birdwatcher.cz

10.8.2013: Po dlouhé době na Tovačově

S noční bouřkou konečně přišlo ochlazení. Jsme na chaloupce a já zase po dlouhé době mířím po dovolené a pracovním týdnu na chvíli do terénu. Po ránu je ještě zatažená obloha a občas spadne pár kapek. Nad ulicí se prohání hejno jiřiček. Už se jim to také krátí. Ještě před půldruhým týdnem jsme na pobřeží Jadranu pozorovali hejna rorýsů a teď se tady ukáže nejvýš jeden dva osamělí letci. Ale už týden před tím byli hlášení z Gambie první protahující rorýsi obecní z Evropy. Vzali to jako každý rok ve spěchu – přílet, vyvedení mladých a návrat k jihu, vše během tří měsíců. Nevím, jestli se u tohoto druhu dá ještě mluvit o domácích ptácích. Spíš jde o cizince vzhledem k tomu, že většinu roku tráví mimo naše území.

Na strništích sedí dravci a občas nějaká volavka. Stejně je tomu i na poli nad bývalou polní louží u Hrdibořic. Škoda, že tu teď není voda. Volavek popelavých hlídkuje rozeseto po okolí 23, kolem polní cesty se honí šedivky, na zemi sedí hejno špačků a nad lesíky zkouší točit termiku asi 13 kání lesních. Všude se nízko nad zemí prohánějí vlaštovky.

Na poli západně od Hradeckého rybníka se pase asi 350 kachen a 30 hus velkých. Oblačnost se trhá. Hráz je plná rybářů. Soutěží se, kdo z páchnoucí kalné břečky vytáhne více. Na hladině se stále motá spousta rodinek roháčů. Právě, když prohlížím rákosí, tak nad ním přeletuje bukáček. Ozývá se skřípavý hlas rybáků obecných a ve dvou třech hejnech se na několika místech zdržují racci chechtaví. V jednom z nich je i letošní racek černohlavý. Zaslechl jsem pisíka a vzadu na zásobníku krmiva sedí husice nilská. Kachen jsou stovky. Střídají vodní hladinu za pole a přesouvají se v početných hejnech. Ukazuje se několik čírek obecných a modrých a vlaštovky ve vzduchu doplňuje pár břehulí.

Pískovna u Annína je touto dobou prázdná. Jen rybáři trávící tu týdny v karavanech a stanech, rodinka labutí a dva roháči. Malý rybníček Kolečko by asi taky moc kladných bodů v soutěži o Miss svěží rybniční vánek nezískal. Přesto se tu zdržuje solidní počet kachen, ukazují se dvě potápky malé a lovit se pokouší i několik rybáků.

Poslední zastávku dělám na severním břehu Troubecké pískovny. Umělé plovoucí ostrůvky jsou stále plné rybáků obecných (26 ex.) a krom kormoránů je tu překvapivě rodinka potápek černokrkých se dvěma mladými. Teď už slunce svítí z téměř modré oblohy. Těším se na pomalou zpáteční cestu mezi žlutými strništi.

Podobných rodinek roháčů (Podiceps cristatus) plavalo na Hradeckém rybníku poměrně dost, celkem jsem tu napočítal 114 těchto potápek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *