birdwatcher.cz

Moldavsko

Oficiální název: Moldavská republika
Hlavní město: Kišiněv
Rozloha: 33 843 km2
Počet obyvatel: 4 446 455
Oficiální jazyk: Rumunština
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Pravoslavní 98 %
Čas: SEČ +1
Měna: moldavský leu (MDL)
Víza: Bezvízový styk.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Moldavská republika leží ve vnitrozemí jihovýchodní Evropy mezi Rumunskem a Ukrajinou. Většinu povrchu tvoří pahorkatina s hustou říční sítí. Podnebí je tu mírné vnitrozemské, rostlinný kryv tvoří lesy, louky a pastviny (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Ideální k návštěvě je jaro a zvláště pak podzim, kdy táhne množství ptactva podél černomořského pobřeží.

3. Doprava

Moldavsko má od severu k jihu asi 320 km a od východu k západu 160 km. Díky husté autobusové a železniční síti v okolí hlavního města Chisinau (Kišiněv) je možné se tu obejít bez automobilu. Ti, kteří si tu automobil pronajmou, aby ušetřili čas, brzy zjistí, že některé silnice jsou v žalostném stavu.

4. Ubytování a stravování

Je tu několik hotelů se základní výbavou, které jsou ale drahé, stejně jako ubytovny a kempy. V nabídce restaurací je mnohdy jen guláš, ostrá kořeněná polévka a plněné zelné listy. To vše se dá spláchnout dobrým místním vínem.

5. Bezpečnost a zdraví

Je doporučeno očkování proti žloutence, obrně a tyfu. Etnické střety mezi Moldavany a Rusy, které propukly v roce 1989, byly ukončeny příměřím roku 1993.

6. Ptačí druhy

O avifauně této malé, pevninou uzavřené země je známo velice málo. Je přitažlivá právě tím, že nevíme, co tu očekávat, když si uvědomíme její pozici mezi Rumunskem a Ukrajinou, což jsou obě velice atraktivní „ptačí“ země. Klima je suché a horké na většině území i když průměrná zimní teplota dosahuje jen 6°C.
Moldavsko je zemí řídce obydlených kopců a stepí ležících mezi řekami Prut a Dněstr. Průmyslovou je pouze úzká provincie východně od Dněstru, tzv. Transdněstr, která vyhlásila v roce 1992 nezávislost.
I zde se projevilo znečištěné životní prostředí a lovem decimovaná populace běžných i vzácnějších ptačích druhů jejich výrazným úbytkem. Např. počet poláků malých poklesl z 1.300 párů na 100 párů v půlce 90. let. Mezi další zajímavé druhy, které na území Moldavska hnízdí, patří kormorán malý, orel mořský, moták stepní, poštolka jižní, chřástal polní, drop velký, ouhorlík černokřídlý, výr velký, orel křiklavý, orel volavý, orel královský, orel skalní a nejmenší. Všech pět orlů se vyskytuje severozápadně od hlavního města v oblasti tzv. Kapriyanovsko-Lozovo Forest.