birdwatcher.cz

Lucembursko

Oficiální název: Lucemburské velkovévodství
Hlavní město: Lucemburk (Luxembourg)
Rozloha: 2 586 km2
Počet obyvatel: 462 690
Oficiální jazyk: Lucemburština; administrativními jazyky jsou Francouzština, Němčina a Lucemburština.
Státní zřízení: velkovévodství
Hlavní náboženství: katolické, malé komunity protestantské a židovské.
Čas: SEČ 0
Měna: Euro (EUR)
Víza: Bezvízová povinnost.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Lucemburské vévodství leží ve vnitrozemí západní Evropy. Jižní část území je nížinná a pahorkatinná, ze severu sem zasahuje pohoří Ardeny. Podnebí mírné, rostlinstvo středoevropské (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Klima je mírné s teplými léty a studenými zimami. Nejlepší k návštěvě je období od poloviny března do května, kdy se dá nejlépe pozorovat jeřábek lesní a datlovití.

3. Doprava

Lucembursko se dá projet s pomocí hromadné dopravy vcelku spolehlivě. Autobusová doprava je účinnější, než železniční. Na mnoha místech se dají půjčit jízdní kola.

4. Ubytování a stravování

Půjčení automobilu je drahé, stejně jako ubytování v hotelích a penzionech. Levnější jsou mládežnické ubytovny a kempy. Potraviny jsou také drahé, za příznivé ceny je pivo a víno.

5. Bezpečnost a zdraví

Lucembursko je z hlediska turistiky bezpečnou zemí.

6. Zajímavé lokality

Tato malinká země (2.585 km2) mezi Belgií, Francií a Německem je birdery zanedbávaná z toho důvodu, že místní nejzajímavější druhy lze spatřit i v jiných zemích, ve kterých jsou doplněny ještě řadou dalších.

Hluboká lesnatá údolí a zbytky rašelinišť a mokřadů tzv. Ardenne Plateau v severním Lucembursku, je oblastí, kde hnízdí čáp černý, luňák červený a hnědý, jeřábek lesní, datel černý a žluna šedá. Jednou z nejlepších lokalit na jeřábka a datlovité je velice starý listnatý les poblíž Echternachu. Probíhá tu také působivý jarní a podzimní tah jeřábů popelavých.
V malých mokřadních rezervacích, příležitostně zaplavovaných loukách a v lescíh podél řeky Alzette, v jihozápadní části země, se vyskytuje luňák červený, chřástal polní a datel černý. Na jihovýchodě, v zemědělské oblasti se štěrkovnami, vinohrady a lesy, se dá vidět čáp černý (řídce za tahu), luňák červený, jeřáb popelavý (až 5.000 na tahu), výr velký a datel černý. Oblast kolem Remerschenu, v sousedství řeky Moselle, na samém jihovýchodě země, je k pozorování předchozích druhů nejvhodnější.