birdwatcher.cz

Drozd zpěvný – zpětná hlášení

Zpětná hlášení jsou tím, co kroužkovateli přináší zpětnou vazbu, co koření jeho snahu, co mu otevírá okno s výhledem do dalekých krajů. Zpětná hlášení jsou pozdravy „jeho“ opeřenců, kterým dal prostřednictvím kousku hliníku s číslem a nápisem N. MUSEUM PRAHA jedinečnou identitu, zařadil je do databáze a tím je navždy spojil s konkrétním místem a časem. Každé zpětné hlášení je malým úlomkem v mozaice našich znalostí, může potvrdit známé nebo nečekaně překvapit.

Kroužkování se věnuji teprve krátce a odečtů vlastních kroužků ze zahraničí mám jen pár. Nemám problém se smířit se zpětným hlášením v případě ptáka uhynulého či uloveného dravcem, nejsem nadšený ze srážky se skleněnou stěnou nebo s autem, ale chápu to. Holt, život už je takový. Vadí mi ale, když mi prostřednictvím Kroužkovací stanice přijde zpětné hlášení, které má v okolnostech nálezu uvedeno „shot – střelen“. Když se navíc jedná o zpěvného ptáka, je mi z toho smutno.

Z poslední doby mám dvě taková hlášení drozdů zpěvných. Oba jsem kroužkoval kousek od Vyškova koncem léta, jednoho (K542984) 31.7.2016, druhého (K550391) 23.9.2017. Od obou mi přišel pozdrav z Itálie. Jednou to byla Verona po necelých dvou měsících od kroužkování, podruhé Palau na severu Sardinie po půlroční pauze. V obou případech šlo o ptáky střelené. Kolik ptáků každoročně končí svůj život v jižní Evropě a ve Středomoří? Zbytečně. Pro radost lovců. Prý tradice, ale ty špatné by zachovávány být neměly.

Drozd zpěvný (Turdus philomelos), jeden z ptáků kroužkovaných u Vyškova.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *