birdwatcher.cz

Srí Lanka

Oficiální název: Srílanská demokratická socialistická republika
Hlavní město: Sri Jayawardenepura (fakticky Kolombo)
Rozloha: 65 610 km2
Počet obyvatel: 21,5 mil. (odhad 2012)
Oficiální jazyk: sinhálština a tamilština (oficiální), angličtina
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: buddhisté (69,1%), muslimové (8,5%), hinduisté (7,1%), křesťané (6,2%)
Čas: SEČ +4,5
Měna: šrílanská rupie (LKR)
Víza: : Sri Lanka od 1. ledna 2012 zpoplatňuje krátkodobý pobyt cizinců (do 30 dnů). Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Sri Lanku elektronicky registrovat nawww.eta.gov.lk (ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 20 USD (stejná částka pro turistická i business víza). Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti v ceně 25 USD.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Srílanská republika leží na ostrově Cejlon v Jižní Asii jihovýchodně od Indického poloostrova. Pobřeží ostrova je nízké, lemované korálovými útesy, na severu členitější. Ve vnitrozemí se pak nacházejí i poměrně vysoká pohoří (až 2,5 tis. metrů). Podnebí je tu tropické vlhké s monzunovými dešti, rostlinný kryv tvoří tropické stálezelené lesy a travnaté porosty (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Nejvhodnější dobou k návštěvě Srí Lanky je leden a únor, kdy tu stále ještě zimují severní tažné druhy jako je pita devítibarvá (Pita brachyura), drozd himálajský (Zoothera wardii) a lejsek kašmírský (Ficedula subrubra). V tomto období tu ale může být dost vlhko, zvláště na jihozápadě, kde v oblasti Ratnapury spadne každoročně až 5000 mm srážek.

3. Doprava

V případě, že jste limitováni časem, je nejvhodnější si zapůjčit automobil ideálně s řidičem v roli průvodce a překladatele. Pro cestovatele bez řidičského oprávnění jde o levnější variantu z důvodu vysokého pojistného vztahujícího se k osobě řidiče. Automobil je dobré si rezervovat v předstihu. Doporučujeme společnost A. Baur and Co. (Travel), Baur´s Building, 5 Upper Chatham Street, Colombo 1 (fax: 94 1 548493). Síť veřejných spojů není tak hustá rozsáhlá jako v Indii a je dražší. Dobré služby nabízí místní železnice.

4. Ubytování a stravování

Většina ubytovacích možností na základní úrovni je dražší než v Indii. Jídlu vévodí jídla na bázi kari, a spláchnout ho můžete místním pivem značky Lion´s.

5. Bezpečnost a zdraví

Doporučeno je očkování proti žloutence, dětské obrně, břišnímu tyfu a žluté zimnici. Důležité je i užívání antimalarik. Vládní jednotky obsadily v roce 1995 centrum tamilských separatistů v nejsevernějším cípu ostrova bez následných odvetných opatření z jejich strany. Tygři osvobozeného tamilského ilámu jsou známí svým fanatismem a proto je dobré se před cestou na Srí Lanku informovat na ministerstvu zahraničních věcí na aktuální situaci na ostrově. Většina ornitologicky nejzajímavějších lokalit na jihu ostrova se naštěstí nachází daleko od předchozích center nepokojů a birdwatchingu se tu můžete věnovat i v případě jejich náhlé eskalace.

6. Ptačí druhy

Na Srí Lance se vyskytuje 23 endemických druhů a dalších 17 druhů naleznete už jen v Indii. V podstatě všechny tyto druhy se dají relativně snadno nalézt během krátkého výletu, ideálně s pronajatým automobilem a řidičem. V případě, že se na ostrov vypravíte v zimě, pak tu můžete pozorovat bonus v podobě pity devítibarvé a drozda himálajského.

Na Srí Lance bylo zaznamenáno přes 400 druhů. Mimo endemické druhy tu můžete ze zajímavějších druhů pozorovat např. dytíka křivozobého (Esacus recurvirostris), ouhorlík malý (Glareola lactea), datel zlatoramenný (Chrysocolaptes festivus), pita devítibarvá, drozd himálajský a lejsek kašmírský.

Ke 23. endemickým druhům patří kur rodu Gallus, kukačky rodu Phaenicophaeus a Centropus, sýček, zoborožec, straka a drozd. K 17. druhům společným s jižní Indií náleží kukačka modrolící (Phaenicophaeus viridirostris), lelkoun srílanský (Batrachostomus moniliger), trogon malabarský (Harpactes fasciatus) a zoborožec malabarský (Anthracoceros coronatus).

Během dvou týdnů je možné zastihnout na Srí Lance 220-250 druhů včetně všech endemitů

7. Zajímavé lokality

Rezervace Bellanwila-Attidiya
Na mokřadech této malé rezervace poblíž Colomba lze zastihnou řadu mokřadních druhů včetně tří druhů bukačů. Rezervace se nachází jižně od města, nedaleko chrámu Bellanwila. Běžte podél vyvýšeného hrazení, které přetíná celou rezervaci. Pelikán skvrnozobý (Pelecanus philippensis), který je na Srí Lance poměrně běžný, se vyskytuje také na jezeře Beira v Colombu.

Lesní rezervace Kelani River (Kelani River Forest Reserve)
Zbytek nížinných lesů v této rezervaci poblíž Kitulgaly je domovem řady nížinných endemitů, včetně drozda srílanského (Zoothera spiloptera), sojkovce šedohlavého (Garrulax cinereifrons) a timálie srílanské (Turdoides rufescens). Věnujte se pozemkům kolem noclehárny a lesním porostům na protějším břehu řeky Kelani nad vesnicí, kam se dostanete na vydlabaných kánoích.

Lesní rezervace Ingiriya (Ingiriya Forest Reserve)
Tento malý zbytek poničeného nížinného lesa je tou nejlepší srílanskou lokalitou na endemickou kukačku srílanskou (Centropus chlororhynchos) a zároveň jde o dobré místo pro téměř endemického lelkouna srílanského. Věnujte se stezce vedoucí k buddhistické poustevně u Bodhinagaly, 5 km od Ingiriyi. Zvláštní pozornost si zaslouží bambusové a ratanové houštiny, které kukačka srílanská vyhledává.

Lesní rezervace Sinharaja (Sinharaja Forest Reserve)
Tento těžený a z velké části sekundární nížinný les je nejlepším místem v podstatě pro všechny srílanské nížinné endemity, zvláště pak pro kukačku červenolící (Phaenicophaeus pyrrhocephalus) a špačka pagodového (Sturnus albofrontatus). Sinharaja se nachází 3 hodiny jízdy po hrbolaté silnici jižně od Ratnapury, přes Kalawanu a Weddagalu, kde cesta vstupuje do lesa. Dobré je přijet sem za svítání a zaměřit se na ptáky podél cesty, která stoupá z Kudawa Base Campu k hostelu Martin´s a vede ještě několik kilometrů dále. Pozorně sledujte a poslouchejte zvláště hejna hledající potravu, protože se v nich vyskytují mnozí ze srílanských nížinných endemitů. Pozor na pijavice.

Národní park Uda Walawe
Rozsáhlé travnaté plochy obklopující vodní nádrž obývá v tomto parku řada polopouštních druhů, jako je např. kukačka červenolící a zoborožec malabarský. Park je situovaný blízko města Embilipitiya ležícího 2 hodiny jízdy po silnici z Ratnapury.

Národní park Yala
Mokřady a křovinaté porosty v parku a jeho okolí, který se nachází v nejjižnějším cípu Srí Lanky, jsou domovem velice zajímavých mokřadních a polopouštních druhů, ke kterým patří dytík křivozobý, ouhorlík malý, zoborožec malabarský a datel zlatoramenný. Yalu můžete navštívit jen v rámci dost drahých a organizovaných výletů džípy. Zoborožec malabarský se ale vyskytuje i v okolí silnice z Kataragamy do Buttaly na západním okraji parku. K dalším ornitologicky zajímavým lokalitám v oblasti Tissamaharama-Hambantota patří rezervace Bundala, kam se dostanete z Weligaty ležící mezi Tissamaharamou a Hambantotou (čáp černokrký – Ephippiorhynchus asiaticus, dytík křivozobý, kukačka modrolící), vodní nádrž Wirawila (bukáček černý – Ixobrychus flavicollis, snovač jihoasijský – Ploceus manyar) a solné pánve Hambantota (ouhorlík malý), které leží několik kilometrů směrem na Tissamaharamu.

Nuwara Eliya
Tohle staré turistické středisko se nachází ve výšce 1889 m n. m. v chladném horském prostředí střední Srí Lanky. Všechny ze zdejších horských endemitů se dají zastihnout ve zbytcích horského lesa ve městě a jeho okolí. Setkat se tu můžete také s drozdem himálajským a pitou devítibarvou, která se dá vidět při hledání potravy na otevřených trávnících v městském parku.
Park Victoria, uprostřed Nuwara Eliya, je skvělým místem, kde začít s birdingem zaměřeným na srílanskou vysočinu. Na trávnících se dá při hledání potravy vidět pita devítibarvá a drozd himálajský se zdržuje u hromad kompostu nebo podél potůčku. Botanické zahrady v Hakgale, 10 km jihovýchodně od města, jsou tím nejlepším místem k pozorování cetie srílanské (Bradypterus palliseri). Zbývající lesy na ploše čajové plantáže Surrey, 6 kilometrů dále k jihovýchodu, jsou výborné na vzácně se vyskytujícího holuba srílanského (Columba torringtoni). Sledujte ukazatele na „Paboda Guest House“, který se nachází na jižní straně silnice mezi KM97 a 98, východně od Wilimady. V ubytovně slušně požádejte o umožnění vstupu do lesa, ve kterém se holub srílanský vyskytuje, a zeptejte se, jestli v okolí nenocuje puštík skvrnitý. Plachý a za soumraku aktivní modravec srílanský (Myophonus blighi) je endemický druh, který se hledá obtížněji. Dobrým místem byla řeka po a proti proudu od vodopádu Hakgala, ale poslední dobou byl tento druh pozorován častěji kolem KM83. Sejděte prudce dolů po stezce začínající u pátého telegrafního sloupu (č. 92) zpět od KM83 směrem na Nuwara Eliya, překročte zavodňovací kanál, abyste se dostali k řece a sledujte stromy na její druhé straně. NP Horton Plains, kam se dostanete po špatné cestě skrz Pattipolu, jižně od Nuwara Eliya, je další ornitologicky zajímavou oblastí, kde byl zaznamenán holub srílanský, kráska srílanská (Urocissa ornata), modravec srílanský a cetie srílanská (cestou stoupající vzhůru z Nuwara Eliya). Mechem zarostlý les těsně před „World´s End“ (Koncem světa), monumentálním 1000 m vysokou skalní stěnou, může být také dobrý k pozorování ptáků.

Dambula
Tohle město ležící ve střední Srí Lance se nachází poblíž turisticky nejdůležitější oblasti země. Můžete tu obdivovat prastarou architekturu a neopakovatelné scenérie, ale dají se tu pozorovat také velice zajímavé ptačí druhy.
V této oblasti se dá velice vhodně kombinovat birdwatching a prohlídka pamětihodností. Zvláště vhodné je to v Sigiriye a Polonnaruwě. V severovýchodní části Dambuly se ve starých zahradách kolem paty impozantní 180 m vysoké pevnosti Lion´s Rock v Sigiriye vyskytuje pita devítibarvá. Tento krásný druh byl dokonce pozorován na pozemcích náležejících k hotelu Sigiriya Village. Kukačka modrolící, zoborožec malabarský, pita devítibarvá a housenčík indický (Coracina melanoptera) byli zastiženi kolem ruin v Polonnaruwě, starověkém hlavním městě Srí Lanky ležícím 10 km jihovýchodně od Giritale.

Zbořeniny v areálu starověkého města Anuradhapury a v jejím okolí (sever střední Srí Lanky), stejně jako blízké vodní nádrže (např. Kanadarawa) jsou místy výskytu pelikána skvrnozobého, kukačky modrolící, ketupy rybí (Bubo zeylonensis), pity devítibarvé (listopad až březen) a strdimila jihoindického (Cinnyris lotenius).


Literatura:

Warakoga D., Grimmett R., Inskipp C. et Inskipp T. 2012: Birds of Sri Lanka – Helm Field Guides. Christopher Helm, London. 224 p.
Harrison J. et Worfolk T. 2011: A Field Guide to the Birds of Sri Lanka. Oxford University Press, Oxford. 2nd ed. 193 p.
Grimmett R., Inskipp C. et Inskipp T. 2012: Birds of the Indian SUbcontinent. Helm Field Guides. Christopher Helm, London. 528 p.