birdwatcher.cz

19.-20.9.2023: Noční procházky

Mám za sebou týden na Červenohorském sedle, týden probdělých nocí pod hvězdnatou oblohou. A protože se krása takových nocí neomrzí, jedu si ji připomenout do polí nad Vyškovem. Vítá mě slunce, vzduch po deštích nasycený vlhkem a několik kání s jedním pochopem točící termiku nad vedlejším polem. Povláčená ornice se lepí na boty a vlhká je i tráva polní cesty a listí keřů. Při natahování sítí se živím dozrávajícími, lehce nakyslými dřínky. Objevuje se hejnko vlaštovek, co chvíli je slyšet přeletující konipas bílý a z drátů se ozývají štěkavě šišlavé hlasy kvíčal. Jo, jsem zase doma.

Slunce slézá z oblohy záhy, ale akvarel západního obzoru pod jeho paprsky mění barvy a odstíny v barevném představení, které mě svou krásou vždy zaskočí. Kolik fotek oblohy nad západním horizontem už odsud mám, v mobilu, ve foťáku, v paměti? Teprve s houstnoucím šerem se začínají v síti objevovat ptáci, tentokrát drozdi zpěvní a červenky.

V osm už je tma. Nízko nad zemí pluje žlutavý srpek měsíce, který ale brzy následuje slunce. Pak už obloha patří jen hvězdám a fantazii.

S půlnocí uvízl v záplatované dravcovce jeden kalous ušatý, pak až do rána nosím z kontrol jen bláto na podrážkách bot, které se hromadí v autě. Ty pravidelné procházky nocí k sítím mám rád, i když se kvůli každé musím vyhrabat ze spacáku a vracím se s prázdnou. Vždy se zastavím, zhasnu čelovku, prohlédnu si oblohu i ten její odraz ve světlech vyškovských pouličních lamp. Říkám si, na kolika místech takhle chodí známí i neznámí kontrolovat sítě, kolik kolegů takhle venčí svůj lovecký pud, který ničemu neubližuje?

Ráno přichází s cvakáním červenek a tentokrát zase s několika černohlávky. V síti se objevuje pár budníčků, nějaký ten králíček, a i tady si mě po Sedle nachází aspoň dva uhelníčci. V osm už je zase klid. Vítr pofukuje prázdnými sítěmi. Balím a mizím také. Osmá noc je za mnou.

odchycené druhy: budníček menší (4 ex.), pěnice černohlavá (9 ex.), drozd zpěvný (7 ex.), kos černý, drozd kvíčala, červenka obecná (10 ex.), střízlík obecný, králíček obecný, králíček ohnivý (2 ex.), sýkora uhelníček (2 ex.), kalous ušatý – 39 ptáků 11 druhů

Téměř při každé návštěvě se překvapivě nějaká kvíčala (Turdus pilaris) chytne.

Portrétovka mladé samice kalouse ušatého (Asio otus).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *