birdwatcher.cz

18. února 2023: Bez bázně a hany

Už mi to zase začalo, projekt RAS a šoupálci dlouhoprstí. Zima ještě není u konce, ale okno ke kroužkování šoupálků se datem 15.2. otevřelo. Moje zájmová plocha ležící přibližně mezi obcemi Soběšice, Ořešín a Útěchov severně od Brna má zhruba 100 ha a abych byl konzistentní, měl bych jí i letos věnovat zhruba 30 hodin. Ono to tak vychází, co šoupálek, to hodina v terénu, protože výsledkem mého každoročního snažení je plus minus 30 odchycených a zkontrolovaných dospělých ptáků tohoto druhu.

Při první výpravě s šestimetrovou monofilamentovou síťkou do lesa jsem vždy napnutý, jak to dopadne. Budou se chytat? Bude jich dost? Kolik jich stihnu před tím, než se spárují a začnou mě ignorovat? Spousta neznámých. Už jen to, v jakém stavu naleznu porosty, které jsem rok neviděl, je velká neznámá. Takto jsem musel ukončit stejný projekt na králíčkovi ohnivém, protože během jedné sezóny zmizela díky kůrovci z mého území většina jehličnatých porostů. A i ty listnaté těžbou řídnou, staré porosty mizí a mladé ještě nedokáží nabídnout ptákům to, co by potřebovali.

Mám za sebou tři dny v terénu a můžu říct, že každý rok je něčím jiný. Prozatím mám odchyceno 13 ptáků. Šest z nich mělo můj kroužek z předchozích let. Překvapením je ale fakt, že mezi těmi třinácti ptáky byl jediný mladý, tedy loňský. Zbytek jsou jedinci starší než loňští. Kde se dříve po zmizení starého matadora objevil mladý, který obsadil jeho teritorium, tam jsou letos sice také noví ptáci, ale jedná se o staříky, nikoli o dospívající mládež. Že by loňský rok byl z hlediska hnízdní úspěšnosti tak mizerný?

Na ptácích, kteří letos dostali kroužek, je znát, že jsme se spolu ještě nepotkali. Většinou bez bázně a hany prudce reagují na nahrávku a brzy končí v sítí. To staří matadoři jsou opatrnější. Většinou používám stále tu stejnou sérii nahrávek a staříci si je nejspíš pamatují. Pro tyhle případy jsem si letos nachystal nahrávky nové. Už teď mě jeden samec ignoroval, protože byl spárovaný, a další dva sice obhajovali rozsáhlá teritoria, ale jejich reakce byla spíš jen zkoumavá a k zemi se jim vůbec nechtělo. No, jsem zvědavý, jak to bude pokračovat. Pořád před sebou mám více než polovinu ptáků, které musím odchytem zkontrolovat.

Šoupálci dlouhoprstí (Certhia familiaris) jsou věrní svým okrskům. Po většinu roku se vyskytují víceméně na stejném místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *