birdwatcher.cz

Kyrgyzstán

Pro Kyrgyzstán a další čtyři středoasijské republiky (Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán a Tádžikistán) se užívá pojmenování Turkestán. V této rozlehlé oblasti pouští, stepí, jezer a pohoří můžete vidět středoasijské endemity, druhy východního Mediteránu a druhy Himálajské, vyskytující se na západním okraji svého areálu rozšíření. Základní informace se tedy budou u všech těchto zemí shodovat. Rozdíl bude jen v seznamu ornitologicky zajímavých lokalit.

Oficiální název: Kyrgyzská republika
Hlavní město: Biškek
Rozloha: 198 500 km2
Počet obyvatel: 5 081 429
Oficiální jazyk: Kyrgyzština a Ruština
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: sunnitský Islám 75%, Pravoslavní 20%, ostatní 5 %
Čas: SEČ +4
Měna: Som (KGS)
Víza: Ze strany Kyrgyzské republiky je vůči občanům České republiky uplatňován bezvízový režim.
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Kyrgyzská republika se nachází ve střední Asii. Povrch země je převážně hornatý s mnoha kotlinami, hory jsou často zaledněny. Nachází se tu řada jezer a bohatá říční síť. Vládne tu silně kontinentální podnebí, porosty jsou převážně nízké, v horách horské (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Turkestán, ve kterém obecně panují horká léta a studené zimy, se hodí navštívit mezi květnem a zářím. Najdete tu pouště, stepi, lesy podél řek, mokřady, jezera a horská pohoří se smrkovými porosty, jalovcovými stanovišti a alpinskými loukami.

3. Doprava

Nejefektivnější cestování vám poskytne pohodlný terénní automobil s pohonem 4×4, jehož použití je v mnoha oblastech víceméně nutné.

4. Ubytování a stravování

K ubytování je povinností použít turistické hotely ve městech, které mají základní vybavení. Mnohé z nich jsou přímo u letišť.
Místní kuchyně je lehce kořeněná a dá se spláchnout vínem či vodkou.

5. Bezpečnost a zdraví

Doporučeno je očkování proti žloutence a tyfu.

6. Ptačí druhy

V Turkestánu bylo zaznamenáno kolem 500 druhů ptáků. Ke zdejším specialitám patří velekur himálajský (Tetraogallus himalayensis), jeřáb panenský (Anthropoides virgo), srpatka ibisovitá (Ibidorhyncha struthersii), keptuška stepní (Vanellus gregarius), racek velký (Larus ichthyaetus), racek reliktní (Larus reliktus), stepokur kirgizský (Syrrhaptes paradoxus), holub západoasijský (Columba eversmanni), strakapoud bělokřídlý (Dendrocopos leucopterus), slavík nádherný (Luscinia pectoralis), iranie bělohrdlá (Irania gutturalis), rehek středoasijský (Phoenicurus erythronotus), rehek bělokřídlý (Phoenicurus erythrogastrus), sedmihlásek Sykesův (Hippolais rama), sedmihlásek pustinný (Hippolais languida), pěnčík středoasijský (Leptopoecile sophiae), pěnice uzdičková (Sylvia mystacea), brhlík velký (Sitta tephronota), sýkora bělolící (Periparus rufonuchalis), sýkora sýkora středoasijská (Parus bokharensis), sýkora azurová (Parus cyanus), sýkora žlutoprsá (Parus flavipectus), moudivláček bělobrvý (Remiz coronatus), kalandra bělokřídlá (Melanocorypha leucoptera), kalandra černá (Melanocorypha yeltoniensis), vrabec saxaulový (Passer ammodendri), vrabec pustinný (Passer simplex), pěvuška černohrdlá (Prunella atrogularis), hýl červenokřídlý (Rhodopechys sanguinea), hýl pustinný (Rhodopechys obsoleta), hýl Brandtův (Carpodacus rhodochlamys), hýl růžovoprsý (Carpodacus puniceus) a endemická strakule saxaulová (Podoces panderi).

Během třítýdenního výletu pokrývajícím velkou oblast Turkestánu se dá vidět přes 300 druhů ptáků.

7. Zajímavé lokality

Soutěska Ala Archa
Tuto soutěsku najdete nedaleko Biškeku, v pohoří Ťanšan korunovaném zasněženými vrcholy. V jejím okolí se nacházejí nížinné listnaté lesy, vysokohorské jehličnaté lesy, jalovcové porosty a alpinské louky, na kterých se vyskytuje např. rehek bělokřídlý, rehek středoasijský, pěnčík středoasijský a dlask jalovcový.
Soutěska Ala Archa je 40 km daleko od Biškeku. Je tu několik skvělých stezek, které vedou přes všechny druhy biotopů a dosahují výšky 3.000 m n.m. V budkách na na dně údolí hnízdí sýc rousný (Aegolius acadicus), ale většina zajímavých druhů se vyskytuje až ve větších nadmořských výškách, zvláště na jalovcových stanovištích – pěnčík středoasijský.