birdwatcher.cz

8.-9.10.2018: Ranní mlha v polích

Z Brna vyjíždím až po půl šesté. Chvíli trvá dostat se na periferii. Pak už šlapu na paty svému dloužícímu se stínu. Obloha je čistá a slunce mi za zády klesá k obzoru. Na „svém“ místě parkuji chvíli poté, co už zapadlo. Vše mám natrénováno a vše šlape, jak má. Napřed pěvcovka, na chvilku pod ni hážu přehrávač a jdu stavět dravcovku. Dravcovka s Arnoštem na stráži stojí za chvilku. Po celou dobu, co ji stavím, mě zvědavě snad jen z dvacetimetrové vzdálenosti pozoruje srnec. V pěvcovce už se pohupuje vrabec polní. Rozdělávám polní kroužkovací kanclík v podobě skládacího stolku a židličky. Vrabec odlétá a v síti nacházím drozda a červenku. To už se šeří. Dnes to jde ráz na ráz. Oba opeřenci dostávají kroužek už v paprscích čelovky. Teplota klesá. Balím se do dalších vrstev a jdu si vedle auta nachystat ležení. Tma přišla během několika minut. Objevuje se Mars a s ním další a další hvězdy. Stahuji pěvcovku a sklízím přehrávač.

Kouří se mi od pusy. Sedím na židličce a pocucávám červené. Hlavu zvrácenou, abych viděl co největší kus oblohy. Je na ní neuvěřitelně rušno. Barevně poblikávají letadla, z jedné strany na druhou jí švenkují neuvěřitelnou rychlostí svítící puntíky satelitů, občas zasvítí létavice, ozve se chrapot letící volavky nebo hvízdání křídel labutí.

Do půlnoci polehávám pod celtou těžknoucí rosou. Opět roztahuji pěvcovku a pouštím pod ní hlasitou směsku budníčků a králíčků. Chvíli před třetí mě budí tlumený výkřik. Ve dravcovce visí kalous a v pěvcovce osamocená červenka. Oblohu teď částečně cloní houstnoucí vrstva mlhy. Ranní kontroly přinášejí nulový výsledek. Postávám u sítě a sleduji blednoucí oblohu. Pohyb ptáků signalizuje až po šesté hodině cvakání červenek. Doprovázejí je rehci zahradní, ale chytá se i rákosník proužkovaný a po jednom i oba druhy králíčků. Mlha ustupuje do údolí k Vyškovu a zase se vrací. To už se z oblohy ozývají skřivani, jednotlivě konipasi bílí, lindušky luční a tentokrát i linduška rudokrká, kterou jsem si jistý. V osm ranní rozlet končí. Mlhu pomaloučku rozpouští slunce. Začíná další pracovní den.

odchycené druhy: vrabec polní, drozd zpěvný, červenka obecná (13 ex.), kalous ušatý, rehek zahradní (5 ex.), rehek domácí, střízlík obecný (2 ex.), králíček ohnivý, králíček obecný, rákosník proužkovaný, budníček menší – 28 ptáků 11 druhů

Noční návštěvník kalous ušatý (Asio otus).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *