birdwatcher.cz

31.3.- 1.4.2016: Noc s chřástaly

Zprávy z jihu Moravy mluví o silném tahu chřástalů. Poté, co jsme jeden termín díky silnému větru museli odvolat, jsme s Petrem Podzemným domluveni na společný odchyt bahňáků u Blučiny právě na dnešek. O tahu chřástalů se tedy přesvědčíme, doufám, na vlastní kůži.
Den je nehorázně teplý, padají teplotní rekordy a horko je i v tričku s krátkým rukávem. Na kraji podmáčeného pole parkuji s karavanem někdy před šestou odpolední a během několika minut přijíždí i Petr. Nad bahnitým polem na druhé straně strouhy tokají dva páry vodoušů rudonohých, nad polem hledá hmyz osamělá vlaštovka a ve vzduchu se objevuje i trojice jespáků bojovných. Stále jsou slyšet hlasy konipasů bílých, lindušek lučních a hlasité pípání kulíků říčních. Když obtěžkáni výbavou brodíme ve vysokých holinách na louku, zvedá se i pět konipasů lučních. Stavíme tři linie bahňákovek a čtverec na chřástaly. Vítr zčerstva pofukuje a trochu nám napínání sítí znepříjemňuje. Přidává se k nám i chlapík s foťákem, který tu poblíž parkuje s tirákem. Teplo je ještě poté, co se okolní krajina začíná utápět v šeru. Mám nazuté prsačky, ale ještě po deváté večer mám jen triko s krátkým rukávem.
Chytají se nějaké bekasiny a vodouš kropenatý. V průběhu celé noci nosíme od sítí chřástaly vodní a po půlnoci se začínají objevovat chřástali kropenatí. Dvakrát nám jako bomba do sítě padá bažant. Až do jedné v noci jsme vzhůru, Peťa fotí úlovky ve svém improvizovaném terénním studiu, popíjíme pivko a nad námi se třepotají hvězdy. Je fajn. Pak se v kontrolách sítí střídáme a každý si dáváme nějakou tu krátkou hodinku šlofíka. Nad ránem máme okroužkováno 7 chřástalů vodních, 6 chřástalů kropenatých, vodouše kropenatého, čejku a asi 10 bekasin otavních. Někteří chřástali vodní se chytají opakovaně. Těsně před rozedněním přibývají v jediné pěvcovce tři strnadi rákosní. Po ránu začíná zase foukat a jakýsi pekelný stroj seče vysokou suchou trávu v zadní části lokality. Mezi bahňáky se vrhá raroh a asi dvakrát vyšlapujeme slučku. Jen to balení kdyby nebylo tak otravné. Krátce po rozednění už frčím do práce. Nevyspalý, ale velice spokojený.

Chřástal vodní (Rallus aquaticus) má nečekaně nebezpečné drápy na dlouhých prstech nohou.

Chřástal kropenatý (Porzana porzana).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *