birdwatcher.cz

1.1.2018: Jak na nový rok…

Jak na Nový rok tak po celý rok. A co by to bylo za rok bez ptáků? Proto dnes vyjíždíme s Pepem a s malým Jožkou do terénu. Nebude to nic velkého, jen pár zastávek u tovačovských štěrkoven. A jelikož je první den roku, každý druh se počítá do letošního nového seznamu. Jsem zvědavý, kolik jich potkáme.

Obloha je šedivá a krajinu kryje řídká mlha. Na keřích a kůlech podél dálnice sedí káně lesní. Chvíli jedeme za menším hejnem pěvců, které se ve vzduchu rozděluje a spojuje a přitom si drží více než osmdesátikilometrovou rychlost. Škoda, že se nám nepodařilo určit, o jaký se jedná druh. V Hrubčicích si všímáme přeletujícího rehka domácího.

Pak už parkujeme na břehu štěrkovny u Annína. Lysky, chocholačky, roháči, ale také samice morčáka prostředního. Hladina je klidná a dokonce i břehy jsou s jednou výjimkou bez rybářů. Potkáváme kolegu Dušana Řezáče, který také vyrazil za novoročním pozorováním ptáků. Více opeřenců je vidět v jižním cípu nádrže, kam se po půlhodince přesouváme. Zdržuje se tu potápka žlutorohá, asi dvacítka hoholů, dva páry kopřivek a pak už desítky lysek. Za zády se nám ozývá přeletující vodouš kropenatý. Postupně se na hladině objevují velcí racci. Mezi racky bělohlavými je také jeden racek stříbřitý a nedospělý racek žlutonohý. Je tu pěkně, ticho a klid. Potěší každá koňadra nebo modřinka.

Vedlejší pískovna u Troubek je plná kachen, odhadem jich může být asi tisícovka. Plovoucí ostrůvky jsou obsazeny kormorány. Stejně jako u Annína, i zde je párek hvízdáků. Zpestřením je sedmdesátihlavá skupina hus běločelých. To jsou ptáci, které vždy rád vidím. Rozfoukalo se a je vcelku chladno. Do blízkého křoví přeletuje nenápadná červenka. V záznamníku máme přibližně 40 druhů, to je pěkný začátek roku.

V polích nedaleko Bedihošti potkáváme 14 strak a dvě stovky kvíčal. Pak už najíždíme na dálnici a do husté mlhy. To nám už ale vadit nemusí. Do nového roku jsme vykročili tou správnou nohou.

Stíhací komando čtyř roháčů (Podiceps cristatus).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *