Rakousko 2007 – Nezider

23.V. – 24.V.2007

Tradiční výlet k Neziderskému jezeru – Neusiedler See.

Po mnoha kilometrech naťapaných v horku jsem našel místo vhodné k focení tenkozobců opačných (Recurvirostra avosetta).

Alespoň jednodenní návštěva jezer východně od Nezideru se mi stala v posledních několika letech na přelomu května a června takovou příjemnou tradicí. Když tedy předpověď počasí slibovala modrou oblohu a slunce, tak jsem si vzal jeden den volna z práce a ve středu odpoledne vyrazil k jihu zjistit, jestli letos vůbec má cenu těch 200 km absolvovat, když podmínky pozorování ptáků na jižní Moravě jsou letos samy o sobě výjimečné.


23. května 2007

trasa: Fuchslochlacke – Warmsee

čas: 18:45 – 22:00

počasí: Letní horka, modrá obloha a pálící slunce. Fouká docela silný SV vítr. Teploty přes den dosahovaly ke 30°C. Teprve večer u jezer začíná být příjemný.
V práci končím dřív, balím si doma pár věcí, pak nakoupit jídlo a hurá k jihu. Uháním po dálnici na Bratislavu. Cesta ubíhá rychle. Pod hodně ucpanou Bratislavou – naštěstí v opačném směru – přeskakuji hranice do Rakouska. Následuje Kittsee, Gattendorf, Zurndorf, Mönchhof a Frauenkirchen. To už se ocitám na podrobné mapě Národního parku Neusiedler See – Seewinkel. Jihozápadním směrem leží naše téměř tradiční nocoviště na břehu Warmsee. Trvalo to něco přes dvě hodiny a stačily necelé dvě stovky km a jsem téměř na místě.

Fuchslochlacke

čas: 18:45 – 19:15

Jezero je téměř vyschlé. Na jeho dně je jen náznak mělké kalužiny. Ale člověk tu najde přesně ty druhy, se kterými počítá a které jsou jen o 200 km severně už vzácné. Tenkozobci, kulíci říční a čejky tu mají mladé.

pozorované druhy: břehouš černoocasý (9 ex.), tenkozobec opačný (3 páry + 4 pull. + 3 pull.), vodouš rudonohý (10 ex.), čejka chocholatá (20 ex.), racek chechtavý (10 ex.), kulík říční (16 ex.), moták pochop, kulík mořský (2 ex.), rybák obecný, strnad rákosní, konipas luční (2 ex.), konipas bílý, křepelka polní, skřivan polní, poštolka obecná, káně lesní

Warmsee

čas: 19:20 – 22:00

K jezeru přijíždím od severu. Na chvíli tu zastavuji. U rákosí na mělčině hledá potravu pár husic liščích s mláďaty, čas od času na mě nalétne tenkozobec. Pak se stěhuju na jih jezera k travnatému místu pod akáty s několika lavičkami. Parkuji těsně u vody, vytahuji dalekohled a židličku, usedám a v klidu si vychutnávám přicházející večer. Popíjím objev Petra Junka – sentické medové pivo a užívám si tu pohodu. „Fouká vlahý SV vítr. Vlahý a hřejivý. Nese sevou vůni rakytníků smíšenou s vůní bahna rybníků a dává povlávat kolem mých uší křiku břehoušů, rákosníků velkých, racků a tenkozobců. K Vídni po mé levici klesají světla letadel a nade mnou vystupují z oblohy svítící body hvězd. Větřím jako zvíře v tom večerním větru a je mi moc dobře. A v tekutém kovu hladiny se procházejí siluety volavek a racků.“ V deset večer jdu spát.

pozorované druhy: tenkozobec opačný (12 ex., 4 + 4 pull.), zrzohlávka rudozobá (18 ex.), husice liščí (2 páry, jeden pár s 9. mladými), čírka modrá (4 ex.), polák velký (20 ex.), lžičák pestrý (M), strnad luční (2 ex.), špaček obecný, břehouš černoocasý (10 ex.), rákosník velký (3 ex.), volavka popelavá (2 ex.), vodouš rudonohý (30 ex.), kulík říční (20 ex.), racek chechtavý (30 ex.), cvrčilka slavíková, kachna divoká (10 ex.), rákosník obecný, husa velká, kvakoš noční, konipas bílý, racek bělohlavý (2 ex.), rorýs obecný, cvrčilka zelená

U rákosí na mělčině rybníka hledala potravu rodinka husic liščích (Tadorna tadorna) s devíti mladými.


24. května 2007

trasa: Warmsee – Kirchsee – Zick Lacke – Unterstinkersee – Oberstinkersee a zpět – autem pobřeží Neusiedlersee – Warmsee

čas: 5:30 – 15:30

počasí: Teplo přichází už brzy po ránu. Slunce rozehřívá tu stepní placku východně od Nezideru velice rychle. Obloha je modrá, nad krajinou se vznáší lehký opar, záhy se vzduch tetelí horkem. Teploty ve stínu jdou lehce nad 30°C, ale na slunci je to o dost víc. Vítr je slabý proměnlivý.

Warmsee

čas: 5:30 – 5:50

Na jezeře jsou většinou stejné druhy jako včera. Přibyly kopřivky obecné (1 pár) a rybáci obecní (3 ex.). Husice liščí jsou vidět tři. Snídám a přesunuji s ke komplexu jezírek ležících západně od Illmitzu.

Warmsee – Kirchsee – Zick Lacke – Unterstinkersee – Oberstinkersee a zpět, pak autem Neusiedlersee

čas: 6:10 – 14:00, 14:30 – 15:30

Parkuji u jižního cípu Zick Lacke. Pak už na záda trochu pití do batohu, na pravé rameno stativ s teleskopem, kolem krku binokulár a na levé rameno fotografickou brašnu s výbavou. Ověšený jako vánoční stromek vyrážím do narůstajícího horka na trasu, kterou obvykle dáváme na kolech a která nám i tak zabere celé dopoledne. Dělá to asi 18 km. Až na tom nejvzdálenějším konci mám příležitost k fotografování tenkozobců a pisil z přijatelné vzdálenosti. Taky tu s dlouhým sklem nejsem sám. Poté, co se vracím upocený k autu, hledám možnost se s ním dostat severně od Oberstinkersee k hlavnímu jezeru. Odbočka je asi 7 km severně od Illmitzu ke břehu Neusiedlersee. Vylézám na třípatrovou pozorovatelnu, abych měl rozhled. V příbřežních rákosinách hledají potravu kolpíci a volavky stříbřité.

pozorované druhy: tenkozobec opačný (asi 94 ex., s různě odrostlými mladými nebo na vejcích), kulík mořský (20 ex.), zrzohlávka rudozobá (200 ex.), břehouš černoocasý (30 ex.), čejka chocholatá (250 ex.), kachna divoká (120 ex.), vodouš rudonohý (150 ex.), kopřivka obecná (7 párů), racek bělohlavý (46 ex.), racek chechtavý (200 ex., malá hnízdní kolonie s mláďaty na Unterstinkersee), čírka modrá (18 ex.), husa velká (asi 1.000 ex. včetně početných hejn s mláďaty, které se pasou všude vinohradech a na okrajích jezer), pisila čáponohá (2 páry na Zick Lacke, 1 pár na Unterstinkersee a 2 páry na jezírku severně ode Oberstinkersee – zde i 4 pull.), lyska černá (120 ex.), jespák obecný (6 ex., po dvojicích na různých místech), kulík říční (min. 60 ex.), rákosník velký (min. 20 zp. M), rybák obecný (14 ex.), moták pochop (20 ex.), volavka bílá (25 ex.), koliha velká (3 ex.), dudek chocholatý (3 ex., po poledni se ozýval západně od Unterstinkersee), konipas bílý (6 ex.), volavka červená (2 ex. nad rákosinami Neusiedlersee), cvrčilka zelená (2 ex.), kulík písečný (5 ex.), rákosník zpěvný (2 ex.), rákosník proužkovaný (10 ex.), labuť velká (25 ex. na Unterstinkersee), pisík obecný, kulík bledý (2 ex. ve svatebním na prázdném Oberstinkersee), břehule říční (2 ex.), kolpík bílý (2 ex. na břehu Neusiedlersee), volavka stříbřitá (2 ex.), volavka popelavá (2 ex.), moudivláček lužní (3x hlas)
konopka obecná, strakapoud velký, křepelka polní, strnad luční, vrána šedá, jiřička obecná, bažant obecný, vlaštovka obecná, bramborníček černohlavý, ťuhýk obecný, pěnice černohlavá, zvonohlík zahradní, žluva hajní, vrabec domácí, vrabec polní, kukačka obecná, slavík obecný, hrdlička divoká, pěnkava obecná

Tenkozobci opační co chvíli museli odhánět z okolí hnízdiště nějaké vetřelce. Nebáli se zaútočit na racky ani na vrány.

Vracím se pak k Warmsee, kde si chci ve stínu odpočinout a vymyslet, jestli tu zůstat nebo ne. Moje oblíbené místo je obsazené Němci. Shledávám, že s výjimkou pisil, kulíků mořských a tenkozobců, kterých je tu dost a kteří se dají dobře nafotit, se touto dobou dají vidět ty stejné druhy i u nás doma. Zvlášť, když jsou tam teď takové podmínky, jaké panují např. na Nesytu. Na rozlehlé Lange Lacke se mi pěšky nechce, nějaké fotky už mám a tak znovu startuji Metelku a vracím se k severu. Cesta utíká příjemně. Jen Bratislava je zase trochu ucpaná.

Během dne jsem pozoroval jen pět párů pisil čáponohých. Jejich počty tu každoročně značně kolísají.