birdwatcher.cz

24.-25.7.2018: Na nočním tahu

Člověk by to uprostřed léta nečekal, ale někteří ptáci už se dávají do pohybu. Poznenáhlu začíná doba jejich migrace. Nejvytrvalejší kroužkovatelé, kteří ochotně obětují spánek za několik nových informací o nočním tahu ptáků, už hlásí první výsledky z odchytů slavíků obecných a rákosníků zpěvných. Tomu se nečinně přihlížet nedá. Do půlnoci má sice foukat na Vyškovsku silný vítr, ale pak už by měl jít do hajan. Tohle mi stačí. Balím vše potřebné, na schodišti proklouznu kolem malíře, který nám zkrášluje vnitřní prostory našeho domu, a sedám do rozpáleného auta. Netrvá to dlouho a jsem nad Vyškovem na svém místě v polích. Už třetí rok tu budu až někdy do října natahovat napříč pruhem keřů osmnáctku pěvcovku, abych zjistil, co tu po nocích protahuje za ptačí druhy.

I tentokrát mám síť nataženou za chvíli, ale silný vítr celou její síťovinu shrnuje k závětrnému konci a mezi keři tak zůstává na kolmo vztyčená trampolína, od které se všichni proletující ptáci bezpečně odrážejí. Nevadí, volné chvíle věnuji hrubému látání děr v síťovině a natažení dravcovky, před kterou instaluji svého umělohmotného výra Arnošta. Je horko. Nad nedalekým strništěm se pohupuje samice motáka lužního, z oblohy se občas ozve skřivan a kolem proletují jednotliví hřivnáči. Do trampolíny se překvapivě chytá pěnice pokřovní a hnědokřídlá. Přichází večer a Arnošt boduje – chvíli po sobě se chytají dvě poštolky.

Šeří se. Stále fouká a tak stahuji pěvcovku a k dravcovce dávám přehrávač s úzkostným hlasem červenky. Stmívá se. Na obloze se ale zhmotňuje velký svítící měsíc. Dnes to na sovy nevypadá. Síť je pro ně až příliš viditelná v jasném měsíčním světle. Kolem půlnoci konečně přestává foukat. Opět roztahuji pěvcovku a pouštím pod ní mix rákosníka zpěvného a slavíka obecného. První ptáci jsou v síti už ve dvě hodiny po půlnoci – rákosník zpěvný a velký. O půlhodiny později je tam další rákosník velký. Před třetí hodinou ráno konečně mizí vypečený měsíc za obzorem. Přibývající ranní světlo ale zase odhaluje síť. Ve čtyři kroužkuji dva rákosníky obecné a jednoho zpěvného.

Až do sedmi hodin vytahuji ze sítí 35 ptáků 14 druhů. Je to příjemná práce. Každou půlhodinu jen tři čtyři noví opeřenci. Nad obzor šplhá slunce a brzy začíná být horko. V práci jsem tak akorát. Už se těším na víkend. Snad mi bude počasí přát.

odchycené druhy: pěnice hnědokřídlá (7 ex., retrap), pěnice pokřovní (2 ex.), pěnice černohlavá (3 ex.), poštolka obecná (2 ex.), rákosník zpěvný (5 ex.), rákosník obecný (2 ex.), rákosník velký (3 ex.), rákosník proužkovaný (1 ex.), slavík obecný (3 ex.), drozd zpěvný (1 ex.), vrabec polní (3 ex.), krutihlav obecný (1 ex.), lejsek černohlavý (1 ex.), sýkora koňadra (1 ex.) – 35 ptáků 14 druhů

Samec poštolky obecné (Falco tinnunculus) se dal zlákat Arnoštem jako první.

Prvním kroužkovaným ptákem po půlnoci byl rákosník zpěvný (Acrocephalus palustris).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *