birdwatcher.cz

11.2.2023: Zase doma

Po měsíci zase domácí terén. Už jsem se na to těšil. Těšil jsem se na tu změnu, kdy procházku v kraťasech a sandálech dusným tropickým lesem plným neznámých ptačích hlasů exotických druhů vyměním za důvěrně známý kus lesa nad Brnem, teď v zimě průhledný díky opadanému listí, světlý, s namrzlou kluzkou cestou a několika druhy, které mám už dlouhá desetiletí v uchu. Chci začít jen polehoučku, dopřát si aklimatizaci, mít čas srovnávat.

Beru sebou Jožku a vyjíždíme nad Soběšice. Už za pár dní bych tu měl začít s odchytem šoupálků dlouhoprstých v rámci projektu RAS, už sedmý rok po sobě. Země je zatím zmrzlá a já jen doufám, že teploty vyskočí aspoň kousek nad nulu, abych do ní dokázal zapíchnout tyčky na sítě.

V lese je ticho. Jen občas, jednou za několik set metrů, člověk narazí na hordu poletujících drobků společně táhnoucí lesem. Smíšená hejna tvoří koňadry, modřinky, babky a brhlíci. Klepáním, ale i křikem už se projevují strakapoudi velcí, a drsnými hlasy doprovázejí své hromadné přelety skupinky sojek. Je pod mrakem, panuje téměř bezvětří a teplota se drží kousek nad nulou. Namrzlé zbytky udusaného sněhu kloužou pod nohama. Panuje dokonalý, až meditativní klid. V dálce se ozývá jednoduchý a průzračně čistý zpěv brávníka a teskný nářek datla. Jožka si vyřizuje účty s útlými souškami hustých tyčkovin, ale pak přidává své kroky k mým. Povídáme si, odhadujeme, jaká budoucnost je před námi, mlčíme.

Zadávám ptáky do eBirdu, občas zkouším některé hlasy nahrát do Merlina a čas spokojeně plyne. Lesní rybníček Mates je pod ledem a dá se na něm bruslit. Otáčíme se u něj a pomalu se vracíme k autu. Dvě a půl hodiny v terénu a nějaké čtyři kilometry v nohách. Dokonale načasovaná procházka před obědem. I jednoho šoupálka jsme zahlédli. V místech pravidelného výskytu. V příštích dnech si udělám mix nově stažených hlasů z internetu, abych zmátl zkušené matadory, a vyrazím. Jsem zvědav, kolik starých známých zase po roce nebo po letech potkám?

Sojky obecné (Garrulus glandarius) tvořily v lese dosti hlasité prohánějící se skupiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *