birdwatcher.cz

3.3.2023: Moták pilich

Včera jsem se v odpoledních hodinách krátce objevil na kraji Blučiny. Zajímalo mě, jak to tam vypadá a jestli jsou tam nějací ptáci. Ke konci března sem určitě několikrát zamířím za tradičním nočním odchytem chřástalů. Hned po příjezdu mě dost zaskočilo, jak velká plocha byla z pěkné podmáčené lokality amputována developery, kteří sem zřejmě navezou hromady sutě a zeminy a budou pokračovat ve výstavbě dalších logistických hal, které vyrůstají zejména jižně od Brna jako houby po dešti. Většinou na úkor prvotřídní ornice. Fascinuje mě ta lehkovážnost, s jakou plýtváme nejen úrodnou půdou.

Nad stařinou vlhké louky se v jednu chvíli objevili dva piliši. Zatr sakr, říkám si, co kdybych si sem přivezl síť a Arnošta už teď? S příchodem pátku na tento nápad téměř zapomínám. Už několikátý den je nádherně slunečno a mě to láká ven. Kam? Co zkusit tu Blučinu? Sice dost pofukuje, ale můžu se tam aspoň projít s dalekohledem. Balím jen dravcovku, beru fotobágl a vyrážím. Arnošt s tyčkami k sítím je celoročně v rakvi na střeše auta, kde doplňuje další nezbytné harampádí mých výletů do přírody.

Je krásně, ale vítr je opravdu čerstvý a ledový. Nevadí, stezičkou vyšlapanou od zvěře, kterou každoročně používám i já, jdu k místům, kde jsem míval dravcovku roztaženou i vloni. Postavená je za chvilku. Vítr ji ale nadouvá a dravci stejně nejsou žádní vidět. V holinách procházím lokalitu. Zatím je tu dost mrtvo. Jen bažanti, zajíci a několik kusů srnčího. Z jednoho vlhčího místa ale vzlétá moje první letošní bekasina.

Obcházím celou louku, na oranici nacházím dva konipasy bílé, nad hlavou mi přeletuje čejka a pak se objevuje první pilich. Z trávy zvedá skupinku lindušek lučních a když postřehne Arnošta, hlasitě se ozývá. Síť sebou ale zmítá ve větru a světla je ještě příliš, než aby dravec síťovinu přehlédl. Pozoruji dvousethlavé hejno špačků, přeletující kachny a několik doupňáků. Slunce klesá a přilétají další piliši. Dva, tři. Pokřikují na Arnošta, ale síť stále vidí.

Slunce zapadá, šeří se a vítr se trochu uklidňuje. Kolem se teď pohybuje nízko nad loukou pět pilichů. Vracím se k autu a dívám se na ně dalekohledem. V jednu chvíli je ptáků dokonce sedm. Jejich kontury začínají být obtížně rozeznatelné, ale zdá se, že je Arnošt už přestal bavit a postupně se rozletují do okolí. Smiřuji se s tím, že můj dnešní pokus bude neúspěšný a vydávám se k síti, abych ji sbalil. Až téměř u ní zjišťuji, že téměř u země visí v kapse pilich. Je to mohutná stará samice. Vůbec se nebrání, neútočí, je naprosto klidná. Dostává kroužek, já pořizuji několik fotek a samice může letět na nocoviště.

Síť balím už za tmy ve světě čelovky. Od pusy se mi kouří a na obloze visí kousek nad sebou Venuše a Jupiter v konjunkci. Jsem vymrzlý, ale spokojený. Mám za sebou první předzvěst kouzelných, byť většinou ledových nocí, které tu už po několik let na jaře trávím.

Moták pilich (Circus cyaneus), samice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *