birdwatcher.cz

19.-20.8.2021: I takové dny jsou..

Je krásně. Krajinou putují černé masy mraků, ale ty jsou střídány modrou oblohou. Neprší, není horko a fouká jen mírný větřík. Černé, pekelně vyhlížející mraky občas zakryjí i polovinu oblohy, ale stále neprší, ač je ve vzduchu náhle cítit déšť. Pole v okolí mého odchytového místa nad Vyškovem jsou posečená. Na strništích číhají dravci a volavky. Konečně můžu natáhnout i dravcovku.

Pět minut poté, co pod ní nechávám samotného Arnošta s nahrávkou, krouží kolem sítě pět poštolek a jedna se chytá. Nečekám, jestli v ní skončí ještě další. Tohle mi pro začátek stačí. Stavím ještě pěvcovku a sedám do skládacího křesílka ke stolku. Čtu si Malý život od Yanagihary a pasáže, které mám právě před očima, ve mně vyvolávají pocity, které dokonale rezonují s okolní krajinou. Cítím klid, vyrovnanost a ono vzácné smíření se vším.

Postupně kroužkuji několik černohlávků, currucu, ale i sedmihláska a budníčka menšího. Otevírám lahev francouzského červeného. Čas lenivě plyne, 14 volavek bílých se ze strniště za pásem keřů postupně ztrácí a chytá se další poštolka. Žádný z větších dravců nemá o Arnošta zájem. Nevadí. Nechávám se hřát klesajícím sluncem, kolem proletují skupinky vlaštovek a jiřiček, z keřů občas zacvaká další černohlávek a den končí. S padajícím soumrakem občas na strništi přede mnou zašustí hraboš. Jsou tu, proto ti dravci.

Dravcovku nechávám nataženou i na noc, ale na oblohu záhy stoupá naducaný měsíc jdoucí do úplňku. Ze sov asi sejde. Jen občas, když ho přikryje pár potrhaných mraků, přestávám vrhat stín. Stativovým dalekohledem mířím na jeho zjizvenou tvář, prohlížím si Jupiter v baletní sukýnce a syreček Saturn, kolem kterého bzučí mouchy jeho měsíců. Teprve po druhé hodině z půlnoci klesá měsíc k obzoru, celý zarudlý tím šplháním nahoru a zase dolů.

Ráno je mrtvé. Nikde nic. V pět první pěnice pokřovní, pak nějaký ten rehek zahradní, scirpák, jeden slavík a nic. V keřích se nic nehýbe, nechytá se ani desítka pěvců. I takové dny jsou, napadá mě text jednoho cajdáku. Příznivé podmínky by měly vydržet i další noc. Tož uvidíme.

odchycené druhy: poštolka obecná (2 ex.), pěnice černohlavá (8 ex.), pěnice pokřovní (2 ex.), rákosník obecný (2 ex.), rákosník proužkovaný, sedmihlásek hajní, budníček menší, slavík obecný, rehek zahradní (2 ex.) – 20 ptáků 9 druhů

Samec rehka zahradního (Phoenicurus phoenicurus) chycený nad ránem.

A měsíc jdou cí k úplňku (mobilem přes stativák).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *