birdwatcher.cz

1.-2.10.2021: Festival ptactva u Nesytu

Je čas podzimních Festivalů ptactva. Jedna z akcí probíhá tradičně pod taktovkou Jožky Chytila na Slanisku u Nesytu. Poslední dva roky nám počasí moc nepřálo, letos by to ale vyjít mohlo. Jedeme nalehko, bez Lolka, a moji osádku tvoří jen Pepe a malý Jožka. Je slunečné odpoledne a citelně fouká. Skoro třičtvrtě hodiny nám trvá, než se po ucpaných komunikacích probijeme k okraji Brna. Pak už to frčí. Po půl páté parkujeme u dočasné Váhovny II, která nám letos byla základnou již při letní kroužkovací akci.

Zanedlouho přijíždí rodinka Kauzálova, Ondra, Terka a malý Filipendula. Je čas natáhnout sítě. Na menších lagunách u Slaniska to žije ptáky. Kromě volavek stříbřitých a bílých tu loví jeden kolpík. Podle hlasů určujeme jespáky obecné, vodouše šedého, vodouše tmavé a bekasiny. Na bahnitém okraji se stále ještě vykrmuje břehouš rudý.

Tři sítě podél lávek v rákosí a tři do keřů v okolí váhovny. Při práci na lávkách kolem poletuje volavka červená. Brzy máme hotovo. Sváča a můžeme jít na jedno do lázní ke Kubovi. Něco po sedmé přijíždí i Jožka s rodinkou, jsme kompletní. Ještě návštěva hospody u velkého Kuby a je tma. Příjemně se povídá v teple hospůdky, když venkovní teplota klesá. Po návratu na váhovnu jdeme s Ondrou otevřít sítě, abychom kvůli tomu ráno nemuseli vstávat před rozedněním. Je nádherná noc. Obloha je plná hvězd, rákosí lehce šumí ve větru a nad slaniskem se vznáší vlhce slaná vůně mokřadu. Ženské s dětmi šli spát a my s Ondrou ještě do noci tlacháme při skleničce meruňky.

Spím venku. Noc je příjemná, vlahá. První ranní kontrola za svítání má stejné kouzlo jako noční roztahování sítí. Nad loukou i rákosím se vznáší mlžný závoj, slunce na východě prosvítá oblačností. Není hezčích chvil v přírodě než za svítání. Přinášíme poměrně dost ptáků včetně dvou ledňáčků.

Brzy se trousí první návštěvníci. Jožka jim povídá o ptácích, o jejich tahu a životě, Kroužkuje pěvce a vysvětluje jejich určovací znaky. My s Ondrou chodíme kontrolovat sítě. Když je volno, odchází celá exkurze pozorovat ptáky ke slanisku. Den je nádherný, slunečný. Na kus řeči a pár společných chvil se zastavuje několik starých kamarádů. Vše probíhá na jedničku. V jednu po poledni vše zase balíme a loučíme se. Letošní festival byl za odměnu, díky za něj.

Jožka a jeho posluchači.

Čas pozorování na Slanisku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *