birdwatcher.cz

Katar

Oficiální název: Stát Katar
Hlavní město: Doha
Rozloha: 11 437 km2
Počet obyvatel: 840 290
Oficiální jazyk: Arabština
Státní zřízení: Emirát
Hlavní náboženství: 95% Muslimů
Čas: SEČ +2
Měna: katarský riál – Qatari Riyal (QAR)
Víza: Vízum pro občana ČR musí být zajištěno před vstupem do země, v žádném případě není možné získat vízum na hraničním přechodu bez předchozího vyřízení. Zde platí pravidlo, že bez tzv. “sponzora”, který dotyčného cizince zve a přebírá za něj veškerou odpovědnost pro dobu jeho pobytu v zemi, nelze o udělení víza žádat.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Katar se nachází na stejnojmenném poloostrově v Perském zálivu na jihozápadě Asie. Povrch země je nížinný, pouštní. U pobřeží korálové útesy a někde močály. Podnebí je tu teplé a velmi suché, čemuž odpovídá i sporé suchomilné rostlinstvo (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Léta jsou velice horká a vlhká. Zimy mohou být příjemné s mírnými dešti. Nejvhodnějším obdobím k návštěvě je jaro, kdy probíhá tah ptáků (hedvábník šedý). Katar je tvořen plochou, kamenitou pouští, která dosahuje výšky pouhých 40 m n.m. Většina sporé křovinaté vegetace je omezena na sever, kde díky nadměrnému spásání poznenáhla mizí. V Kataru nejsou žádná chráněná ptačí území.

3. Doprava

Katar je zemí velice drahou, protože vízum zajišťují nejdražší hotely, kterým se žadatel zavazuje svým pobytem. Jedinou možností veřejné dopravy jsou taxi. Umožňují dosažení většiny míst v okolí hlavního města – Doha. Pokud chcete vyrazit někam dál, neobejdete se bez terénního automobilu s pohonem 4×4.

4. Ubytování a stravování

Amman, Azraq, Petra a Aqaba nabízejí širokou možnost ubytování. Ve Wadi Rum a Wadi Dana jsou naopak jen kempy, ve kterých si můžete pronajmout stan. Kempovat se dá i mimo města, pokud se zrovna nenacházíte na některé z vojenských ploch.
Místní jídla (felafel, hummus a shawarma – pikantní jehněčí) jsou levná. Pivo je relativně drahé.

5. Bezpečnost a zdraví

Doporučeno je očkování proti žloutence, tyfu a žluté zimnici.

6. Ptačí druhy

Tento malý nížinatý poloostrovní stát, který má od severu k jihu 160 km a od východu k západu 90 km, leží v polovině západního pobřeží Perského zálivu. Avifauna Kataru je víceméně typická pro tuto část světa: směsice mořských a pouštních druhů, plus druhy tažné, mezi nimiž bývá na jaře hedvábník šedý (Hypocolius ampelinus).
V Kataru bylo zaznamenáno přes 250 druhů ptáků. Jedná se většinou o druhy tažné a zimující. Patří k nim kormorán arabský (Phalacrocorax nigrogularis), pobřežník černobílý (Dromas ardeola), racek velký (Larus ichthyaetus), hedvábník šedý a skřivan dudkovitý (Alaemon alaudipes).

7. Zajímavé lokality

Hlavní město, Doha, leží na východním pobřeží, poblíž bahnité zátoky lemované porosty mangrovů s výskytem kormorána arabského, plameňáka růžového (Phoenicopterus ruber), volavky západní (Egretta gularis), pobřežníka černobílého, racka velkého, racka tenkozobého (Larus genei), rybáka Lessonova (Sterna bengalensis), rybáka bělolícího (Sterna repressa) a rybáka Gmelinova (Sterna anaethetus). Po ptácích se porozhlédněte podél pobřeží severně od Doha Sheraton (kormorán arabský hnízdí na ostrově Aliyah, několik km od pobřeží) a jižně, směrem k elektrárně Ras Abu Funtas. V blízkosti Doha je několik nových a starých čistíren odpadních vod s přilehlými jezírky a rákosinami, na kterých si otrlý birdwatcher přijde na své.
Na bahňáky je od srpna do května skvělá zátoka Al-Dhakira, 50 km severně od Doha. Další dobrou oblastí pro bahňáky typu pobřežníka černobílého je pobřeží jihozápadně od Al-Jumail na severu Kataru. Hedvábník je pravidelným jarním návštěvníkem Traina Gardens, 77 km jihozápadně od Doha. K Traina se dostanete jihozápadním směrem od Doha, po silnici na Salwa. Asi 12 km za kruhovým objezdem ve Fortu odbočte vlevo směrem na Umm Said, pak se jede dalších 12 km až na křižovatku, kde se odbočí vpravo a pokračuje se 35 km k cestě směřující před vesnicí Al Kharrarah vlevo. Odsu d je to 17 km k Traina, kde se hedvábníci šedí vyskytují v palmových porostech.
Na západním pobřeží poloostrova, hodinu jízdy z Doha, na severním konci poloostrova Ras Abrouk, se nacházejí oázy vhodné pro tažné ptáky.