy, která by mohla být při troše fantazie i mladou husou sněžní (modré formy). Spíš to ale bude nějaký kříženec s berneškou bělolící. Uvidíme po návratu domů, až nám strýček Google nabídne fotky k porovnání. Světla je ještě dost a tak se s Frantou vydáváme ještě jednou za berneškami. Ty už nejsou na poli, kde jsme je předtím viděli, ale přesunuly se k tělesu pobřežní hráze u přístavu a na pole pod ním. Ty nejbližší se pasou jen pár metrů od nás. Zvukovou kulisu tvoří jen jejich štěbetání. Škoda, že je na focení už tma. Daří se mi najít jednoho hybrida s velice tmavým hřbetem a s rozsáhleji bílou a tmavě skvrnitou hlavou. Jen asi deset metrů od tohoto ptáka je i ten vyfocený Jurou. Zobák červený, nohy červené a bílá hlava a část krku s tmavšími skvrnkami. Nejspíš to ale taky bude křiženec. Světlo se vytrácí a přichází večer. Moře ustupuje od břehů. Na jeho dně posedávají siluety husic liščích, kolih a čejek. Vracíme se po pobřeží. Zvuky utichají a vzduch je cítit bahnem a slanou vodou.

V domku jsme až za tmy. Pánský večírek včetně dalšího zhlédnutí filmu Big Year začíná. Noční oblohou se srpkem měsíce putuje světelný paprsek z majáku.

Škoda, že slunečného počasí jsme si za celou dobu na ostrově užili jen asi dvě hodiny. Zde husice liščí a bernešky tmavé na mořské mělčině.


17. února 2013

Ráno je chladnější, ale bez mlhy. Snídáme, sedáme na orosená kola a hurá do terénu. Bernešky je slyšet jižně od vesnice. Část jich sedí na poli a větší část na obnaženém mořském dně zátoky Eilanderrede. Pozorujeme je z tělesa hráze. Celkem je tu nějakých 7000 ptáků. Nad hlavou mi přeletuje 14 skřivanů polních. Pak pokračujeme po jižním břehu ostrova k východu. Naším cílem je zvlněná travnatá pláň plná podmáčených míst a vodních kanálů – Oosterkwelder. Než přijíždíme k dřevěnému trianglu přibližně uprostřed ostrova, tak počet bernešek bělolících stoupá na 10-12 tisíc. Velká hejna se pasou mezi kanály i zde. Nad námi na zatažené obloze zpívají desítky skřivanů. Iluze jara je bez sněhové pokrývky dokonalá. Škoda, že je taková zima.

Schiermonnikoog: Banckspolder
9:00 – 10:30
pozorované druhy: berneška bělolící (10000 ex.), berneška tmavá (200 ex.), skřivan polní (14 ex.), volavka popelavá, linduška skalní, jespák obecný, čejka chocholatá (5 ex.), husa velká (30 ex.), ostralka štíhlá (300 ex.), ústřičník velký (400 ex.), koliha velká (250 ex.)

Od triangulační věže míříme k mořskému pobřeží na jihu. Kola necháváme zaparkovaná u věže, dál se dá jen pěšky. V podmáčené vegetaci se skrývají desítky hus velkých, nad travnatými pláněmi loví piliši a občas se objeví sokol. Několikrát pozorujeme větší hejno pěvců. Jsou mezi nimi pěnkavy, jikavci, ale asi i konopky žlutozobé. V létě tu má být hnízdní kolonie kolpíků. Na pobřeží nás čeká zužující se pás mělčin. Vrcholí příliv. Pak jsou tu neuvěřitelné počty mořských druhů ptáků, především bahňáků. Jen ústřičníků je kolem nás několik tisícovek. Také jespáků obecných je přibližně 500 jen v nejbližším okolí. Nic to ale není v porovnání s mraky ptačích těl, které se občas zvednou dále k východu. Desetitisíce jespáků obecných a ústřičníků, tisíce kolih a racků bouřních a stříbřitých. Mezi bahňáky nacházíme břehouše rudé, jespáky rezavé, jespáky malé, kameňáčky a hlavně kulíky bledé. Míjí nás menší hejno sněhulí a přilétají vodouši rudonozí. Stále je co pozorovat, bahňáci jsou pořád v pohybu. Pofukuje ale nepříjemný studený vítr.

Bernešek tmavých (Branta bernicla) nebylo na ostrově více než tři čtyři stovky.

Schiermonnikoog: Oosterkwelder
10:30 – 14:15
pozorované druhy: moták pilich (2F), sokol stěhovavý, berneška bělolící (4000 ex.), berneška tmavá (100 ex.), kajka mořská (50 ex.), skřivan polní (50 ex.), husa velká (100 ex.), káně rousná, poštolka obecná, pěnkava obecná (200 ex.), pěnkava jikavec (4 ex.), konopka žlutozobá (20 ex.), kavka obecná (100 ex.), vrána černá (35 ex.), husice nilská (2 ex.), kopřivka obecná (8 ex.), jespák obecný (500 ex.), jespák malý (10 ex.), kulík bledý (50 ex.), břehouš rudý (12 ex.), jespák rezavý (2 ex.), sněhule severní (14 ex.), vodouš rudonohý (20 ex.), ústřičník velký (2500 ex.), koliha velká (800 ex.), krahujec obecný

Nízko nad mořskou hladinou letí řady bernešek tmavých. Vracíme se pro kola a jedeme zpět. Zkouším sečíst bernešky bělolící na polích poldru. Bělolících je tu asi 16 tisíc, tmavých asi 300. Opět pozorujeme zvláštního hybrida a v dalším hejnu Luboš s vítězoslavným pokřikem nachází nový druh do svého WP birdlistu – bernešku rudokrkou. V polích narůstají počty čejek, objevují se další špačci a kulíci zlatí. Jaro se určitě blíží i u nás. Škoda jen, že dnes celou oblohu kryla oblačnost. Málo světla bylo i na focení.

Schiermonnikoog: Banckspolder
14:30 – 15:30
pozorované druhy: berneška bělolící (16000 ex.), berneška tmavá (300 ex.), čejka chocholatá (17 ex.), kulík zlatý (5 ex.), špaček obecný (30 ex.), holub hřivnáč (30 ex.), berneška rudokrká

V domku se s rozkoší nahříváme u topení a lijeme do sebe horký čaj. Je třeba vrátit kola. Stíháme to těsně před zavřením půjčovny v šest večer. Posledním bodem dnešního programu je ryba na talíři v některé z místních restaurací, kterou jsme si slíbili. Luboš nachází hospodu, ve které byl před devíti lety. Jsme tu jediní hosté. Je neděle a většina výletníků opustila ostrov posledním večerním trajektem. Tmavé pivo a ryba. Paráda!

Po tmě se šouráme do domku tetky husy (Tante´s Hus). Zde nás čeká vynikající Zinfandel a v televizi pro změnu Big Year. Netušil jsem, že uvidím tento film třikrát ve třech večerech. Ale co kdybychom tam našli něco nového, co jsme dříve nepostřehli. Už teď si osvojujeme některé zajímavé fráze, které by se nám do budoucna mohli hodit. Mezi základní patří „ptáci na nikoho nečekají“ a „pozorování ptáků je poslání“. Zítra odjíždíme.

Berneška rudokrká (Branta ruficollis) spolu s dalšími dvěma druhy bernešek.


18. února 2013

Za okny je podmračené ráno. Máme dost času posnídat a uklidit chajdu. Trajekt na pevninu odplouvá v 10:30. Pěšky jdu do obchodu koupit pár drobností domů. Cestou si uvědomuji, že slyším hlas vlaštovky. Rozhlížím se kolem a z vrcholku stromu se ozývá špaček, který vlaštovku mistrně napodobuje. Při zpáteční cestě pro změnu přilétají na štít jednoho z patrových domků dva šoupálci krátkoprstí. Chvíli šplhají po kolmé stěně a zase mizí. Nejběžnější hlasy ale patří kavkám a vzdáleným berneškám bělolícím.

Autobusová zastávka je kousek od domku. V 9:50 nás okružní linka odváží k trajektu. Je dost chladno a s chutí zůstáváme na kryté palubě, kde je teploučko a kde to voní kávou, kterou si tu pasažéři kupují spolu s koláčem ke snídani. Cesta ubíhá rychle. Trajekt se krouží mezi mělčinami. Dno na jeho trase je neustále prohlubováno a odsáváno plovoucími bagry.

Nasedáme do auta, které tu na nás celý pobyt na ostrově čekalo a míříme na Dokkum. V polích jsou hejna čejek, špačků a bernešek bělolících. Na tom stejném místě jako cestou na ostrov, potkáváme opět početnou skupinu labutí zpěvných. Pak už se dostáváme do přístavu Holwerd. Je odliv a okolní bahnité mělčiny jsou tečkované ústřičníky, kolihami, husicemi liščími a vodouši rudonohými. Nedaleko přístavního mola postávají také dva břehouši rudí a dva černoocasí. Když odjíždíme, tak se kousek dál v polích pase 300 bernešek tmavých.

Holwerd
12:20 – 13:00
pozorované druhy: ústřičník velký (1200 ex.), břehouš černoocasý (2 ex.), břehouš rudý (2 ex.), vodouš rudonohý (260 ex.), koliha velká (500 ex.), husice liščí (650 ex.), kachna divoká (50 ex.), racek chechtavý (80 ex.), racek stříbřitý (180 ex.), jespák obecný (100 ex.), husa velká (9 ex.), berneška tmavá (300 ex.)

Cesta plochou krajinou ubíhá rychle. Na obloze jsou stále vidět menší hejna hus. To, co nás ale čeká v okolí města Makkum, bych přál každému milovníkovi velkých vrubozobých. Hejna bernešek bělolících a hus běločelých jsou v polích stále častější a početnější. Pět nebo deset tisíc ptáků není výjimkou. Co chvíli se některé z nich zvedne a v obrovském mraku přelétá jinam. Desítky tisíc hus, nádhera! Mít tady na starosti monitoring zimujících hus a bernešek, tak nevím, co bych si počal. Ani se nedivím, že jsou tu často pozorovány husy malé, husice sněžní a vzácnější poddruhy bernešek tmavých. Na jednom místě zastavujeme a stativáky prohlížíme nejbližší hejno. Převažují bernešky bělolící, které doplňují husy běločelé a v mnohem menších počtech husy velké. Kolem sebe můžeme mít asi 20 tisíc ptáků. Populace zimujících bernešek bělolících v Nizozemsku je odhadována cca na 250 tisíc ptáků. Dříve bych tomu nevěřil, ale nyní už ano.

Před Amsterdamem balíme naše společné kufry a někdy před pátou jsme na letišti. Check-in si každý zajišťuje sám – vážení zavazadla, odkliknutí, že neobsahuje nebezpečné věci, jeho polepení visačkami.. Fotobágly mohou vážit kolik je libo, nikdo to nekontroluje. Po sedmé večer už sedíme v letadle a za hodinu a třičtvrtě dosedáme na letiště v Praze. Vzdálenost do Brna musí být mnohem delší, než trasa Praha – Amsterdam. Alespoň podle toho, jak dlouho to trvá. Těch několik dní uteklo velice rychle. Ale to je jen další příklad relativity. Mohu-li vše hodit za hlavu, vydechnout a ničím se nestresovat, pak čas běží neuvěřitelně rychle. To byl také případ výletu, který máme za sebou. Po celou dobu panovalo příšeří podmračené zimní oblohy, fotek jsem pořídil jen několik, ale všechna očekávání se splnila – bernešky, mořské pobřeží, večery ve společnosti dalších ptáčkařů – co víc si přát? Snad jen abychom brzy naplánovali něco podobného.

Nakonec i Luboš Doupal propadl kouzlu cyklo-birdwatchingu. 🙂