birdwatcher.cz

21.-22.4.2019: Jarní premiéra nočního odchytu

Prodloužený velikonoční víkend nabízí dostatek prostoru alespoň pro jeden pokus o noční odchyt. Vybírám osvědčenou lokalitu v blízkosti Zouvalky jižně od Vyškova. Na jaře jsem tu přes noc ještě chytat nezkoušel, čeká mě tedy premiéra. Nakupuji před tím sváču a lahev červeného v Lidlu. Platím 108 korun a říkám si, že by mi to posvátné buddhistické číslo mohlo přinést štěstí.

Pás keřů, napříč kterým natahuji odpoledne pěvcovku, zatím životem moc nekypí. Tak jako předevčírem se tu ozývá jen jeden strnad obecný a kdesi jsou slyšet čimčarající vrabci polní. Říkám si, že nejspíš to bude debakl, ale zase proč to nezkusit, když je hlášena měsíční noc jen s mírným větříkem a teplotami kolem 6°C. Aspoň si připomenu oblíbenou atmosféru pozdně letních nočních odchytů. Obloha je modrá a slunce hřeje. Rozhoduji se pro zajímavost na poli roztáhnout i dravcovku. Vyvětrám tak chudáka umělohmotného Arnošta, který nedůstojně trávil celou zimu v papundeklové krabici.

Nataženo mám po páté hodině odpolední. Teprve o hodinu později mě napadá pustit pod sítí mix pěnic se strnadem obecným, který mám na přehrávači. V sedm se skutečně chytá první pták, strnad obecný. Navíc má na noze můj loňský kroužek. O deset minut později je v síti další opeřenec, první pěnice hnědokřídlá, se kterou se letos potkávám. A na noze má také kroužek. Říkám si, že i tento bude můj, protože pěnic hnědokřídlých jsem tu okroužkoval už dost. Teprve, když se chci mrknout, dojde mi, že je ten kroužek na opačné noze. Známý nápis NM Praha nikde, jen jakási droboučká písmena. Musím nasadit brýle, abych to přečetl: OZZANO ITALY. I kdybych v noci už nic nechytil, tak tohle mi ke spokojenosti stačí. Vypadá to na samce a podle opotřebení konců letek bych řekl 2K pták, ale pro jistotu ho označuji jako +1K. Dělám pár fotek, pouštím zahraničního návštěvníka a jdu k síti, do které mezitím přistálo ono hejnko úpolníků. Je jich 14 a jeden z nich má také můj loňský kroužek.

V osm přináším dalšího vrabce polního a to je pro dnešek poslední úlovek. Slunce sklouzlo za obzor, teplota také klesá a dost rychle se stmívá.

Arnošt ještě za světla na okamžik zaujal přeletujícího luňáka hnědého, ale teď už práci nemá. Pouštím pod ním nahrávku úzkostného hlasu červenky, kdyby se náhodou kolem potulovala nějaká sova.

Někdy v jedenáct v noci nahrávku vypínám a pod pěvcovkou pouštím mix rákosinových druhů. To už na mě svítí silná baterka měsíce, který beze spěchu šplhá na nebe. Z noční oblohy se mi toho moc do pásu keřů uprostřed polí stáhnout nepodařilo. Něco však přece – 3 rákosníky proužkované, kosa, budníčka menšího a červenku. Všechny nacházím v síti až nad ránem od půl páté do šesti. Tím to končí. Východ slunce je doprovázen silnějším větrem. Balím a frčím na snídani do Pístovic. Jarní premiéru nočního odchytu mám za sebou.

odchycené druhy: strnad obecný, pěnice hnědokřídlá, vrabec polní (15 ex.), rákosník proužkovaný (3 ex.), kos černý, budníček menší, červenka obecná – 23 ptáků 7 druhů

Pěnice hnědokřídlá (Sylvia communis) s italským kroužkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *