birdwatcher.cz

31.7.-1.8.2022: Noční odchyt s Jožkou

Moc příležitostí vracet se k odchytům na Zouvalce v příštích týdnech mít nebudu. Od poloviny srpna mě čeká měsíční pracovní pobyt v Gruzii a poslední víkend před odjezdem už mám také jiný program. Proto je třeba využít příležitosti, kterou mi ukazuje můj oblíbený Aladin. Nárazový vítr přes den by měl večer utichnout a noc by měla být bez deště. Ptám se malého Jožky, jestli mi nechce dělat parťáka namísto zrušeného vandru. Souhlasí. Tak super, kolem páté po poledni vyjíždíme do polí.

Vítr je pořád poměrně silný, ale dravcovka se na řepkové strniště postavit dá. Směr, kterým vítr fouká, umožňuje i natažení pěvcovky napříč pásem keřů. Sedáme s Jožkou do židliček u auta a zjišťujeme, jakou sílu má pořád ještě slunce. Přímo nad námi se ukazuje mladý pochop. Po chvíli ho střídá moták lužní. Dlouhé desítky minut sledujeme tah rorýsů. Směřují v rozvolněných hejnech přibližně východním směrem. Počítáme jich asi 350, ale mnozí naší pozornosti jistě unikli, protože se jim věnujeme s přestávkami.

Svačíme, probíráme život a slunce s malířským štětcem si hraje s oblaky nad západním obzorem. V půl sedmé se chytá do sítě za Arnoštem první poštolka a o hodinu později další. Jožka má radost, fotí oba ptáky a pouští je na svobodu. V křovinách za námi je klid. Opakovaným zaskřehotáním se ozve jen žluva. Nad polem sviští na křídlech špačci a kousek od nás pobíhají hraboši.

Obloha je po setmění plná hvězd. Dlouho sedíme venku a užíváme si klid rušený jen zvukovou kulisou blízké dálnice. Jožka se pak zahrabává do spacáku. Chodím pod těmi hvězdami k sítím. Je teplo, bezvětří. Až ve dvě po půlnoci na mě zasvítí oči ze sítě u Arnošta – kalous ušatý. Jožka se probírá a jde si ho prohlédnout a nafotit. Je nadšený. K dalšímu kalousovi ve čtyři ráno už ho nebudím.

Světlo pak rychle přibývá. Na mix hlasů hrajících od půlnoci pod pěvcovkou reagují rákosníci. Tentokrát táhnou rákosníci velcí. Suma sumárum je to ale jen pár ptáků. Chytá se ještě jedna poštolka, slavík, dvě pěničky… ale i tak to byl fajn výlet. Jožka se tváří spokojeně a já jsem rád, že jsme byli venku spolu. Kdoví, třeba ho to zaujme. Třeba jednou zdědí mé tyčky k sítím právě on, jak ráno poznamenal Ondra Kauzál, když jsme si psali. 🙂

odchycené druhy: poštolka obecná (3 ex.), kalous ušatý (2 ex.), rákosník obecný (2 ex.), rákosník zpěvný, rákosník proužkovaný (4 ex.), rákosník velký (8 ex.), slavík obecný, pěnice hnědokřídlá, pěnice pokřovní – 23 ptáků 9 druhů

Slavík obecný (Luscinia megarhynchos).

Pěnice pokřovní (Sylvia curruca).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *