birdwatcher.cz

23.4.2023: Pepe doplňuje druhy

Neděle má být opět nádherná. Však nás od rána za oknem vítá zpěvem rehek zahradní a pěnice černohlavá. Tentokrát jsme na kratičký výlet domluvení s Pepem. Je třeba přidat pár druhů do jejího letošního seznamu. Cílem budou výtažníky u Vrkoče. Včera jsem zahlédl cestou domů, že je jeden upuštěný. Třeba by tam mohl být nějaký ten bahňáček.

Z hlavní silnice na Mikulov odbočujeme na Velký Dvůr. Hned na kraji vesnice sedí v poli 18 kavek a 2 šedivky. Kavky mi dělají radost, člověk se s nimi kromě zimních hejn, ve kterých doplňují havrany, nepotkává.

Zajíždíme se mrknout, jestli je nejsevernější z rybníčků Starého rybníka ještě prázdný. Stále je na bahnech a na jeho dně je poměrně živo. Potravu tu hledají čtyři tenkozobci, občas se ozve jeden z pěti vodoušů šedých, pak jsou tu kulíci říční a vodouši bahenní, a ptačí chórus pulsuje okolím. I tady se dá v tom nepřeberném drnčení a pískání identifikovat zpět modráčka. Obloha je modrá, slunce svítí a hřeje, a jaro frčí, proudí, zaplavuje přírodu, je hlasité a nese sebou myriádu odstínů zelené.

Míjíme obrovskou kolonii jiřiček ve Velkém Dvoře, obsazené čapí hnízdo ve Dvoře Mariánském, a pak už parkujeme u rybníčku s názvem Čahoun. Stačí otevřít dveře a tentokrát nás vítá zpěvem slavík. Čahoun je upuštěný, na jeho dně jsou vidět hlavně vodouši bahenní, po jednom pisík a jespák obecný, ale jinak je to pohled žalostný. Na sušším místě je shromážděno asi 30 racků chechtavých. Dva nebo tři z nich v bahně dodělávají, další se stěží pohybují na vratkých nohách, jiní jsou letargičtí… ptačí chřipka tu rabuje ve velkém. Jeden z racků je takový ten jarní krasavec s narůžovělým opeřením, který musel přilétnout z nějakého slaniska v jižní Evropě. V jeho případě je to jako návrat z dovolené do lazaretu.

Co chvíli se kolem ozve přeletující ledňáček, pozorujeme moudivláčky, kukačky, zaslechneme lejska bělokrkého, minou nás dva kormoráni malí a kvakoš… poctivě si vše zapisuji a v závěru naší krátké, ale téměř dvouhodinové procházky, mám v zápisníku 51 druhů. Za nějaké tři týdny, 13.5., je termín Global Big Day. To už tady budou všichni navrátilci ze zimovišť a birdeři vyrazí na lov počtů. Jsem zvědavý, jak budou úspěšní.

Chudák Pepe je celá ušlapaná, ale spokojená. Do birdlistu jí přibylo asi 26 druhů, což je pěkný skok. Cestou zpět zastavujeme ještě u skládky v Žabčicích. Na Pepe tu čekají břehule a bělořit. Tak, a teď můžeme domů. Po obědě se můžu věnovat zase jiné zábavě.

Kukačka obecná (Cuculus canorus).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *