birdwatcher.cz

13.-19.7.2018: Kroužkování na Nesytu

Je to uklidňující pocit, mít v tomto světě své pevné body a opakující se jistoty. Je příjemné znát místa, kam se dá vracet a kde můžete vždy potkat známé tváře lidí se stejným postojem k životu a vyznávající stejné hodnoty, které navíc spojuje láska k opeřencům. Jedním z takových opěrných pilířů je každoroční kroužkovatelská akce na Nesytu. Kterýkoli s těch desíti červencových dní, po které tato akce běží, je dobré tu být. Čím déle, tím lépe. Čas tu plyne jinak, od jedné kontroly sítí ke druhé a veškeré problémy a stres, které vás doprovázejí v běžném životě, tu najednou zmizí. Vytratí se. Nejsou.

Základnou a srdcem celé akce je „váhovna“. Jde o stařičkou, zděnou.. jak to jen nazvat?.. snad chatrč, která už je tak rozklížená a potrhaná ve švech, že je s podivem, že vůbec ještě dokáže stát. Prošly jí generace ornitologů a ptáčkařů. Ve stínu špendlíkových keřů před jejím vchodem vždy postává několik plastových a skládacích židliček, na kterých v tom letním vedru odpočívá při sklence bílého několik postaviček a v hamace natažené mezi kmínky pospává někdo další. Jedná se o nejpříjemnější místo, kde vzduch profukuje i za toho největšího horka. Večer odsud zaznívá zpěv a zvuk kytar. Večírky při víně a zpěvu u váhovny nebo v lázních U Kuby, bývají nezapomenutelné.

Při pohledu zvenčí, od silnice, směrem z civilizace, to může působit jako cikánské ležení, bezdomovecký tábor, byť se to tu hemží akademickými tituly. Při pohledu zvenčí skutečně poskytují ty postavičky chodící od rákosin tam a zpět s malými pohybujícími se plátěnými pytlíky v rukou pitoreskní podívanou. Nakonec proč ne? Z nás to nevadí vůbec nikomu.

Kontrolovat se chodí dlouhá linie sítí jdoucí napříč rákosinami na břehu Nesytu. Ale sítě jsou i v jiných místech po okolí, během nočních akcí se odchytávají a kroužkují i bahňáci, křepelky, táhnoucí rákosníci zpěvní a slavíci, vyjíždí se k břehulím a k pozorování na okolní rybníky. Vždy je tu s čím pomoci a čemu se přiučit. Ideální příležitost pro začínající kroužkovatele. A stanové městečko za váhovnou je v průběhu akce stále v pohybu, jeho velikost kolísá a osazenstvo se mění. Vystřídají se tu i desítky lidí.

No a přesně do těchto míst jsme s rodinkou zavítali letos i my. Opět. Kluci se těšili, že budou čepovat pivo u Kuby, Pepe se těšila na všechny ty neopakovatelné osobnosti, které tu každý rok potkává a já se těšil na všechno, na celou tu atmosféru panující v této jedinečné enklávě vyvažující okolní uspěchaný svět. Tentokrát nám to vyšlo téměř na celý týden. Díky moc za tu příležitost.

Jožka Chytil – hlavní organizátor akce – při kroužkování ve váhovně.

Mladá pěnice vlašská (Sylvia nisoria).

Nad ránem chycený slavík obecný (Luscinia megarhynchos) pelichající ze svého kropenatého juvenilního šatu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *