birdwatcher.cz

Kambodža

Oficiální název: Kambodžské království
Hlavní město: Phnompenh
Rozloha: 181 040 km2
Počet obyvatel: 13 607 069
Oficiální jazyk: khmerština (úřední), mezi vzdělanými běžná francouzština, případně angličti
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hlavní náboženství: buddhismus 90%, islám 2%, ostatní, zejm. křesťanství
Čas: SEČ +7
Měna: kambodžský riel (KHR)
Víza: Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nemění. Pro cesty do Kambodže potřebují občané ČR vízum. Nejjednodušším způsobem je získání tzv. e-Víza po internetu, přihlášením na webovou adresu http://evisa.mfaic.gov.kh, zvolit jazyk češtinu a dále postupovat podle návodu. Poplatek za 30 denní vstupní vízum činí 25 USD a je nutno jej uhradit platnou platební kartou.
O kambodžské vízum je dále možno požádat na kterémkoliv zastupitelském úřadě v zahraničí nebo přímo po příletu na mezinárodní letiště v Phnom Penhu nebo Siam Reapu, či na pozemních hraničních přechodech Poipet, Had-Lek a Moc Bai – Bavet. Poplatek za toto vízum činí 20 USD.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Kambodža se nachází v jihovýchodní Asii u Thajského zálivu. Území pokrývají nížiny, občas přerušené nízkými horami a pahorkatinami. Za zmínku stojí jezero Tonlé Sap v samém srdci země, jehož rozloha se výrazně mění podle množství srážek. Podnebí je tu teplé monzunové, téměř polovinu území zabírají tropické stále zelené pralesy (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Nejlepší dobou k návštěvě Kambodži je období sucha, které obvykle začíná v listopadu a trvá do března.

3. Doprava

V zemi funguje autobusová a vlaková doprava, ale obojí je pomalé, přeplněné a nebezpečné.

4. Ubytování a stravování

Ubytování je docela levné stejně jako jídlo, které je založeno hlavně na několika variantách nudlové polévky.

5. Bezpečnost a zdraví

Cestování mimo vládou kontrolované a zabezpečené oblasti je riskantní. Obecně je moudré se zdržovat na osvědčených trasách, protože rozlehlé plochy země pokrývají nevybuchlé miny a další zbytky vojenské výzbroje.
Doporučena je imunizace proti žloutence, tyfu a žluté zimnici. Vhodná je i prevence proti malárii.

6. Zajímavé lokality

Po dvaceti letech násilných válek, včetně čtyřleté genocidy pod vládou Rudých Khmérů, se situace v Kambodži uklidnila až po roce 1993. Cestovat za pozorováním ptáků do této země je stále ještě nejisté, ale do budoucna, pokud tu ještě zůstanou nějaké lesy, by se sem dalo vypravit za řadou vzácných druhů – např. ibis obrovský (Thaumatibis gigantea).

Kambodža je velkým bludištěm horských pohoří a řek, včetně obrovského Mekongu meandrujícího ve východní části země od severu k jihu. Podél severovýchodní hranice s Laosem a Vietnamem jsou pohoří. V severní části je Dangkrek Range a v jihozápadní Cardamon Range. Lesnatost země byla v roce 1974 odhadována na 74%, ale lesy mizí závratným tempem a v roce 1995 jich zbylo v Kambodži už jen 30-35%. Zdá se, že zbytek lesů zmizí během několika let. Už teď je tak mohutná ztráta lesních porostů, kde dříve žila řada velice zajímavých ptačích druhů, provázena na jedné straně vysycháním země a na straně druhé záplavami. Časté jsou případy, kdy rýžová pole neposkytnou žádnou úrodu a zemi sužuje hladomor.

V současné době probíhá těžba dřeva hlavně na západě v blízkosti thajské hranice. Destrukci neuniknuly dokonce ani příbřežní mangrovové porosty. Na jejich místě jsou zakládány soustavy rybníků s produkcí krevet a ryb.

Za těchto podmínek hrozí zkáza mnoha druhům místní avifauny včetně 35., které mají statut druhů ohrožených. K těm nejzajímavějším patří pelikán skvrnozobý (Pelecanus philippensis), nesyt bílý (Mycteria cinerea), nesyt indický (Mycteria leucocephala), marabu malajský (Leptoptilos javanicus), marabu indický (Leptoptilos dubius), koroptev rezavohlavá (Arborophila cambodiana), pita modroocasá (Pitta soror) a pita Elliotova (Pitta elliotii).

Pobřežní oblast v provincii Koh Kong, Tongle Sap a záplavové lesy podél Mekongu od Stung Treng po hranici s Laosem – to vše bylo vytipováno Asian Wetlands Bureau jako potenciální plochy vhodné k zařazení pod Ramsarskou úmluvu. V okolí Tongle Sapu se vyskytuje pelikán skvrnozobý (Chunuk Tru), nesyt bílý, nesyt indický a marabu malajský. Místní obyvatelé odsud hlásili také pozorování pižmovky bělokřídlé (Asarcornis scutulata), ibisa běloramenného (Pseudibis davisoni) a ibisa obrovského.