birdwatcher.cz

13.4.2019: Jarní navrátilci

Během uplynulého týdne jsem plus minus uzavřel RAS s králíčkem ohnivým a tak mám teď čas na obyčejný birding. A už se na něj těším, protože přibyla řada navrátilců z jihu a já bych se s nimi zase po delší době rád setkal. Počasí je sice mizerné, obloha šedivá, co chvíli mírně zaprší, také vítr nepříjemně funí a teplota se drží sotva nad nulou, ale do terénu musíme. Víkend plyne rychle a ve všední den se nikam nedostaneme. Nekompromisně vyháním brzy ráno děcka ven a už v osm vyjíždíme k jihu, což je docela úspěch.

První zastávkou je mokřádek nedaleko Velkých Bílovic. Zase po letech tu stojí trocha vody a hned se tu dá vidět pár bahňáků, dvě desítky čejek a jednotlivé páry hus velkých. Z těch bahňáků jsou to vodouši kropenatí, vodouši rudonozí, bojovníci, bekasiny a párek kulíků říčních. Vítr fouká a mírně prší. Přesto se z rákosí ozývá jednolitý zpěv cvrčilky slavíkové a občasný úryvek zpěvu strnadů rákosních. Vítr nás ale brzy vyhání.

U Lednice sjíždíme k Pastvisku a jdeme se projít k pozorovatelně. Tady v závětří vegetace už není vítr tak nepříjemný. Z větví stromů a keřů zpívají stehlíci, zvonci, černohlávci, budníčci menší a pěnkavy, občas se ozve zvonohlík nebo červenka. I tady z rákosí koncertuje jedna cvrčilka slavíková, podél strouhy prolétne ledňáček a nad loukou hledá potravu luňák hnědý. Na plovoucím ostrůvku pokřikuje párek rybáků obecných a kousek od nich postupně vzlétá z mělčiny několik bekasin. Kromě rychlých trylků potápek malých, zakvičí z rákosí i chřástal vodní. Pozorovatelna je nově natřená a v okolí proběhly výrazné terénní úpravy.

Přes centrum Lednice se přesouváme na hráz Mlýnského rybníka. Tady už nad hladinou loví asi čtyři desítky vlaštovek a dvě desítky jiřiček. S výjimkou ostrůvku nacpaného kormorány a racky bělohlavými tu toho moc není – jen roháči, nějaké husy velké, dva páry rybáků obecných, skupinka poláků velkých a lysek.

Nesrovnatelně zajímavější je pohled z hráze mezi Prostředním a Hlohoveckým rybníkem. Zvláště upuštěný Hlohovecký má hladinu plnou zrzohlávek, kopřivek, čírek obecných, čírek modrých a husic liščích. Těch husic je ke čtyřiceti, zrzohlávek asi 70 a čírek obecných přes sto. Hnízdní kolonie kormoránů velkých na ostrůvku čítá dobře 35 párů. Bahnité břehy pak prohlížíme i ze západního cípu rybníka. Na výběžcích břehů nacházíme desítky jespáků bojovných, dva jespáky obecné, pisíka, ale i párek tenkozobců. Paráda, tady nám konečně pár druhů do letošních birdlistů přibylo. Podél rákosí vedou dva páry hus letošní mláďata.

Cestou kolem výtažníků pod Nesytem nám těsně nad hlavou přeletuje orlovec říční. Pak už jdeme procházkou k pozorovatelně u Výtopy. Z rákosní se tu konečně ozývají rákosníci proužkovaní. Pozorovatelna je vystavena nepříjemným větrným poryvům ledového vzduchu. Na blízkých mělčinách objevujeme vodouše šedého a tmavého ve svatebním, čápa černého a z rákosí pod námi opakovaně zpívá pokřovka. Nedaleko přeletují nad okrajem rybníka tři orli mořští. Dlouho se tu vydržet nedá. Za chvíli se do nás dává zima. Přejíždíme ještě k pozorovatelně u pláže. Nad hladinou se tu snaží najít nějaký hmyz desítky vlaštovek a jiřiček. Štěbetají a k odpočinku usedají na větve topolu kousek od nás. Dělám pár dokumentačních fotek. Na jedné pak nalézám v jejich společnosti i dvě břehulky. Je po půl jedné. Pro dnešek to stačilo. Vojta, který zůstal doma s nachlazením, už na nás jistě netrpělivě čeká.

Po doplnění letošního birdlistu shledávám, že jsem poskočil o 17 druhů. To jsem ani nečekal. Už se ale těším na prodloužený víkend příštího týdne. Birding nám jistě vyplní nejednu volnou chvíli.

Orlovec říční (Pandion haleaetus) přeletující nízko nad výtažníky pod Nesytem.

Všechny tři druhy našich vlaštovkovitých odpočívající po cestě a po lovu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *