birdwatcher.cz

20.12.2014: Slunečný den pod Pálavou

Poslední dobou se nějak nedokážu přinutit vyrazit do terénu tak brzo, abych stihl případný rozlet hus z Novomlýnských nádrží. Také dnes vyjíždím až téměř před osmou, ale den je nádherný, slunečný, s modrou oblohou. Po včerejších jarních teplotách dosahujících 14°C, je dnes stále ještě 6°C, i když fouká mrazivý západní vítr. Slunce stojící nízko nad obzorem mě při jízdě k jihu oslepuje. Nebe je průzračné.
Vzadu na bahnech vypuštěného Novoveského rybníka postávají tři bahňáci. Jde o dvojici jespáků obecných. Toho třetího chvíli považuji za bojovníka, naštěstí se ale zvedá a ukazuje křídla – jde o vodouše rudonohého (podle Fauny ČR se jedná o nejpozdnější výskyt u nás). Kousek od bahňáků přistává 24 čejek. Jinak tu moc ptáků není – několik volavek popelavých abílých, nějaké kachny, racci a rybník nízkým letem překonává jestřáb.
Severně od nádrží míří k SZ asi dvě stovky hus. Z hráze je na Mušovské zdrži VDNM vidět potáplice malá a na druhé straně, na Věstonické zdrži, letí k soutoku Dyje a Svratky 40 volavek bílých. Parkuji v Klentnici a jdu se projít do lomu. Díky vzduchu čistému od nočního deště a díky slunečnému počasí je dokonalá viditelnost. U vstupu do lomu hvízdá hýl obecný a nad horní hranou stěny hlídkuje krahujec. Stojím a čekám. Říkám si, že tu dnes nebudu mít štěstí, když přilétá zedníček a sedá do stěny přede mnou. Tohle je vůbec prvně, kdy ho tu vidím. Prozatím to bylo téměř vždy v Soutěsce a jednou pod Martinkou. Zedníček se ale moc dlouho nezdržuje. Snad jen tři nebo čtyři minuty a mizí nad horní hranou lomu. Škoda, chtěl jsem zkusit natočit kousek videa.
Sjíždím dolů pod Pavlov. U břehu je tu 550 lysek a kus dál na vodě počítám 50 hoholů. Když pak prohlížím vodní hladinu, tak směrem ke Strachotínu nacházím další padesátku hoholů a 25 kaholek. Ty tu posledně nebyly. Jsem zvědav, jestli jejich počty narostou až k loňské stovce. Je opravdu nádherně. Objíždím spodní nádrž směrem k Šakvicím a kochám se výhledy. Pak už se vracím do Brna.

Zedníček skalní (Tichodroma muraria) se tentokrát ukázal právě na tři cvaknutí digitálem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *