birdwatcher.cz

Po čtyřech letech je tu vylepšený a opravený „Svensson“

V loňském roce se objevilo na několika birdwatcherských webových stránkách upozornění, že se originál určovací příručky Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu autorů Larse Svenssona, Killiana Mullarneye a Dana Zetterströma dočkal několika zajímavých vylepšení. Tyto změny proběhly jakoby mimochodem a vylepšená příručka plynule nahradila na pultech knihkupectví příručku původní, aniž by se tento fakt dočkal nějaké zvýšené publicity.

České nakladatelství Ševčík reagovalo na tyto změny pružně, všechny změny v originále zapracovalo do současné české verze a každý, kdo si v těchto dnech objedná českého „Svenssona“, dostane už verzi novou a vylepšenou. Navíc byly v této verzi opraveny také všechny chybky a překlepy českého překladu druhého vydání a proběhla i aktualizace statusu některých druhů, které se v ČR nově objevily.

O jaké změny se jedná?

  • U několika druhů nahrazení nebo vylepšení ilustrací obrazových tabulí včetně jejich popisů – např. rorýs bělokostřecový (str. 237), pěvuška černohrdlá (str. 275), konopka žlutozobá, čečetka zimní a bělavá (str. 378) atd.
  • Upřesnění areálu výskytu, doplnění či změna textu nebo mapky rozšíření – např. sup krahujový (str. 90), bramborníček černohlavý a sibiřský (str. 292) atd.
  • Změna latinského jména – např. kalandra bělokřídlá (Alauda leucoptera), slavík kaliopa (Calliope calliope), skalniček černoocasý (Oenanthe melanura) atd.
  • Kompletní přepracování některých stran s novým uspořádáním – především u pěnicovitých
  • Některé poddruhy byly nyní zařazeny na úroveň druhu s kompletním popisem a změnou uspořádání stran. Tyto změny jsou nejpodstatnější a týkají se komplexu pěnice vousaté (nyní tři samostatné druhy – pěnice vousatá, iberská a Moltoniho), prinie křovinné (nyní prinie křovinná a saharská) a hýla růžovokřídlého (nyní hýl růžovokřídlý a atlaský)
  • Odstranění všech chyb a překlepů původního 2. českého vydání z roku 2012, které byly postupně shromážděny na webových stránkách birdwatcher.cz

Těch změn jsou řádově desítky. Pokud vám na několika detailech nesejde, určitě vám bude stačit druhé české vydání Svenssona z roku 2012. Jestli jste si tuto publikaci, která právem náleží k top určovacím příručkám ptáků Evropy, ještě nekoupili, pak tak učiňte, protože se k vám dostane novotou vonící kniha prosta všech neduhů své o čtyři roky starší předchůdkyně.

Ukázky změn

Nové uspořádání dvoustrany s pěnicí vousatou, iberskou a Moltoniho.

Úprava stránek s priniemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *