birdwatcher.cz

Izrael

Oficiální název: Stát Izrael
Hlavní město: Jeruzalém
Rozloha: 22 145 km2
Počet obyvatel: 6 199 008
Oficiální jazyk: Hebrejština a Arabština
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: židovské náboženství (77,2 %); Islám (15,4 %);
Čas: SEČ +1
Měna: nový šekel (ILS)
Víza: Mezi ČR a Izraelem je uzavřena od roku 1996 bezvízová dohoda, která se vztahuje výhradně na účel turistiky. Občané obou států mohou pobývat na území státu druhé smluvní strany po dobu maximálně 3 měsíců bez víz.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Izrael se nachází v západní Asii na pobřeží Středozemního moře. Středem probíhá vápencová náhorní plošina, která se na východě svažuje k Mrtvému moři (400 m pod úrovní oceánu), na západě ke Středozemnímu moři a na jihu přechází v poušť Negev. Podnebí je tu subtropické, v létě suché, vegetace křovinatá a pouštní (bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Začátek jara, od poloviny března do začátku dubna, je tou nejlepší částí roku k návštěvě Izraele. Touto dobou jsou tu k zastižení zimující opozdilci, druhy přilétající k zahnízdění a druhy tažné. Také podzim není špatný, zvláště od září do půli listopadu. V zimě přilétají na sever země mnohé kachny a dravci k zimování. Ovšem touto dobou je tu dost chladno a vlhko.

3. Doprava

Vzdálenosti jsou v Izraeli malé a proto nebudete nuceni použít vnitrostátní leteckou dopravu. V případě, že se rozhodnete pro cestování autobusem nebo pronajatým taxi (sherut), tak se ke všem známým ornitologickým lokalitám nedostanete. Zvláště ne k těm pouštním. Proto je nejlepší si půjčit auto. Silnice jsou tu ve skvělém stavu, ale řízení samo má i tady svoje rizika. Zvláště na okupovaných územích byly a jsou automobily cílem lidí ozbrojených kameny, kteří tímto vyjadřují svůj negativní postoj k politice Izraele týkající se jejího arabského obyvatelstva.

4. Ubytování a stravování

Pro cestovatele s omezeným rozpočtem je v Izraeli dostatek hostelů a dobře vybavených kempů. Dobré je také sledovat nabídku cestovních kanceláří s levnými pobytovými zájezdy do oblasti Eilatu, kde byste jinak za ubytování zaplatili mnohem více. Hotely a penziony v kibutzech jsou všude drahé.
Co se jídla týče, tak dostanete vše, co dokážete pojmenovat. Ale může to být docela drahé, pokud se nebude jednat o felafel (hrášek a zeleninový sendvič), humus nebo kebab. Hodně oblíbené je pivo Goldstar.

5. Bezpečnost a zdraví

Při vstupu do Izraele je vhodné si nechat potvrdit vstupním razítkem samostatný formulář namísto pasu. Pokud o to slušně požádáte, tak vám úředník na přepážce určitě vyhoví. Tento postup je rozumné využít v případě, že po Izraeli hodláte navštívit některou z arabských zemí Blízkého Východu. Kdybyste měli razítko Izraele přímo v pasu, nebylo by vám umožněno jinou arabskou zemi navštívit.

Co se bezpečnosti v zemi týče, je rozumné se před odjezdem informovat na aktuální situaci na ministerstvu zahraničí. Občanské nepokoje v okupovaných oblastech mohou cestování značně znepříjemnit.

6. Ptačí druhy

V Izraeli bylo zaznamenáno přes 500 druhů ptáků. Přes 100 druhů tvoří výjimeční zatoulanci a migranti. K místním zajímavostem patří kormorán malý (Phalacrocorax pygmeus), ostříž popelavý (Falco concolor), koroptev arabská (Ammoperdix heyi), drop obojkový (Chlamydotis undulata), běhulík plavý (Cursorius cursor), racek bělooký (Larus leucophthalmus), racek velký (Larus ichthyaetus), pět druhů stepokurů, vlha východní (Metopa orientalis), ťuhýk černohřbetý (Lanius nubicus), špaček Tristramův (Onychognathus tristramii), iranie bělohrdlá (Irania gutturalis), bělořit kápový (Oenanthe monacha), skalník bělohrdlý (Cercomela melanura), pěnice bělobřichá (Sylvia leucomelaena), pěnice kyperská (Sylvia melanothorax), několik druhů skřivanů, vrabec moabský (Passer moabiticus), strdimil palestinský (Cinnyris osea), zvonohlík syrský (Serinus syriacus), hýl červenokřídlý (Rhodopechys sanguinea), hýl pouštní (Bucanetes githagineus), hýl pustinný (Rhodospiza obsoleta) a hýl plavý (Carpodacus synoicus).

Pokud navštívíte na jaře na týden nebo dva Eilat a jeho okolí v jižním Izraeli, pak můžete počítat s pozorováním 160 až 175 druhů ptáků. Bude mezi nimi pět druhů stepokurů, sedm druhů bělořitů, přes 20 druhů pěnicových a deset druhů skřivanů. Přibližně stejný počet můžete nasbírat i na podzim, ale počty ptáků budou nižší. Přes 200 druhů můžete vidět během jednoho nebo dvou týdnů na jaře či v zimě, když zkombinujete návštěvu jihu a severu země.

7. Zajímavé lokality

Izrael se nachází na hlavní tahové cestě ptactva. Zvláště na jaře sem přijíždí velké množství birderů, kteří touží vidět velké počty ptáků, mezi kterými se vyskytuje mnoho pouštních pozoruhodností.

Eilat
Populární turistické středisko jižního Izraele je situované při nejsevernějším výběžku Rudého moře a leží na jedné z nejdůležitějších ptačích tažných cest světa. Jen málokde v oblasti Palearktu najdete něco obdobného. Krom pouštních specialit typu bělořita kápového a zimujících druhů jako je pěnice kyperská, spočívá hlavní kouzlo Eilatu v množství druhů, kteří tudy protahují na jaře. Jsou to hlavně bahňáci, rybáci (50.000 rybáků bělokřídlých bylo sečteno během jednoho jara) a pěvci, které jsou tu k odpočinku lákány množstvím nejrůznějších biotopů včetně pouštních oáz. Nacházejí se tu slané pánve, pole, palmové plantáže a řídce zarostlá wádí. Jen v oblasti Eilatu bylo pozorováno přes 420 druhů ptáků. Z valné většiny jde o tažné druhy. Opravdu jen ti nejzarputilejší birdeři se tu věnují jen pozorování ptáků a dokážou odolat svodům kouzelného šnorchlování v Rudém moři a objevování korálových útesů nedaleko pobřeží.
Eilat je skvělé místo k pozorování dravců, kterých tu během jara prolétne více, než kdekoliv jinde na světě. Během 80. let tu každé jaro protáhlo od 500.000 do 1.2 milionu ptáků. Nejvyšší podzimní počet je 26.000. Na jaře se většinou jedná o včelojedy lesní a káně lesní ruské, ale ukáže se tu také přes 50.000 krahujců krátkoprstých a orlů stepních. Na konci dubna bylo během jednoho dne napočítáno přes 25.000 krahujců krátkoprstých.

Eilat ležící asi 350 km jižně od Tel Avivu má se světem letecké spojení. Před tím, než se bezhlavě a netrpělivě pustíte do terénu, tak navštivte International Birdwatching Centre ležící na Hatmarin Boulevard v centru města. Je tu otevřeno denně od 17:00 do 19:00 a zjistíte tu aktuální detaily z pozorování v okolí Eilatu. Centrum organizuje také výlety za místním specialitami typu puštíka arabského (Strix butleri). Mnoho hotelů se nachází kolem přístavu v západním konci North Beach. Oblast východně od kempu v Sun Bay, na východním konci této pláže, je nejlepší na pozorování volavky západní (Egretta gularis) a racka bělookého. Seawatching je dobrý za silných jižních větrů, kdy se tu dají zachytit vzácné druhy jako je např. faeton červenozobý (Phaethon aethereus). Mnozí birdwatcheři se scházejí k odpoledními společnému pozorování moře v ústí vodního kanálu. Velmi vhodné podmínky k vidění tažných ptáků jsou přímo uvnitř hotelového komplexu na North Beach. Pěvci pak dávají přednost zahradám a městským parkům (např. naproti Shulamit Gardens Hotelu) a další ptáky najdete v jižních polích severně od hotelového komplexu, mezi hlavní silnicí k severu a jordánskou hranicí. Tato pole jsou přístupná náklaďáky jezdícími podél kanálu. Stejně tak se dostanete k solným pánvím s jarními shromaždišti bahňáků a racků, kde na podzim najdete ostříže popelavé a sokoly šohiny. Samotný kanál je vhodný pro migrující chřástaly. Silnice po východní straně vodního kanálu prochází palmovou plantáží (ledňáček hnědohlavý, vlha východní) před tím, než se dostane k polím náležejícím kibutzu (hrdlička karolinská, hýl pustinný). Dále k severu vede cesta k severním polím, kde se v zimě vyskytuje skřivan indický (Alauda gulgula) a na jaře kulík kaspický (Charadrius asiaticus).

Západně od města je čerpací stanice s malou nádrží, která láká pouštní druhy ptáků jako např. stepokura pruhovaného (Pterocles lichtensteinii), hýla pouštního a strnada pruhovaného. Stepokuři sem přilétají pít za soumraku, ale přístup může být zakázán (detaily se dozvíte v International Birdwatching Centre). Na konci Jerusalem Street musíte odbočit vpravo (kolem hotelu Edomit Palace) a čerpací stanice je odsud vzdálena asi 500 m. Od čerpačky se můžete dostat k vádí, kde se vyskytuje koroptev arabská, špaček Tristramův (Onychognathus tristramii), bělořit kápový a pěnice kyperská. Dobrou lokalitou k pozorování dravců je hřbitov (zvláště kopeček na jihu, kudy ptáci prolétají ve výšce očí), na který se dostanete když z konce Hatmarin Boulevardu odbočíte vpravo a budete pokračovat po silnici vlevo. Jde také o vhodné stinné místo pro koroptev arabskou a strnada pruhovaného.

Z města Ovda se můžete dostat k pohoří Moon Valley v západní části Eilatu. Přelétá tudy množství dravců, kteří jsou nejlépe vidět z kopce za skladištěm barelů s olejem ležícím jižně od silnice 2 km západně od Eilatu. Dalším pozorovacím místem je kopeček východně od nejvyššího bodu silnice a okraj silnice 1 km od odbočky na En Netaphim. V tomto pohoří se vzácně vyskytuje puštík arabský. V En Netaphimu je říčka s 30 m vysokým vodopádem, ke kterému se dá dostat pěšinou z parkoviště. Zde se dá vidět hýl plavý (v zimě), koroptev arabská, špaček Tristramův, bělořit kápový, prinie křovinná (Scotocerca inquieta) a hýl pouštní.
Jižně od města odbočte k západu podle ukazatelů k „Texas Ranch“ a dostanete se k Wadi Shlomo s výskytem bělořita kápového na skalních stěnách vzdálených 2-3 km.

Pozorování ptactva na Eilatu je výjimečným zážitkem, ale mnozí z birderů zapomínají, že tu existuje také podvodní svět korálových útesů. Ty nejkrásnější se nacházejí v Národním parku Coral Reef jižně od města. Funguje tu podvodní výzkumná stanice a lodě s průhledným dnem pro ty, kteří se z nějakého důvodu nemohou potápět.

Údolí Arava
V pouštním údolí Arava s akáciovými oázami, severně od Eilatu, se vyskytuje řada pouštních druhů ptáků. Trvale tu žije pěnice bělobřichá a v zimě je tu pěnice kyperská a hýl plavý. Někdy oživí poušť na jaře skřivani – skřivan tlustozobý, skřivan plavobřichý (Eremalauda dunni) a skřivan růžkatý.
Hýl plavý je pravidelným zimním hostem v okolí parkoviště v Amram´s Pillars, 25 km severně od Eilatu. Dále se tu ukazuje koroptev arabská a skalniček černý (Cercomela melanura). Musíte jet západně od ukazatele KM 20 (asi silniční kilometráž) a po pěti km odbočit vpravo. Naproti odbočce k Amram´s Pillars je 400 m dlouhá cesta k solné pánvi. Tady se dá vidět v akáciích na konci cesty vrabec moabský. V okolí ukazatele KM 33 je nejlepší místo na pouštní druhy, ačkoliv část plochy byla v roce 1994 rozorána a v budoucnu se chystá zemědělské využití dalších částí lokality. Oblast východně od silnice je přístupná po cestě a pak pěšinami. Na křižovatce tvaru T u čerpací stanice odbočte vlevo a zaparkujte. Pak se můžete vydat buď k severu nebo k jihu. V okolí je vždy dost skřivanů a zimuje tu i pěnice malá (Sylvia nana). V údolí Timna, které leží západně od silnice (několik km jižně od ukazatele KM 40) se v létě zdržuje ostříž popelavý. Další dobrou lokalitou pro pouštní druhy je KM 40. Byl tu pozorován např. drop obojkový. Odbočte na cestu k východu a věnujte se palmovým plantážím. Dále k severu, mezi ukazateli KM 50 a 53, se nachází lokalita zvaná Yotvata. V akáciích západně od silnice (KM 50) se zdržuje pěnice bělobřichá a v zimě pěnice kyperská. To platí i o křovinách (skládka odpadků) jihovýchodně od restaurace na východní straně silnice (severně od KM 50). Drop obojkový byl zaznamenán v pláních východně od silnice (KM 53), stejně jako stepokur korunkatý (Shizzafon). Asi 10 km severně od Yotvaty (naproti Be´er Sleva) odbočte k západu a po pěti km hledejte nádrže na severní straně silnice.

Negevská poušť
V Negevské poušti, severozápadně od Eilatu, se nachází množství vojenských základen. Velké oblasti mezi základnami jsou ale přístupné a právě zde s největší pravděpodobností mpžete vidět dropa obojkového. Zavlažování umožňuje obhospodařovat značnou plochu západního Negevu. Vyskytuje se tu řada zimujících dravců a čtyři druhy stepokurů.
Skvělým místem k pozorování zimujících dravců je silnice č. 234 na Ze´elim, 4 km jižně od města Urim, kde ji přetíná řada sloupů. Byla tu spatřena i keptuška stepní. V okolí Nizzany u hranic s Egyptem (jižní Negev) se dá vidět drop obojkový. Jde o citlivou oblast Izraele s armádními jednotkami a s omezeným vstupem (kontaktujte International Birdwatching Centre). Cestou na Nizzami z Be´er Shevy je dobré se zastavit v Ashalimu. Místní vodní nádrže přitahují za rozbřesku stepokury. Když se projdete místním vádí, můžete mít štěstí na dropa obojkového nebo běhulíka plavého. Odkalovací nádrže v Nizzaně také přitahují stepokury, ale jejich výskyt se rok od roku mění. Cesta od hradní zříceniny v Nizzaně směrem k jihu na Azzuz vede pouští, která si také zaslouží pozornost. Jednou z izraelských vzácností je sup ušatý (Torgos tracheliotus). Jedním z mála míst, kde se dá vidět je újediště a nocoviště v roklině Nahalzin, jižně od Sdeh Boker, 50 km jižně od Be´er Shevy. Ke stanici s újedištěm se dostanete když odbočíte východně před tím, než přijedete do Metzad Ma´agury. Jižně od rokliny, ve vádí Zin, byl pozorován ostříž popelavý, výr bledý (Bubo ascalaphus) a puštík předoasijský (Strix butleri).

Ein Gedi
Zelení zarostlé vádí Ein Gedi na západním pobřeží Mrtvého moře je jedním z míst výskytu puštíka předoasijského a v zimě tu můžeme vidět zedníčka skalního, pěnici kyperskou a zvonohlíka syrského.
Ein Gedi je vzdáleno tři hodiny jízdy severně od Eilatu (asi 240 km) a jednu hodiny jízdy jižně z Jeruzaléma. Puštík předoasijský byl pozorován na protizáplavových zábranách severně od vjezdu do hlavního vádí (Nahal David NR) a v okolí blízkého amfiteátru při lovu můr létajících kolem osvětlení. Zimující zedníček skalní a pěnice kyperská se dají zastihnout ve vádí (Nahal Arugot NR) jižně odsud a pěnice se zdržuje také v křovinách na pravé straně silnice u hotelu Ein Gedi Kibutz. Z blízkých ruin pevnosti Masada ležících na vrcholku kopce, na který se dá dostat lanovkou, je skvostný rozhled na Mrtvé moře. Dají se odsud pozorovat táhnoucí dravci a může tu být i krkavec krátkoocasý (Corvus rhipidurus).

Velká kolonie poštolek jižních (70-80 párů) hnízdí ve starém městě Jeruzaléma a mnozí ptáci hledají potravu v městském parku.

Galilea, Golanské výšiny a hora Hermon
Pouště jižního Izraele tu na severu střídají ovocné sady, pole, rybníky a jezera. Tyto biotopy lákají k zimování množství dravců, vodních ptáků a druhů, které se na jihu nevyskytují (kormorán malý). V horách v severovýchodním cípu země dosahujících výšky až 2.814 m (Mount Hermon) se dá zastihnout zvonohlík syrský a hýl červenokřídlý.
K ornitologicky zajímavým lokalitám severu Izraele ležícím jižně od Galilejského moře (Lake Tiberias) patří rybníky v Kefar Ruppin a Tirat Zevi v intenzivně obhospodařovaném údolí řeky Jordán (jihovýchodně od Bet She´an); rybníky, nádrže a pole podél silnice severozápadně od Bet She´an. Během prosince 1994 se tu zdržovalo kolem 2.000 racků velkých.
Kachnice bělohlavá a čírka úzkozobá se vyskytuje na vodní nádrž Tishlovit, jižně od Afuly. Stejně zajímavá je nádrž Ma´aleh Kishon, 7 km jihozápadně od Gvatu. Mnoho dravců na podzim nocuje v lesích severně od silnice do Kefar Hahoresh, která je severně od Afuly a západně od Nazaretu. Podzimní rána stojí za to věnovat pozorování dravců na horských svazích severně od Gevatu, kudy s oblibou protahují. Západně od Galilejského moře se k pohoří Arbel přibližuje soutěska, ve které se dá vidět linduška dlouhozobá (Anthus similis) a příležitostně zimující zedníček skalní. Přírodní rezervace Hula Valleyhttp (775 ha), která leží severně od Galilejského moře, je domovem kormorána malého, táhnoucích pelikánů bílých (až 70.000), stálých čírek úzkozobých, zimujících orlů mořských, jeřábů popelavých (až 5.000) a vrabců moabských. Do rezervace se dostanete, když 10 km severně od Rosh Pinna (je tu kolonie poštolek jižních) odbočíte k východu ze silnice na Qiryat Shemona. Vrabci moabští se vyskytují podél cesty vedoucí k rezervaci. Rybníky východně od silnice na Qiryat Shemona, 1 km severně od odbočky do rezervace, stojí také za pozornost. Asi 4 km severně od odbočky do rezervace je další cesta směřující k východu, která vede do oblasti s výskytem dravců a jeřábů. V ovocných sadech podél silnice k Mount Hermon, severně od Mas´ada na silnici č. 98, se zdržuje iranie bělohrdlá a sedmihlásek pustinný. Cestou k hoře jsou dvě vojenské kontroly u kterých je nezbytné získat povolení k další cestě vedoucí k lyžařskému středisku, které leží ve výšce 2.000 m. Zvonohlík syrský se dá vidět v okolí parkoviště u lyžařského střediska. Hýla červenokřídlého najdete u vrcholu hory, kam vede lanovka. Mezi druhy v zimě pozorovanými na Mount Hermon patří bělořit skalní, zedníček skalní, pěvuška černohrdlá a zvonohlík královský. Bělořit skalní, pěvuška černohrdlá a zvonohlík královský jsou zimními návštěvníky skalnatých hor Golanských výšin, které se nacházejí východně od Galilejského moře a dosahují výšky 1.500 m. Sup hnědý se vyskytuje v Gamle a vádí Meizar na jihu, ze kterého je výhled na krásné vádí Yehudiyya. Nejlepším časem k pozorování těchto ptáků je začátek dne, kdy supi opouštějí nocoviště ve skalách a vyhledávají první stoupavé termické proudy.

Ma´agan Michael
Na písečných plážích a rybnících u Ma´agan Michaelu, 50 km severně od Tel Avivu, na izraelském severním pobřeží Středozemního moře, se vyskytuje v zimě racek velký a racek arménský.
K rybníkům, které leží severně od Nasholimu, se dá nejlépe dostat ze staré silnice Tel Aviv-Haifa. Z této silnice odbočte k západu podle ukazatelů na Ma´agan Michael, a pak u fotbalového hřiště k severu. Po 200 m odbočte k východu ke hřbitovu. Na jeho severní straně je kamenitá ploch, kde se zdržuje pěnice Rüppellova. Můžete také pokračovat po hlavní cestě až k ceduli „zákaz vstupu“ a odsud pak pěšky dojít na pláž a vydat se po ní k severu. Dá se tu vidět racek velký a buřňák středomořský.

Jeden z nejzkušenějších izraelských ornitologů Hadoram Shirihai nabízí průvodcovské služby za těmi nejzajímavějšími ptačími druhy země. Itinerář sestavuje individuální na míru podle požadavků zákazníka. Ceny těch nejběžnějších výletů jsou uvedeny níže (počítá se se třemi účastníky, s placením benzínu a jídla, ubytování je zahrnuto v ceně). Večerní exkurze z Eilatu za sovami a lelky (15L); jeden den v oblasti Negevu s hledání dropa obojkového, běhulíka plavého, pěti druhů stepokurů, mnoha skřivanů a bělořitů (30L); dvoudenní výlet do oblasti Negevu s hledáním stejných druhů jako výše, plus supa ušatého (55L); třídenní výlet do údolí Arava, k Mrtvému moři, Bet She´an a Ma´agan Mikhael (85L); a pětidenní výlet na sever Izraele (140L). V případě zájmu je dobré kontaktovat Hadorama v předstihu na adrese PO Box 4168, Eilat 88102.