birdwatcher.cz

Turkmenistán

Pro Turkmenistán a další čtyři středoasijské republiky (Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán) se užívá pojmenování Turkestán. V této rozlehlé oblasti pouští, stepí, jezer a pohoří můžete vidět středoasijské endemity, druhy východního Mediteránu a druhy Himálajské, vyskytující se na západním okraji svého areálu rozšíření. Základní informace se tedy budou u všech těchto zemí shodovat. Rozdíl bude jen v seznamu ornitologicky zajímavých lokalit.

Oficiální název: Turkmenistán
Hlavní město: Ašchabad
Rozloha: 488 100 km2
Počet obyvatel: 4 863 169
Oficiální jazyk: Turkmenština
Státní zřízení: republika
Hlavní náboženství: Muslimové 90%, Pravoslavní
Čas: SEČ +3
Měna: Manat (TMM)
Víza: Občané ČR musí být při cestách do Turmenistánu vybaveni vízy. O udělení víza lze požádat na velvyslanectví Turkmenistánu:
1) Vídeň
adresa: Argentinierstrasse 22/II/EG, A-1040 Vienna
telefony: 00431 503 64 70, 503 64 72
fax: 00431 503 64 73
e-mail: turkmenistan.botschaft@cello.at
2) Berlín
adresa: Langobardenallee 14, 14052 Berlin-Charlottenburg
telefon: 0049 303 010 2452
fax: 0049 303 010 2453
e-mail: Botschaft-Turkmenistan@t-online.de
Podrobné informace: wikipedia, ministerstvo zahraničních věcí ČR

1. Přírodní podmínky

Turkmenská republika leží v jihozápadní Asii u pobřeží Kaspického moře. Povrch země je převážně nížinný, s vyšším pohořím na jihu, podnebí je suché, silně kontinentální. Velkou část území zaujímá poušť (zdroj: bedekr.cz).

2. Čas k návštěvě

Turkestán, ve kterém obecně panují horká léta a studené zimy, se hodí navštívit mezi květnem a zářím. Najdete tu pouště, stepi, lesy podél řek, mokřady, jezera a horská pohoří se smrkovými porosty, jalovcovými stanovišti a alpinskými loukami.

3. Doprava

Nejefektivnější cestování vám poskytne pohodlný terénní automobil s pohonem 4×4, jehož použití je v mnoha oblastech víceméně nutné.

4. Ubytování a stravování

K ubytování je povinností použít turistické hotely ve městech, které mají základní vybavení. Mnohé z nich jsou přímo u letišť.
Místní kuchyně je lehce kořeněná a dá se spláchnout vínem či vodkou.

5. Bezpečnost a zdraví

Doporučeno je očkování proti žloutence a tyfu.

6. Ptačí druhy

V Turkestánu bylo zaznamenáno kolem 500 druhů ptáků. Ke zdejším specialitám patří velekur himálajský (Tetraogallus himalayensis), jeřáb panenský (Anthropoides virgo), srpatka ibisovitá (Ibidorhyncha struthersii), keptuška stepní (Vanellus gregarius), racek velký (Larus ichthyaetus), racek reliktní (Larus reliktus), stepokur kirgizský (Syrrhaptes paradoxus), holub západoasijský (Columba eversmanni), strakapoud bělokřídlý (Dendrocopos leucopterus), slavík nádherný (Luscinia pectoralis), iranie bělohrdlá (Irania gutturalis), rehek středoasijský (Phoenicurus erythronotus), rehek bělokřídlý (Phoenicurus erythrogastrus), sedmihlásek Sykesův (Hippolais rama), sedmihlásek pustinný (Hippolais languida), pěnčík středoasijský (Leptopoecile sophiae), pěnice uzdičková (Sylvia mystacea), brhlík velký (Sitta tephronota), sýkora bělolící (Periparus rufonuchalis), sýkora sýkora středoasijská (Parus bokharensis), sýkora azurová (Parus cyanus), sýkora žlutoprsá (Parus flavipectus), moudivláček bělobrvý (Remiz coronatus), kalandra bělokřídlá (Melanocorypha leucoptera), kalandra černá (Melanocorypha yeltoniensis), vrabec saxaulový (Passer ammodendri), vrabec pustinný (Passer simplex), pěvuška černohrdlá (Prunella atrogularis), hýl červenokřídlý (Rhodopechys sanguinea), hýl pustinný (Rhodopechys obsoleta), hýl Brandtův (Carpodacus rhodochlamys), hýl růžovoprsý (Carpodacus puniceus) a endemická strakule saxaulová (Podoces panderi).

Během třítýdenního výletu pokrývajícím velkou oblast Turkestánu se dá vidět přes 300 druhů ptáků.

7. Zajímavé lokality

Ašchabad
Hlavní město Turkmenistánu se nacháhí na jižním okraji pouště Karakum, téměř na úpatí nehostinného pohoří Kopet Dag. Za hranicemi zavlažované zemědělské půdy v okolí města leží aridní otevřená poušť, kamenité soutěsky a lesnatá vádí, kde se vyskytuje sýkora středoasijská.
Pozornost věnujte lesům v okolí říčních toků (strakapoud bělokřídlý, sýkora středoasijská), zemědělským pozemkům a křovinám kolem města a svahům pohoří Kopet Dag, které leží hodinu jízdy autem od města.

Chardzhou
Tohle město ve východním Turkmenistánu se nachází na břehu řeky Amu Darja (Oxus), která přivádí vodu k zavlažování pruhu země vybíhajícího daleko do okolní pouště. V saxaulových křovinách a písčitých dunách jižně položené pouště Karakum, se vyskytuje endemická strakule saxaulová, moudivláček bělobrvý, vrabec saxaulový a vrabec pustinný.
Většina zajímavých druhů se dá najít v rezervaci Repetek, vzdálené hodinu jízdy od Chardzhou směrem k jihu.

V Národní rezervaci Kugitang, která leží v pohoří lemující jižní hranici Turkmenistánu a Uzbekistánu, se dá vidět koroptev pouštní (Ammoperdix griseogularis), sojkovec štětinatý (Garrulax lineatus), sýkora žlutoprsá, dlask jalovcový (Mycerobas carniceps), strnad stříbrohlavý (Emberiza stewarti). Zmíněné pohoří je známé i svojí flórou.