birdwatcher.cz

21.10.2023: Horké ráno u sítí

Uf, to je ale vedro. Je šest ráno, kolem tma, a já parkuji na kraji keři zarostlé louky u lesa nad Obřany. Z kufru vytahuji dvanáct hliníkových tyček, které jsem si nachystal už pod světlem lampy u domu, k tomu kotvy ze třístovkových hřebů a dvě sítě. Za svitu čelovky se přesouvám do míst, kde jsem si včera odpoledne vysekal koridory na jednu osmnáctku a jednu dvanáctku. Ze strany od travnaté pěšiny to nedokážu najít. Musím celou louku obcházet a z druhé strany, od posedu, své holé pásy v keřích konečně nalézám. Země je tvrdá jako beton, Tyče nejdou zapíchnout ani náhodou. Krokuji si vzdálenosti a chvíli bojuji s kotvami, abych je dostal do betonové hlíny. Naštěstí je můj odhad dobrý a kotvy už nemusím přendávat. Natahuji jednu síť a v zápětí i druhou. Jsem spocený, jako bych půl hodiny běžel. Tohle jsem tedy nečekal. Mám jen triko a řídký svetr, musí být minimálně patnáct stupňů.

Vracím se k autu pro skládací stolek, židličku, kroužky a batůžek s dalšími drobnostmi. Stěhuji se pod stromek mezi sítěmi, který jsem včera vyčistil od půl druhého metru vysokých zlatobýlů. Blíží se půl sedmá a konečně začíná řídnout tma. Poblíž cvakají červenky a kratičce se ozve puštík. Pod každou síť pouštím mix pěvců, ne moc hlasitě. I tak jsou to první hlasy probouzejícího se dne. Sedám na židličku a odpočívám. V minulých letech jsem tu byl jen sporadicky, tak jedno, dvě rána někdy na přelomu října a listopadu. Většinou se chytilo jen pár drobků. Jsem zvědav, jaké to bude dnes.

Ještě s čelovkou vytahuji dvojici červenek. Chvíli mám pocit, že toho už víc nebude. Z lesa pokřikuje brhlík a strakapoud velký. Po dvou prázdných kontrolách se přece jen ptáci začínají chytat. Jde hlavně o koňadry, kterým sekundují modřinky štípačky. Oba jsou to kroužkovateli snad nejméně oblíbené druhy. Třetím druhem sýkory je babka. Trochu té pestrosti odchytu zajišťují jednotliví ptáci dalších druhů, střízlík, oba králíčci, budníček menší nebo strakapoud velký. Ten se s vervou pouští svým špičatým zobákem do mých prstů. Fotka nebude, než bych ji pořídil, měl bych levý prostředník do krve. Kolem půl desáté přináším poslední kousky, opět sýkory, ale i šoupálka dlouhoprstého. Nechci tu být moc dlouho. S rodinkou jdeme dnes na slavnostní oběd. Z polojasné oblohy září slunce a vzduchem se nese vůně páleného listí. Jsem kousek od chatové osady. Nečekal jsem, že rozdám hliník téměř čtyřem desítkám ptáků, a ještě za tak krásného, téměř pozdně letního počasí. Tož uvidíme, jestli tu klapně ještě nějaké ránko se sítěmi.

odchycené druhy: červenka obecná (3 ex.), sýkora koňadra (17 ex.), sýkora modřinka (8 ex.), sýkora babka (2 ex.), kos černý, strakapoud velký, střízlík obecný, budníček menší (2 ex.), šoupálek dlouhoocasý, králíček obecný, králíček ohnivý (2 ex.) – 39 ptáků 11 druhů

Králíček ohnivý (Regulus ignicapilla),

Králíček obecný (Regulus regulus).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *