birdwatcher.cz

15.4.2019: Hodina na kraji lesa

Když jsem se v neděli (14.4.) odpoledne vracel z poslední výpravy za králíčky ohnivými do projektu RAS, překvapil mě na louce hned vedle parkoviště dudek chocholatý. Škoda, že jsem neměl foťák s dlouhým sklem, protože se dost dlouhou chvíli zdržoval ve vzdálenosti necelých 10 m. Na mobilu po něm zůstala jen několikapixelová tečka. Jednou odletěl mezi stromy, ale za chvíli se zase vrátil. Až živější šrumec na parkovišti ho definitivně zahnal. Pepe se k parkovišti U Buku nad Soběšicemi vypravila o půl hodinky později, ale krasavce dudka už nenašla.

Oproti upršené neděli dnes panuje krásné odpolední počasí. Citelně pofukuje, ale slunce se směje z modré oblohy. „Nezajedeme na dudky?“, ptá se Pepe po mém návratu z práce. Sice je jasné, že šance na dudka je prakticky nulová, ale proč si jen tak na chvíli nesednout na kraj lesa a neprocvičit se v ptačích hlasech? Jsem zvědavý, kolik druhů zastihneme?

Sedáme na lavičku kousek od parkoviště. Pod námi se louka na kraji lesa s roztroušenými skupinkami stromů svažuje ke studánkám. Okraj lesa je asi 20 m od nás. Ptáky budeme zaznamenávat jen z jednoho místa. Silnice, která v oblouku louku se stromy obepíná, vytváří nepříjemnou hlukovou stěnu. Nejpočetnější i nejhlasitější jsou pěnkavy a pak početní dlasci. Chvíli trvá, než se zaposloucháme. Z lesa se ozývá červenka, která přilétá i na louku pod stromy, zakřičí tam sojka, strakapoud, přes řev motorové pily a hluk aut k nám dolehne zpěv pěnice černohlavé, cilp-calp budníčka menšího a několik strof drozda zpěvného. Na bříze sotva olistěné drobnými světlezelenými lístky mezi dlouhými jehnědami, se objevují dva králíčci ohniví a na špičce vedlejšího buku přistává hřivnáč. Chtělo by to ranní hodiny bez provozu na silnici. To by těch hlasů bylo mnohem víc. Ale i teď si do zápisníku poznamenávám během 25 minut 14 druhů ptáků. Rozhodujeme se udělat ještě jednu zastávku v jabloňovém sadu na kraji lesa U Jezírka.

Pohled z lavičky hned vedle parkoviště zastávky U Buku směrem ke dvěma studánkám.

Pozorovatelna na kraji sadu stojí proti stěně lesa. I tady prozpěvuje červenka, ozývá se koňadra, kos a drozd zpěvný, ale mezi květy jabloně přilétá i dvojice babek, naproti se na kraji lesa zastavuje několik čížků a vysoko na obloze krouží káně. Už dlouho si plánuji vyzkoušet na vhodném místě BIG SIT. Jde o takovou lenošnější obdobu soutěže BIG DAY, kdy se během 24 hodin zaznamenávají všechny zastižené druhy ptáků. Ten můj BIG SIT by byl jistě kratší, odehrával by se z jednoho místa, přesně, jak se má, ale pozorovatelskou dovednost by také dokázal prověřit. Jsem zvědav, jestli se do toho někdy pustím? Nad loukou prolétá krkavec a v deníčku mám tentokrát za půl hodiny poslouchání a pozorování 17 druhů. Celkem jsme za tu hodinku posedávání na dvou místech kraji lesa zastihli 22 druhů ptáků. Dobrý trénink na BIG DAY, který bychom někdy začátkem května chtěli podniknout.

Pozorovatelna na kraji sadu v sousedství centra ekologické výchovy U Jezírka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *